tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Archeolodzy odkryli dom z epoki neolitu. "To rzadkość na Podkarpaciu"

zobacz więcej wideo »
Archeolodzy odkryli dom z epoki neolitu. "To rzadkość na Podkarpaciu"
 • Archeolodzy znaleźli dom z epoki neolituArcheolodzy znaleźli dom z epoki neolitu
 • Przełomowe odkrycie archeologiczne w Warszawie. "Muzea będą się o to zabijać"Przełomowe odkrycie archeologiczne w Warszawie. "Muzea będą...
 • Niezwykłe odkrycie archeologówNiezwykłe odkrycie archeologów
 • Poszli na ryby, a wyłowili ząb mamuta. Niecodzienne odkrycie w WiślePoszli na ryby, a wyłowili ząb mamuta. Niecodzienne odkrycie w...
 • Znaleźli rękojeść miecza sprzed 2,5 tys. latZnaleźli rękojeść miecza sprzed 2,5 tys. lat
 • Archeolodzy chwalą się nowm odkryciem Archeolodzy chwalą się nowm odkryciem
 • Archeologiczne odkrycie pod JaworemArcheologiczne odkrycie pod Jaworem
 • Archeologiczne odkrycie na budowie S3Archeologiczne odkrycie na budowie S3
Foto: Maciej Dębiec | Video: Uniwersytet Rzeszowski Badania archeologów miały charakter ratunkowy

Podczas badań archeologicznych w Łańcucie (Podkarpacie) naukowcy odkryli dom mieszkalny z epoki wczesnego neolitu. Ustalenia wskazują, że budynek powstał co najmniej sześć tysięcy lat temu.

Dom należy do kultury malickiej. Maciej Dębiec z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, który uczestniczył w zakończonych już badaniach, powiedział, że razem z domem archeolodzy odkryli też pozostałości glinianego pieca oraz wiele zabytków ceramicznych i kamiennych.

Dom z Łańcuta ma długość około 20 metrów. Jego ściany wypełnione były plecionką oblepioną gliną. Zdaniem Dębca odkrycie jest rzadkością na Podkarpaciu.

- Dotychczas na terytorium Podkarpacia odkryto jedynie pojedyncze przykłady takich długich domów kultury malickiej. Domostwo z Łańcuta posiadało dach dwuspadowy, długość co najmniej 20 metrów, opierało się na pięciu rzędach słupów – opowiadał archeolog.

Ponadto na stanowisku archeologicznym w Łańcucie odkryto kilka tysięcy fragmentów ceramiki, a także kilkaset zabytków kamiennych, w tym z obsydianu. Dębiec przypomniał, że obsydian to surowiec kamienny pochodzenia wulkanicznego. Najbliższe znane jego źródła pochodzą ze wschodnich Węgier.

- Jego obecność w Łańcucie świadczy o dalekosiężnych kontaktach międzykulturowych. Obsydian trafiał na teren Polski przez przełęcze karpackie, najprawdopodobniej na drodze wymiany – wyjaśnił naukowiec.

Krzemień i obsydian

Archeolog dodał, że odnalezione zabytki ceramiczne stanowią fragmenty naczyń glinianych, które można łączyć z dwoma neolitycznymi kulturami archeologicznymi: kulturą malicką oraz nieco młodszą kulturą lubelsko-wołyńską. Z kolei zabytki kamienne to różnego rodzaju przedmioty wykonane z kamienia, w większości krzemienia i obsydianu. Znaleziono też kilkanaście siekier wykonanych z kamienia gładzonego, ale – jak podkreślił archeolog - nie z krzemienia.

Zabytki zostaną zdeponowane w magazynie Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, a następnie poddane dalszemu opracowaniu naukowemu.

Badania ratownicze

Badania prowadzono w lipcu i na początku sierpnia.

Stanowisko archeologiczne w Łańcucie zostało odkryte kilkadziesiąt lat temu, pracowano tam pod koniec lat 80. i na początku 90. ubiegłego wieku. Prowadziła je Aleksandra Gruszczyńska z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie; odkryła ona osadę kultury ceramiki wstęgowej rytej, zabudowaną co najmniej kilkoma długimi domami.

Kultura ceramiki wstęgowej rytej to pierwsza osadnicza kultura na ziemiach polskich. Zaczęto wówczas uprawiać rolę i hodować zwierzęta. Budowane wówczas drewniane domy rozmieszczone były na planie prostokąta, miały słupową konstrukcję ścian. Kulturę tę na ziemiach polskich datuje się na lata 5,5 tys. – 4,8 tys. lat przed Chrystusem.

Kontynuacją tej kultury była kultura malicka, która rozwijała się na Wyżynie Krakowskiej, Wyżynie Miechowskiej i Wyżynie Sandomierskiej, a także na terenach obecnego Podkarpacia aż po tereny zachodniej Ukrainy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje