tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Małopolska liczy straty po nawałnicach. Obwodnica wadowicka nieprzejezdna

Małopolska liczy straty po nawałnicach.
Obwodnica wadowicka nieprzejezdna
Foto: TVN24 Kraków | Video: TVN24 Kraków Ciężką noc mają za sobą mieszkańcy powiatów: miechowskiego, oświęcimskiego i suskiego

Zalane domy, piwnice, drogi i tory kolejowe - Małopolska liczy straty po nawałnicach, które przeszły w nocy nad tym regionem. Starżacy interweniowali kilkaset razy.

Ciężką noc mają za sobą mieszkańcy powiatów: miechowskiego, oświęcimskiego i suskiego. Najgorzej było jednak w Wadowicach. Dobrze widać to na obwodnicy miasta, która wciąż jest nieprzejezdna. Zalazła ją woda, która wystąpiła z pobliskiego potoku.

Woda zalała również piwnice i parkingi, a poszkodowanych jest około 400 gospodarstw domowych.

– Ludzie co zdążyli to powynosili... Ale to takie drobiazgi, bo wysoka woda przyszła nagle. Nie wiem, musiało gdzieś przerwać wał – domyśla się Henryk z osiedla XX-lecia w Wadowicach.

Wadowice zostały ponownie zalane ledwie 5 lat po ostatniej powodzi: - Ale wtedy nie zalewało w takim tempie - wspomina mieszkaniec.

Oglądaj
Najpoważniejsze straty odnieśli mieszkańcy powiatu wadowickiego
Wideo: TVN24 Kraków Najpoważniejsze straty odnieśli mieszkańcy powiatu wadowickiego
Straty liczą już też mieszkańcy miejscowości Woźniki, w gminie Tomice. Wylał tam z pozoru spokojny potok Zygotówka. - Nikt się nie spodziewał, że poziom wody może być tak wysoki - mówi Sebastian Woźniak z małopolskiej straży pożarnej. W niektórych miejscach wysokość wody przekraczała ponad metr. - O tym jak wysoka to była woda świadczą elementy naniesione przez rzekę, które widać na jej brzegach - mówi.

Dodatkowe siły

Aby pomóc mieszkańcom z poszkodowanych domów, strażacy musieli zadysponować dodatkowe środki. Strażacy używają trzech pomp o dużej wydajności, które przyjechały na miejsce z Krakowa, Wieliczki i Oświęcimia. Na terenie powiatu wadowickiego pracuje również 40 kadetów ze Szkoły Aspirantów.

W miejscowości Woźniki zalanych zostało 40 domów. – Woda z góry od kościoła płynie do nas i się zatrzymuje, bo tam nie ma odpływu – opowiada pani Danuta z miejscowości Woźniki. – To jest okropne, tyle pieniędzy wydaliśmy na remont – żali się.

Oglądaj
Mieszkańcy gminy Tomice są załamani
Wideo: TVN24 Kraków Mieszkańcy gminy Tomice są załamani

Trudno oszacować straty

Strażacy nie potrafią na razie powiedzieć ile może kosztować naprawa szkód. - Bardzo duże straty, nie do oszacowania – mówi jeden ze strażaków.

To jednak nie koniec pracy dla straży pożarnej. Wielu mieszkańców zgłosiło straty dopiero o poranku. Również kilka dróg jest wciąż zablokowanych – Woda napływa z pól, jest w niej duża ilość ziemi i mułu. To powoduje, że drogi są nieprzejezdne – mówi Woźniak.

Poza obwodnicą Wadowic, łączącą drogi krajowe nr 52 i 28 zablokowane są drogi nr 1767 i 946.

Uporządkowanie szkód może potrwać nawet kilka dni. - Będą pojawiały się komisję, które zajmą się liczeniem strat. Jest szansa na to, że mieszkańcy otrzymają tymczasową zapomogę do 6 tys. złotych - informuje Marta Gordziewicz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje