tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Marsz żałobny w Krakowie. Domagają się czystego powietrza

Marsz żałobny w Krakowie. Domagają się czystego powietrza
Foto: Piotr Ziółkowski / TVN24 Kraków | Video: Piotr Ziółkowski / TVN24 Kraków Ulicami Krakowa przeszedł marsz żałobny

Ulicami Krakowa przeszedł Antysmogowy Marsz Żałobny. To odpowiedź na przyjęty przez zarząd województwa małopolskiego projekt uchwały, która dopuszcza palenie węglem w piecach.

Projekt uchwały jest obecnie poddany konsultacjom społecznym, które - zgodnie z zapowiedziami władz Małopolski - potrwają do końca października. Pod koniec listopada ostateczną decyzję w sprawie uchwały podejmie sejmik województwa.

"Chcemy powietrza, chcemy oddychać"

- Chcemy oddychać czystym powietrzem, mamy do tego konstytucyjne prawo. Przyszliśmy tutaj, aby pokazać politykom, że muszą podjąć jak najszybciej działania, które na przestrzeni kilku najbliższych lat doprowadzą powietrze w Krakowie do poziomów bezpiecznych - apelował Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Uczestnicy marszu, ubrani w czarne stroje i maski przeciwpyłowe, szli za białą trumną, skandując hasła "Chcemy powietrza, chcemy oddychać". Spod pomnika Adama Mickiewicza na Rynku, przez ul. Floriańską przeszli do urzędu marszałkowskiego. Tam spotkał się z nimi wicemarszałek Wojciech Kozak, który zapewnił, że przyjęty w zeszłym tygodniu projekt uchwały nie jest satysfakcjonujący, ale jest krokiem do tego, by polepszyć jakość powietrza w Krakowie.

- Proszę wierzyć, że uchwała będzie poprawiona - zapewniał i dodał, że on sam jest przeciwnikiem palenia węglem, drewnem i olejami ciężkimi.

Nie zgadzają się z projektem uchwały

- Propozycja zarządu oznacza, że w krakowskich piecach nadal będzie można palić bez ograniczeń węglem, odpowiedzialnym za smog – oceniła wcześniej Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego, głównego organizatora akcji.

I dodała: - Marsz jest apelem, by zarząd małopolski i radni województwa realizowali przyjęty pod koniec września program ochrony powietrza, który zakłada wprowadzenie pełnego zakazu stosowania paliw stałych w Krakowie do roku 2018.

Nowe przepisy

Zgodnie z projektem uchwały, do ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej na terenie Krakowa dopuszczono gaz ziemny i pozostałe węglowodory gazowe przeznaczone do celów opałowych oraz olej opałowy i olej napędowy przeznaczony do celów opałowych, z wyłączeniem ciężkiego oleju opałowego. Możliwe jest stosowanie także innych paliw stałych (np. węgiel, drewno) w urządzeniach grzewczych i kominkach, z których emisja pyłu nie jest wyższa niż 40 mg/m sześć.

Źródło: TVN24 Kraków / Piotr Ziółkowski Mieszkańcy Krakowa pochowali czyste powietrze

Marsz odbył się w centrum Krakowa:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
poljack

Wszyscy przeciwnicy mają po 2-3 samochody a każdy zużywa więcej powietrza w ciągu dnia niż człowiek przez całe swoje życie i to ci którzy wybudowali się koło oczyszczali ścieków a teraz żądają jej usunięcia .

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Sebek 1

   Ludzkość sama sobie strzela w kolano zanieczyszczając powietrze.....dopóki światem będzie rządzić pieniądz i chęć jego zdobycia to sami się wykończymy....zyski z ropy są ważniejsze niż zdrowie ludzkości....lobby naftowe nie pozwoli żeby ropę zastąpić czymś innym....

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     stan53

     Chcecie by Kraków był czystym miastem -dać Krakowianom taką taryfe energii elektrycznej by mogli ogrzewac mieszkania prądem -W Danii tak czynią ,drewnem palą jedynie w kominkach

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje