tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Spór o wycinkę starego dębu. Tam, gdzie rośnie, będzie nowa droga

Spór o wycinkę starego dębu. Tam, gdzie rośnie, będzie nowa droga
Foto: TVN24 Kraków | Video: TVN24 Kraków Mieszkańcy nie chcą, aby drzewo zostało wycięte

Dąb ma dwieście lat i, jak mówią mieszkańcy Krakowa, kiedyś był pomnikiem przyrody. Wkrótce ma zostać wycięty, bo stoi na drodze planowanej od dawna Trasy Łagiewnickiej. W środę przeciwko wycince protestowali okoliczni mieszkańcy i lokalni aktywiści.

Drzewo rośnie na rogu ulic Ludwisarzy i Zbrojarzy, nieopodal rzeki Wilgi w Krakowie. To tam w środę rano zebrała się grupa ludzi przeciwna jego wycince.

"Dąb może zostać wycięty lada dzień, gdyż pas zieleni pod drogę został już wykarczowany. Dąb jest potężny i wspaniały. Jest to jedno z najstarszych drzew Krakowa. O ratowanie dęba zaapelowali mieszkańcy z okolicy. Ci od lat walczą z projektem Trasy Łagiewnickiej, która będzie przechodzić pod ich oknami. Niech budują drogę, ale tak by nie dewastować przyrody, której potrzebujemy w mieście jak tlenu" - czytamy we wpisie organizatorów protestu umieszczonym w jednym z serwisów społecznościowych.

"Prezydencie, chroń swojego imiennika"

- Przyszłam tu dzisiaj, bo żal mi dębu. Dębu, który rośnie dwieście lat - mówi mieszkanka Krakowa.

I dodaje: - jeszcze nie tak dawno temu była tu etykietka "pomnik przyrody prawem chroniony". I w cudownym momencie, gdy zaczęła się nagłaśniać sprawa tej drogi, etykietka zniknęła.

Uczestnicy protestu nadali drzewu imię Jacek. Powiesili także tabliczkę, która informuje o tym, że jest to pomnik przyrody. Na transparentach protestujących pojawiły się napisy: "nie ważne jak daleko zaszedłeś na złej drodze, zawróć".

Z kolei jedna z organizatorek protestu Cecylia Malik apelowała do prezydenta
Krakowa Jacka Majchrowskiego: "prezydencie, chroń swojego imiennika".

Trasa Łagiewnicka

Trasa Łagiewnicka to nowa droga, która będzie przebiegać od skrzyżowania z ulicą Grota-Roweckiego do skrzyżowania z ulicami: Beskidzką i Halszki. Prace nad nią już się rozpoczęły. Jest to odcinek o długości ponad trzech kilometrów. W ramach projektu powstanie również dwu i pół kilometrowa linia tramwajowa. Trasa połączy osiedle Ruczaj i ulicę Zakopiańską z osiedlami Wola Duchacka i Kurdwanów.

- Dąb znajduje się na nad planowanym tunelem Trasy Łagiewnickiej. Nie da się zrealizować tego zadania bez naruszenia korzeni, więc drzewo zostanie wycięte. Posiadamy ważną analizę, z której wynika, że na trasie nie ma drzewa, które byłoby pomnikiem przyrody - mówi w rozmowie telefonicznej z tvn24.pl Krzysztof Migdał, członek zarządu spółki Trasa Łagiewnicka S.A.

I dodaje: - Trasa Łagiewnicka to nie tylko asfalt. To przestrzeń oddana wszystkim mieszkańcom. Nad tunelem będzie układ przestrzeni z zielenią parkową, placem zabaw i ścieżką rowerową. Szanujemy stanowisko części mieszkańców, dlatego w środę podczas protestu zaproponowaliśmy im, aby aktywnie uczestniczyli w tworzeniu tego projektu. Nasze zaproszenie zostało wstępnie przyjęte.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
janusz_kuszpit
janusz_kuszpit

są takie maszyny,które wykopują duże drzewa i mozna je posadzić w innym miejscu

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje