tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Sędziowie chcą ustąpienia prezes mianowanej przez Ziobrę. Minister: mam do niej pełne zaufanie

Sędziowie chcą ustąpienia prezes mianowanej przez Ziobrę. Minister: mam do niej pełne zaufanie
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Zbigniew Ziobro odniósł się do sprawy podczas konferencji prasowej

- Mam pełne zaufanie do pani prezes Woickiej, jak i do tej części sędziów, którzy ściśle z nią współpracują - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Ziobro odniósł się tym samym do uchwały Zebrania Sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie, którzy w czwartek zdecydowali o wotum nieufności dla prezes tamtejszego sądu Dagmary Pawełczyk-Woickiej.

"Niebywała skala patologii"

- Po to przeprowadzone są reformy, aby każdy znał swoją rolę. Sędzia jest od sądzenia i wydawania niezawisłych wyroków. Każdy sąd i sędzia musi przestrzegać porządku prawnego, który mówi o zasadach powoływania prezesów sądów - mówił w piątek Zbigniew Ziobro.

Dodał, że "skala patologii, która miała miejsce w sądach krakowskich jest niebywała". Odniósł się także do protestów w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

- Są tam ludzie, którzy nakręcają tę histerię i nakręcają niektórych sędziów. Niektórzy może nawet w dobrej wierze uczestniczą w tych protestach, bo obawiają się działań prokuratury - powiedział Ziobro.

Zapewnił, że "prokuratura nie wycofa się ze śledztwa dotyczącego ustaleń nieprawidłowości w środowiskach sędziowskich, w szczególności w Krakowie".

- Ja również nie wycofam się ze swoich słusznych, trafnych decyzji personalnych, zmierzających do przywrócenia normalności i uczciwości w funkcjonowaniu tamtejszego sądu - zakończył minister.

Wotum nieufności

Sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka jest prezesem Sądu Okręgowego w Krakowie od 9 stycznia tego roku. Została powołana na to stanowisko przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

W czwartek sędziowie z Sądu Okręgowego w Krakowie zdecydowali o wotum nieufności dla prezes. W uchwale podkreślono, że przyjęcie przez nią tej funkcji "jest wyrazem lekceważenia porządku konstytucyjnego" i zwrócono uwagę na jej "brak wystarczających kwalifikacji i doświadczenia oraz brak umiejętności współpracy z pozostałymi organami sądu". Zebranie Sędziów wezwało Pawełczyk-Woicką do "natychmiastowego ustąpienia ze sprawowanej funkcji".

71 sędziów zagłosowało za przyjęciem wotum nieufności, 9 przeciw, 5 wstrzymało się.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje