tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Celnicy przechwycili ponad sześć kilogramów koralowca. Miał trafić do akwarium

Celnicy przechwycili ponad sześć kilogramów koralowca. Miał trafić do akwarium
Foto: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie | Video: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie Przechwycony koralowiec ważył ponad sześć kilogramów

Celnicy z Medyki (Podkarpacie) udaremnili przemyt ponad sześciu kilogramów koralowca. To pierwsza od pięciu lat ujawniona próba przewiezienia tego chronionego gatunku przez podkarpacką granicę.

Jak podaje służba celna, koralowce były przewożone w kartonowych pudełkach, znajdujących się w przestrzeni pasażerskiej autobusu.

- Z wyjaśnień wynika, że zostały kupione w sklepie internetowym na Ukrainie na prezent, z przeznaczeniem do akwarium – podaje Edyta Chabowska, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Dokładna waga przemycanych koralowców to 6,354 kg.

Najczęściej lądują w akwarium

- To pierwsze od pięciu lat zatrzymanie skamieniałej rafy koralowej na przejściach granicznych województwa podkarpackiego – informuje Chabowska. W 2012 r. zatrzymano 1751 g koralowca w 4 przesyłkach, a w 2013 r. 1373 g w dwóch przesyłkach.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie To pierwszy udaremniony przemyt koralowca od pięciu lat

Celnicy tłumaczą, że koralowce najczęściej są przewożone przez turystów, którzy zbierają je na plażach albo kupują na straganach jako pamiątki. - Duże okazy skamieniałej oraz żywej rafy koralowej były i niestety nadal traktowane są jako wyposażenie akwariów – wskazuje Chabowska.

Przewóz przez granicę bez pozwolenia okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz przedmiotów z nich wykonanych jest złamaniem przepisów ustawy  o ochronie przyrody i naraża na poważne kary, nawet do pięciu lat więzienia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Pożar w Wieliczce

Pożar w Wieliczce

Siedem zastępów straży pożarnej gasiło pożar, który wybuchł na poddaszu jednego z budynków w Wieliczce (Małopolskie). W... czytaj dalej  »