tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Szukają pamiątek związanych z sypaniem kopca Piłsudskiego

Szukają pamiątek związanych z sypaniem kopca Piłsudskiego
Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe | Video: Narodowe Archiwum Cyfrowe W usypywaniu kopca uczestniczyli ludzie z całej Polski

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowuje wystawę poświęconą historii kopca Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu i szuka pamiątek związanych z jego sypaniem.

- Poszukujemy archiwalnych zdjęć, pocztówek i dokumentów związanych z sypaniem Kopca. Zależy nam także na relacjach uczestników tych wydarzeń spisanych albo opowiedzianych przez członków ich rodzin, co chętnie zarejestrujemy – powiedział rzecznik prasowy Muzeum Krzysztof Haczewski.

Mieszkańców, którzy chcą podzielić się wspomnieniami bądź pamiątkami, oraz osoby, które miały swój udział w ratowaniu budowli przed dewastacją w czasach PRL, muzeum zaprasza do Domu Zwierzynieckiego w niedzielę 24 czerwca od godziny 14 do 16.

Wystawa "Kopiec pamięci" zostanie otwarta 6 sierpnia i potrwa do 27 stycznia 2019 r.

Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe Weterani powstania 1863 roku podczas pracy przy sypaniu kopca na Sowińcu

"Mogiła mogił"

Kopiec Piłsudskiego na wzgórzu Sowiniec usypano w latach 1934-37. Budowę z inicjatywy Związku Legionistów Polskich rozpoczęto 6 sierpnia 1934 r., w 20. rocznicę wymarszu z krakowskich Oleandrów I Kompanii Kadrowej. W jego usypywaniu uczestniczyli ludzie z całej Polski i w całym kraju zbierano fundusze na ten cel. Projektantem budowli był inżynier Franciszek Mączyński.

Początkowo kopiec nazywano Kopcem Niepodległości. Jest też określany jako Mogiła Mogił, bo jest w nim umieszczona ziemia z ponad 4,5 tys. miejsc na świecie, gdzie ginęli polscy patrioci i bohaterowie.

Wymazany, zdeformowany, zalesiony

Kopiec marszałka Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu jest największym kopcem w Polsce. Ma 35 metrów wysokości (najbardziej znany Kopiec Kościuszki jest o niecały metr niższy - red) i 111 metrów średnicy u podstawy. Podczas II wojny hitlerowski gubernator Hans Frank nakazał zrównanie budowli z ziemią, czego Niemcy nie zdołali zrealizować, a po wojnie władze komunistyczne postanowiły wymazać kopiec Piłsudskiego ze świadomości społeczeństwa, usuwając jego nazwę z przewodników turystycznych i z planu miasta. W 1953 r. z wierzchołka ściągnięto płytę z krzyżem legionowym, a zdeformowany kopiec zalesiono. Korzenie drzew i krzewów rozsadzały stoki.

Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe Aktorzy podczas pracy. Widoczni m.in. Hanna Runowicka, Ludwik Lawiński, Tadeusz Pilarski.

Prace przy odbudowie na dobre ruszyły dopiero w 1980 r. Przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa powstał wówczas Komitet Opieki nad Kopcem Piłsudskiego. W 1991 r., w przeddzień Święta Niepodległości 11 listopada, uroczyście odsłonięto wierną replikę granitowego głazu - płyty z krzyżem legionowym. W 1992 r. honorowy patronat nad kopcem objął Sejm

Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe Budowa Kopca imienia marszałka Józefa Piłsudskiego na Sowińcu w Krakowie

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje