tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Śledczy: Przewieźli kilkuset imigrantów z krajów arabskich. Od każdego inkasowali setki euro

zobacz więcej wideo »
Śledczy: Przewieźli kilkuset imigrantów z krajów arabskich. Od każdego inkasowali setki euro
 • Zatrzymanych zostało 10 osób Zatrzymanych zostało 10 osób
 • Rozbili międzynarodowy gang przemytników. Zatrzymano 12 PolakówRozbili międzynarodowy gang przemytników. Zatrzymano 12 Polaków
 • Rozbito gang przemytników ludzi. Reporterka TVN24 opowiada o kulisach akcjiRozbito gang przemytników ludzi. Reporterka TVN24 opowiada o kulisach akcji
Foto: Śląski Oddział Straży Granicznej | Video: Śląski Oddział Straży Granicznej Zatrzymanych zostało 10 osób

Samochodami dostawczymi nieprzystosowanymi do przewozu ludzi przetransportowali kilkuset imigrantów z krajów arabskich. Wśród nich kilkuletnie dzieci. Zarzuty usłyszało 10 osób.

Zatrzymania osób przemycających nielegalnych imigrantów z Syrii, Iraku, Afganistanu i Pakistanu do państw Europy Zachodniej trwały sześć dni.

W trudnych warunkach wieźli nawet kilkuletnie dzieci

Sprawą zajął się śląski oddział straży granicznej. Śledztwo w tej sprawie prowadzono od dwóch lat pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Jak relacjonują funkcjonariusze SG, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej są powiązani ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców.

- Nawiązali ścisłą współpracę z działającymi na terenie państw bałkańskich i Węgier arabskimi i afrykańskimi przemytnikami ludzi, której celem było wspólne organizowanie przemytu imigrantów pochodzących z Syrii, Iraku, Afganistanu i Pakistanu do Niemiec i Austrii. Transporty imigrantów, w tym kilkuletnich dzieci, odbywały się w trudnych warunkach, jednorazowo nawet po kilkadziesiąt osób, przy użyciu samochodów dostawczych niedostosowanych do przewozu ludzi czytamy w komunikacie przekazanym przez funkcjonariuszy straży.

Jak dodają, podczas jednego z transportów kierowca samochodu przewożącego cudzoziemców na Słowacji doprowadził do wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Inkasowali od 300 do 1000 euro

Według szacunków śledczych i funkcjonariuszy SG, grupa przewiozła kilkuset imigrantów.

Od nich każdego pobrali opłaty w wysokości od 300 do 1000 euro.

- Przemytniczy szlak rozpoczynał się z reguły na Węgrzech, w największym w tym kraju ośrodku dla uchodźców w miejscowości Bicske albo w Budapeszcie i wiódł do Niemiec albo Austrii tranzytem przez granice Czech, Słowacji i Polski – relacjonują funkcjonariusze.

Działania w tej sprawie wymagały współpracy kilku służb: polskiej Straży Granicznej, niemieckiej policji i EUROPOLU. Powołana została też polsko-niemiecka grupa dochodzeniowo-śledcza.

Po doprowadzeniu do Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie zatrzymani usłyszeli szereg zarzutów.

Odpowiedzą m.in. za kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze międzynarodowym, organizowanie imigrantom pochodzenia arabskiego nielegalnego przekraczania granicy Polski oraz granic innych państw Unii Europejskiej oraz fałszowanie dokumentów.

Wobec podejrzanych zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru Policji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Ken Adams
Ken Adams

No proszę bardzo. Prawdziwi Polacy, patrioci, którzy najwięcej krzyczą o nielegalnych emigrantach sami ich do Europy sprowadzają.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje