tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wszczęto postępowanie w sprawie delegalizacji ONR

zobacz więcej wideo »
Wszczęto postępowanie w sprawie delegalizacji ONR
 • Krakowska prokuratura o delegalizacji ONR Krakowska prokuratura o delegalizacji ONR
 • Marsz ONR w GdańskuMarsz ONR w Gdańsku
 • "To, jakie hasła głosi ONR przeczy idei Solidarności""To, jakie hasła głosi ONR przeczy idei Solidarności"
 • Wzywają do delegalizacji ONR. "Wściekli jesteśmy, że ta organizacja nadal działa legalnie"Wzywają do delegalizacji ONR. "Wściekli jesteśmy, że ta...
 • Manifestacja to odpowiedź na marsz ONRManifestacja to odpowiedź na marsz ONR
 • Adamowicz żąda delegalizacji ONR. Wniosek złożony, teraz ruch ZiobryAdamowicz żąda delegalizacji ONR. Wniosek złożony, teraz ruch...
Foto: tvn24 | Video: TVN24 Kraków Wszczęto postępowanie w sprawie delegalizacji ONR

- Wszczęto postępowanie dotyczące zainicjowania procedury delegalizacji Stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny z siedzibą w Krakowie - poinformował rzecznik krakowskiej prokuratury Janusz Hnatko. To efekt zawiadomień, jakie wpłynęły do prokuratury między innymi od prezydent Warszawy - Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Jak doprecyzował Hnatko, postępowanie w sprawie ONR prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie w ramach działalności pozakarnej.

- Aktualnie w prokuraturze prowadzone są czynności zmierzające do ustalenia przesłanek delegalizujących stowarzyszenia w myśl przepisów ustawy Prawo o stowarzyszeniach - wyjaśnił.

Ustawa ta mówi, że sąd, na wniosek organu nadzorującego lub prokuratora, może rozwiązać stowarzyszenie, jeżeli jego działalność wykazuje rażące lub uporczywe naruszanie prawa albo postanowień statutu i nie ma warunków do przywrócenia działalności zgodnej z prawem lub statutem.

Wnioski o delegalizację

Jak wyjaśnił rzecznik, postępowanie to zostało zarejestrowane w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie w związku z otrzymaniem materiałów nadesłanych z Prokuratury Krajowej zawierających między innymi kopię pisma prezydent Warszawy z 5 maja 2017 roku, w którym wnioskuje ona o wszczęcie procedury delegalizacyjnej ONR.

Po nadaniu sprawie biegu do krakowskiej Prokuratury Okręgowej przekazano także podobne wnioski złożone do Ministerstwa Sprawiedliwości przez byłego lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru oraz prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

- Stosownie do obowiązującej procedury o zarejestrowaniu sprawy poinformowano wszystkich zainteresowanych - dodał rzecznik krakowskiej prokuratury.

"Udało się"

O wszczęciu postępowania przez krakowską prokuraturę prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz napisała w czwartek na Twitterze.

"Trzeba było kilka miesięcy poczekać, ale udało się. W odpowiedzi na mój wniosek Prokuratura Okręgowa w Krakowie prowadzi postępowanie ws. delegalizacji ONR" - napisała prezydent i zamieściła skany pisma przesłanego do niej przez Prokuratora Okręgowego w Krakowie Rafała Babińskiego.

Echa po marszu

Przypomnijmy, 5 maja 2017 roku prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz napisała list do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w sprawie delegalizacji ONR.

Nastąpiło to po kwietniowym marszu tej organizacji, który przeszedł ulicami stolicy dla uczczenia 84. rocznicy założenia przedwojennego Obozu Narodowo-Radykalnego.

Podobne pismo prezydent stolicy wysłała też w listopadzie ubiegłego roku po marszu zorganizowanym przez środowiska narodowe z okazji Święta Niepodległości.

Wtedy też były lider Nowoczesnej Ryszard Petru skierował swoje wnioski o rozwiązanie ONR, Młodzieży Wszechpolskiej i Marszu Niepodległości.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz złożył wniosek o o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego do szefa Ministerstwa Sprawiedliwości w zeszłym miesiącu. Była to reakcja na zjazd i marsz tego ugrupowania, który odbył się w Gdańsku 14 kwietnia tego roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje