tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Aby mógł powstać ten film, na jedną noc w centrum Krakowa zgasło światło

Aby mógł powstać ten film, na jedną noc w centrum Krakowa zgasło światło
Foto: Urząd Miasta Krakowa | Video: Urząd Miasta Krakowa Kraków nocą - niezwykły film

Gra cieni i świateł na krakowskich zabytkach. Aby uzyskać taki efekt, trzeba było na jedną noc wyłączyć światła w ścisłym centrum miasta. Udało się.

W 2018 roku mija 40 lat od wpisania historycznego centrum Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z tej okazji urząd miasta przygotował specjalny film.

- Aby w ogóle przystąpić do kręcenia, musieliśmy zbudować od zera lampę oraz drona, który ją uniesie. Cała ta konstrukcja ważyła około 17 kilogramów - mówi Łukasz Sakiewicz, autor filmu.

I dodaje: - Oczywiście do filmowania potrzebny był drugi dron z kamerą. Największą trudnością samego kręcenia było to, że musieliśmy idealnie skoordynować lot tych dwóch maszyn, tak aby uzyskać jak najciekawsze efekty gry światła i cienia. Aby te cienie powstawały, dron z lampą musiał być cały czas w ruchu.

Kręcenie rozpoczęto od klasztoru Na Skałce. W Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie załatwiono zgodę na wyłączenie świateł, które oświetlają ten obiekt.

- Byliśmy zadowoleni z efektów, więc mogliśmy przystąpić do kręcenia pozostałych obiektów. Tutaj jednak sprawa wyglądała już dużo bardziej skomplikowanie - dodaje Sakiewicz.

Wyłączyli światło

Aby film mógł powstać, konieczne było całkowite wyłączenie oświetlenia filmowanych ulic i iluminacji zabytków. Przez dłuższy czas zdobywano pozwolenia i planowano logistykę tego przedsięwzięcia.

- Największym problemem okazała się ulica Kanonicza, bo tam Zarząd Infrastruktury obsługuje tylko jedną latarnię uliczną, a wszystkie pozostałe są zarządzane przez administratorów poszczególnych kamienic. Musieliśmy więc uzgodnić z każdym z nich wyłączenie światła tej jednej, konkretnej nocy. Ponieważ istniało ryzyko, że któryś z administratorów zapomni wyłączyć swoją latarnię, mieliśmy w pogotowiu podnośnik i zapas czarnej tkaniny, żeby ewentualnie ją zasłonić. Na szczęście nie było takiej potrzeby - relacjonuje autor.

Źródło: Urząd Miasta Krakowa Kraków nocą - niezwykły film z drona

Ostatecznie na jedną noc zgasły światła na całym placu Mariackim, ulicy Pijarskiej, Szpitalnej i placu Św. Ducha, Kanoniczej i Św. Idziego. Wyłączona została także iluminacja całego Wawelu, Kościoła Mariackiego, Sukiennic i Wieży Ratuszowej.

- Sam pomysł wziął się z tego, że w produkcji filmowej przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że oświetlenie jest statyczne, a porusza się kamera. Chciałem tę zasadę odwrócić i w ten sposób pokazać architekturę. Dron z lampą dał nam zupełnie nową swobodę w operowaniu światłem - dodaje Sakiewicz.

Film kręcono w nocy z 22 na 23 listopada 2017 roku.

Główne obchody wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO odbędą się we wrześniu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje