tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Pracownicy PKP Cargo zapowiadają strajk głodowy

Pracownicy PKP Cargo zapowiadają strajk głodowy
Foto: TVN24 Związkowcy PKP Cargo obawiają się zwolnień

Pracownicy Południowego Zakładu PKP Cargo w Nowym Sączu obawiają się, że stracą pracę po przekształceniach w spółce; zapowiadają strajk głodowy. - Pracownicy nie muszą się bać – zapewnia rzecznik PKP Cargo Mariusz Przybylski.

Zdaniem związkowców Zakład Południowy z siedzibą w Nowym Sączu ma być połączony z Śląsko-Dąbrowskim Zakładem w Katowicach, i w konsekwencji zlikwidowany.

- Obawiamy się, że 700 osób zostanie zwolnionych. Naszym zdaniem to decyzja polityczna, bo żadne przesłanki ekonomiczne za tym nie przemawiają – powiedział senator Stanisław Kogut, były przewodniczący Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność". Podczas konferencji prasowej związkowcy mówili, że w latach 2011-2012 Południowy Zakład PKP Cargo został zmodernizowany za kwotę ponad 6 mln zł.

Zapowiadają strajk głodowy

Przewodniczący zakładowej Solidarności Leszek Pajda zapowiedział, że pracownicy rozpoczną strajk głodowy, jeżeli PKP nie wycofa się z planu połączenia spółki. W poniedziałek ma odbyć się komisja zakładowa, po której związkowcy zamierzają dać administracji trzy dni na podjęcie odpowiednich działań.

Rzecznik PKP Cargo Mariusz Przybylski twierdzi, że PKP nie ma w planach likwidacji zakładu południowego, a połączenie go z innym. - Skierowaliśmy do partnerów społecznych propozycję połączenia kilku zakładów w Polsce, co nie oznacza ich zamknięcia. Wprost przeciwnie – chcemy usprawnić proces przewozowy – zapewnia.

- Pracownicy nie muszą się bać – są objęci Paktem Gwarancji Pracowniczych, który gwarantuje im średnio 4,5 roku zatrudnienia w PKP Cargo. Pakt podpisaliśmy z tymi samymi związkami, które teraz interweniują w sprawie pracowników – podkreśla Przybylski.

Rzecznik PKP Cargo zaznaczył, że usprawnienie działalności PKP Cargo ma na celu konkurowanie z innymi przewoźnikami, którzy działają w Polsce i wzmocnienie pozycji spółki. Dodał, że w Polsce działa około 50 prywatnych kolei towarowych.

Zakład zatrudnia 2200 osób

Południowy Zakład Spółki PKP Cargo z siedzibą w Nowym Sączu działa na obszarze województw małopolskiego i podkarpackiego. Zakład zatrudnia ponad 2200 pracowników.

PKP Cargo to największy polski kolejowy przewoźnik towarowy i drugi po Deutsche Bahn w Unii Europejskiej. Na 31 października planowany jest debiut akcji PKP Cargo na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Właściciel PKP Cargo, czyli PKP SA, chce sprzedać 50 proc. minus jedną akcję spółki PKP Cargo - większościowy pakiet pozostanie więc w rękach PKP.

Wpływy ze sprzedaży akcji trafią do PKP SA. Część - czyli ok. 160 mln zł – ma zostać przeznaczona na wypłatę premii prywatyzacyjnej dla pracowników, reszta natomiast będzie wykorzystana na spłatę części historycznego zadłużenia polskiej kolei.

Strajkiem głodowym grożą pracownicy kolei z Nowego Sącza:


Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje