tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Szkocka krata po krakowsku zarejestrowana. "Jedyne polskie miasto, które ma tartan"

Szkocka krata po krakowsku zarejestrowana. "Jedyne polskie miasto, które ma tartan"
Foto: krakow.pl Tak wygląda krakowski tartan

Krakowski tartan, wybrany przez mieszkańców Krakowa w czerwcowym głosowaniu, został oficjalnie zarejestrowany w Szkockim Rejestrze Tartanów. Stolica Małopolski jest jedynym miastem w Polsce, które ma taki wzór.

- Rejestracja tartanu w Szkockim Rejestrze Tartanów oznacza, że krakowski wzór figuruje w państwowym rejestrze tartanów, który jest jedynym urzędem certyfikującym wzory szkockich kratek - powiedział w poniedziałek rzecznik Urzędu Miasta Krakowa Jan Machowski.

Jak wyjaśnił, aby tartan znalazł się w tym rejestrze, musi spełniać określone wymogi (np. liczba splotów). - Kraty były historycznie kolorami szkockich klanów. Zaś sama propozycja przygotowania specjalnego wzoru szkockiej kraty dla Krakowa to bardzo duże wyróżnienie dla naszego miasta i potwierdzenie wyśmienitych relacji współpracy między Krakowem a Edynburgiem - zwrócił uwagę rzecznik i podkreślił, że Kraków jako jedyne polskie miasto i jedno z niewielu na świecie będzie miało swój tartan. Krakowska krata jest tkana w Edynburgu w jednej z ostatnich tradycyjnych tkalni.

Najbardziej oddaje charakter miasta

Film z procesu produkcji będzie zaprezentowany 30 września w Krakowie w czasie Festiwalu Szkockiej Kraty na Małym Rynku. 1 października o godz. 13.30 na Rynku Głównym odbędzie się oficjalne przekazanie kuponu krakowskiego tartanu prezydentowi Krakowa przez lorda provosta (odpowiednik polskiego burmistrza) Edynburga.

Mieszkańcy Krakowa spośród pięciu projektów wybrali jeden, który według nich najbardziej oddaje charakter miasta. Sonda trwała od 12 do 24 czerwca.

W internetowym głosowaniu wzięło udział 3 406 mieszkańców. Najwięcej głosów zdobył projekt autorstwa Alexa Imrie przywołujący równocześnie miasto i ducha Krakowa oraz trwałą przyjaźń z Edynburgiem i Szkocją.

Symboliczne kolory

Układ jest celowo duży (200 pasemek), odzwierciedlający wymiary rynku Starego Miasta. Kolory są wybrane ze względu na ich znaczenie i wszechstronność, nawiązują do tematów lokalnych i krajowych: biały/czerwony – polska flaga; błękit/biały - szkocka flaga narodowa.

Konkurs na projekt szkockiej kraty dla Krakowa jest efektem współpracy partnerskiej Krakowa i Edynburga.

Tartan to tkanina, zwykle z wełny owczej, o kraciastym wzorze utworzonym z krzyżujących się różnej szerokości i barwy pasów przebiegających w takim samym porządku zarówno wzdłuż osnowy, jak i wątku. W klasycznej szkockiej kracie zespół pasków zostaje w sposób lustrzany odwzorowany w pionie i poziomie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Stefan_007

Do tej pory miałem dwa skojarzenia Krakowa ze Szkocją:
1) Krakowiacy, podobnie jak Poznaniacy, to ponoć Szkoci wypędzeni za skąpstwo ;-)
2) Słynne są, niestety, gościnne "występy" brytyjskich, choć niekoniecznie szkockich, męskich gości w krakowskich lokalach gastronomicznych i rozrywkowych.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje