tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Byli na zlocie hippisów, zachorowali na czerwonkę. "Dostarczymy wodę i toalety"

Byli na zlocie hippisów, zachorowali na czerwonkę. "Dostarczymy wodę i toalety"
Foto: Google Street View | Video: tvn24 Chorzy trafili do szpitala w Krośnie

U pięciu osób, które były uczestnikami hippisowskiego obozu w miejscowości Góra Moszczaniecka na Podkarpaciu, wykryto bakterię, która wywołuję czerwonkę – poinformowała rzeczniczka prasowa wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek. Informację potwierdził sanocki Sanepid.

Rzeczniczka wojewody dodała, że w minioną niedzielę do Wojewódzkiego Szpitala w Krośnie zgłosiło się około 30 osób z objawami gastrycznymi.

- Byli to uczestnicy zgrupowania określanego jako „Tęczowy Krąg” lub „Rainbow family”, którzy przebywali w miejscowości Góra Moszczaniecka. Państwowa Inspekcja Sanitarna wdrożyła natychmiast działania przeciwepidemiczne – podkreśliła.

Pierwsze badania laboratoryjne pobrane od osób chorych nie potwierdziły obecności patogenów chorobotwórczych. - Niestety, kolejne badania potwierdziły u 5 osób pałeczki Shigelle sonnei, które wywołują tak zwaną czerwonkę bakteryjną – powiedziała Waksmundzka-Szarek.

W środę w szpitalach w Sanoku, Jaśle i Krośnie przebywało w sumie osiem osób w tym dwoje dzieci. U pięciu hospitalizowanych osób wykryto czerwonkę.

Jak zaznaczyła rzeczniczka, Państwowa Inspekcja Sanitarna nadal prowadzi dochodzenie epidemiologiczne w celu z ustalenia przyczyny wystąpienia zachorowań.

"Dostarczymy wodę"

W środę odbyło się w Rzeszowie spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, pod przewodnictwem wojewody i z udziałem specjalistów epidemiologów. Ustalono na nim jakie działania zostaną podjęte, by ograniczyć rozprzestrzenianie się zagrożenia i ochronić przed nim mieszkańców województwa.

– Na tym spotkaniu ustaliliśmy, że przekażemy komunikat o czerwonce osobom, które jeszcze są na tym terenie – informuje Marta Żaczek, dyrektor powiatowego inspektoratu sanitarnego w Krośnie.

I dodaje: - Została dostarczona woda, będą ustawione toi-toie.

Choroba brudnych rąk

Waksmundzka-Szarek zaapelowała do mieszkańców oraz innych uczestników imprezy, w której udział brały osoby chore, o bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Przypomniała, że czerwonka to choroba brudnych rąk.

Czerwonka bakteryjna to choroba zakaźna wywołana przez bakterie z rodzaju Shigella. Objawia się przede wszystkim krwawymi stolcami, bólami brzucha, gorączką. Dolegliwości najczęściej ustępują samoistnie po 5-10 dniach. Ciężkie infekcje mogą zagrażać dzieciom do lat 2 i osobom w podeszłym wieku oraz ze spadkiem odporności.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Pozostałe informacje