Bezcenne zbiory gromadzone przez stulecia. Co znajdowało się wewnątrz Notre Dame


Korona cierniowa, relikwie Krzyża Świętego, tunika świętego Ludwika, słynne organy i olbrzymie malowidła - to tylko część z bezcennego wyposażenia i zbiorów znajdujących się w paryskiej katedrze Notre Dame, którym zagroził poniedziałkowy pożar. Najcenniejsze z nich, przechowywane w skarbcu, udało się uratować. Los pozostałych jest jednak nieznany.

W poniedziałek rozległy pożar strawił dach paryskiej katedry Notre Dame i jej remontowaną iglicę, która pod wpływem ognia się zawaliła. Strażacy z narażeniem życia walczyli z ogniem również wewnątrz świątyni, dzięki czemu uratowali główne dzwonnice oraz mury zewnętrzne przed zawaleniem. Nie wiadomo jednak, czy uszkodzona budowla jest stabilna i jak poważne są jej uszkodzenia konstrukcyjne.

Korona Cierniowa Chrystusa uratowana

Płomienie zagroziły jednak nie tylko samej katedrze, ale również licznym trzymanym w niej bezcennym dziełom sztuki i relikwiom zbieranym przez setki lat.

Wiadomo, że najprawdopodobniej udało się uratować wszystkie najcenniejsze przedmioty ze skarbca w świątyni. Wśród nich przede wszystkim Koronę Cierniową Chrystusa - jedną z najważniejszych relikwii całego chrześcijaństwa, odnalezioną według legendy przez matkę cesarza Konstantyna, św. Helenę, i w V wieku czczoną w Jerozolimie - która do Francji trafiła w XIII wieku.

Korona Cierniowa Chrystusa - jedna z najważniejszych relikwii całego chrześcijaństwaWikipedia/Gavigan (CC BY-SA 3.0)

Uratowano również tunikę św. Ludwika IX, króla Francji z XIII wieku oraz kilka kielichów mszalnych. W skarbcu znajdował się również relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, przez wieki wykorzystywany podczas koronacji polskich królów, a następnie nielegalnie wywieziony przez abdykującego Jana II Kazimierza. Przechowywane w nim były także relikwie gwoździ, którymi do krzyża miał zostać przybity Jezus Chrystus.

Tunika św. Ludwika IX, króla Francji z XIII wiekuWikipedia/PHGCOM (CC BY-SA 1.0)

Zdjęcie części z najcenniejszych przedmiotów przechowywanych w skarbcu na Twitterze zamieściła mer Paryża Anne Hidalgo. We wpisie podziękowała ona za "ludzki łańcuch" stworzony przez strażaków, policjantów i urzędników miejskich, dzięki któremu udało się wynieść je z płonącego budynku.

Merci aux @PompiersParis, aux policiers et aux agents municipaux qui ont réalisé ce soir une formidable chaîne humaine pour sauver les œuvres de #NotreDame. La couronne d'épines, la tunique de Saint Louis et plusieurs autres œuvres majeures sont à présent en lieu sûr. pic.twitter.com/cbrGWCbL2N— Anne Hidalgo (@Anne_Hidalgo) 15 kwietnia 2019

Dzięki zbiegowi okoliczności ocalały również znajdujące się na dachu katedry figury 12 apostołów i czterech ewangelistów, które w zeszłym tygodniu zabrano do oczyszczenia.

Ocalało wszystko co było w skarbcu katedry Notre Dame
Ocalało wszystko co było w skarbcu katedry Notre Dametvn24

Rozeta, obrazy i dzwony z Notre Dame

Nieznany jest jednak los pozostałych bezcennych zbiorów i dzieł. Jeszcze w poniedziałek rzecznik katedry Andre Finot ostrzegał, że w ogniu stanęło całe drewniane wyposażenie i wnętrze katedry spłonie ze szczętem.

Wśród najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych elementów Notre Dame była stworzona w XIII wieku duża rozeta pełna witraży, rozświetlająca wnętrze świątyni. Na pierwszych zdjęciach po pożarze widać, że szklana konstrukcja rozety najprawdopodobniej przetrwała, nie wiadomo jednak, w jakim stanie są same witraże.

Poważne obawy budzi możliwość zniszczenia przez ogień wielkich organów katedry skonstruowanych w średniowieczu i od tamtej pory stopniowo rozbudowywanych. Organy te były prawdopodobnie najsłynniejszym instrumentem tego typu na świecie, a grający na nich organiści cieszyli się we Francji olbrzymim prestiżem.

Nieznany jest los słynnych organów katedry Notre DameShutterstock

Prawdopodobnie większe szanse na przetrwanie ognia miało natomiast 10 dzwonów świątyni. Wśród nich przeszło 13-tonowy główny dzwon Emmanuel, którego bicie od wieków towarzyszyło najważniejszym wydarzeniom w historii Francji, m.in. koronacjom nowych władców czy końcowi pierwszej i drugiej wojny światowej.

Wewnątrz Notre Dame znajdowały się również liczne bezcenne rzeźby, figury i obrazy przedstawiające świętych oraz sceny biblijne. Jeszcze w poniedziałek ostrzegano, że wyniesienie z płonącej budowli m.in. największych malowideł było niemożliwe.

Amerykańska telewizja CNN zwraca uwagę m.in. na serię 76 obrazów, każdy wysoki na niemal cztery metry, poświęconych scenom z życia apostołów z Nowego Testamentu, m.in. ukrzyżowaniu św. Piotra i nawróceniu św. Pawła. Obrazy te powstały w latach 1630-1707.

Historyk sztuki o pożarze w Notre Dame: będzie to duży problem konserwatorski
Historyk sztuki o pożarze w Notre Dame: będzie to duży problem konserwatorski

W paryskiej katedrze Notre Dame 1 grudnia 2018 r. powstała ponadto polska kaplica pw. Najświętszej Matki Bożej Częstochowskiej i św. Germana - z kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry oraz relikwiami św. Jana Pawła II. We wtorek przed południem ambasador Polski we Francji poinformował, że obraz ten i relikwie zostały ocalone. Ucierpiała natomiast sama kaplica.

Ambasador @PLenFrance informuje, że obraz z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej oraz relikwie św. Jana Pawła II z polskiej kaplicy w Katedrze Notre Dame zostały ocalone.— Ambassade de Pologne (@PLenFrance) 16 kwietnia 2019

Pożar symbolu Paryża

Katedra Notre Dame to jeden z najbardziej znanych symboli francuskiej stolicy. Jej budowa trwała ponad 180 lat. Zachodnia fasada paryskiej Notre Dame należy do najpiękniejszych wśród wczesnogotyckich katedr dzięki idealnym proporcjom. Ukończoną w połowie XIV wieku gotycką świątynię każdego roku odwiedza około 13 milionów turystów.

Płomienie zobaczono w poniedziałek przed godziną 19 wieczorem i wkrótce zdjęcia pożaru wypełniły media społecznościowe i media. W gaszeniu pożaru uczestniczyło 400 strażaków, zarówno z zewnątrz, jak i w środku, gdzie wśród płomieni spadały na nich krople ołowiu. Zawaliła się iglica i dach świątyni, udało się jednak ocalić główną konstrukcję budynku z dwiema wieżami.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę katedry.

Pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu może mieć, zdaniem strażaków, "potencjalnie związek" z pracami renowacyjnymi budowli, a w sprawie przyczyn paryska prokuratura wszczęła dochodzenie. Według źródeł w policji badana jest także możliwość przypadkowego wybuchu pożaru.

Słowa solidarności z Francją w związku z pożarem skierowali w poniedziałek przywódcy państw, szefowie organizacji międzynarodowych i burmistrzowie światowych stolic, m.in. szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, przewodniczący przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który napisał na Twitterze "wszyscy jesteśmy dziś z Paryżem", a w imieniu kanclerz Niemiec Angeli Merkel Steffen Seibert.

Tusk: zależało mi na tym, żeby głos z Polski był głosem czytelnej solidarności z Francuzami
Tusk: zależało mi na tym, żeby głos z Polski był głosem czytelnej solidarności z Francuzamitvn24

Autor: mm\mtom / Źródło: CNN, PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: