tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Będzie bezpieczniej na zakopiance? Wybudują kładkę za 6 mln zł

Będzie bezpieczniej na zakopiance? Wybudują kładkę za 6 mln zł
Foto: TVN24 Będzie kolejna kładka dla pieszych nad „zakopianką”

Jeszcze w tym roku powstanie druga kładka dla pieszych nad niebezpiecznym dwupasmowym odcinkiem zakopianki (droga krajowa nr 7) w gminie Mogilany koło Krakowa. O jej budowę ubiega się 12 firm, które złożyły swoje oferty w przetargu ogłoszonym przez GDDKiA.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka krakowskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut, nowy obiekt powstanie w miejscowości Gaj. Będzie to trzecie bezkolizyjne przejście dla pieszych nad zakopianką na odcinku niecałych 2,5 km. W gminie Mogilany znajduje się już wiadukt z obustronnymi chodnikami oraz kładka dla pieszych.

Prawie 6 mln za nową kładkę

W połowie zeszłego miesiąca drogowcy oddali też do użytku kładkę dla pieszych w Jaworniku w gminie Myślenice. Inwestycja ta uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych.

W przetargu na budowę nowej kładki w Gaju oferty złożyło 12 firm. Najniższą cenę zaoferowała Skanska, która chce zrealizować zadanie za ponad 5,8 mln zł, natomiast najwyższą cenę, ponad 8,9 mln zł zaproponowała firma Mostmarpal. Według zapewnień GDDKiA, wykonawca powinien zostać wyłoniony w ciągu miesiąca, a sama inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku.

- Kładka powstaje w miejscu uznanym przez przedstawicieli mieszkańców i samorząd za bardzo niebezpieczne i priorytetowe pod względem poprawy bezpieczeństwa pieszych - zaznaczyła Mikrut. Obiekt będzie dostępny także dla osób niepełnosprawnych, dzięki zainstalowaniu wind.

Protestują od lat

Mieszkańcy Gminy Mogilany w ostatnich latach pięciokrotnie blokowali zakopiankę domagając się wykonania bezpiecznych przejść. W maju zeszłego roku w bardzo niekonwencjonalny sposób. Protestujący mieszkańcy Gaj, przebrani byli za jelenie. - Wychodzimy jako jelenie, jest ustawa o ochronie zwierząt w Polsce, która nakazuje traktowanie zwierząt w sposób humanitarny – mówił wtedy Sylwester Szefler ze Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany. – Chcielibyśmy, żeby mieszkańców gminy Mogilany traktowano w sposób humanitarny i wreszcie zbudowano dla nich bezpieczne przejście - dodawał.

Oglądaj
Protest mieszkańców w miejscowości Gaj
Wideo: TVN24 Kraków Protest mieszkańców w miejscowości Gaj

Zakopianka jest drogą krajową, zarządzaną przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. - Z roku, na rok, ruch jest coraz większy, a przez ostatnie kilkadziesiąt lat powstał tyko jeden wiadukt, na dodatek taki, do którego nie ma dojścia - mówił Szefer.

GDDKiA i ministerstwo transportu tłumaczyło jednak, że na kładki i przejścia nie ma pieniędzy. teraz sytuacja ma się zmienić.

Jeśli  chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Nowa kłądka powstanie w miejscowości Gaj (woj. małopolskie):

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje