tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Szczyt dwóch Korei

Seul zapewnia: wypełnimy postanowienia szczytu w Panmundżomie

Południowokoreański minister do spraw zjednoczenia oświadczył w piątek, że jego kraj wypełni swoją część postanowień szczytu koreańskiego w Panmundżomie z 27 kwietnia, mimo decyzji USA o odwołaniu spotkania na najwyższym szczeblu z Koreą Północną w Singapurze.

- Nasz rząd wykona swoją część deklaracji z Panmundżomu - powiedział cytowany przez agencję Yonhap minister Czho Miung Kiun, odnosząc się do wspólnego oświadczenia podpisanego przez prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina i przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una.

- Wydaje się, że (Korea Północna) pozostaje szczera w wykonywaniu porozumienia i wysiłkach na rzecz denuklearyzacji i budowy pokoju - dodał minister odpowiedzialny za relacje z Koreą Północną.

W deklaracji z Panmundżomu obie Koree potwierdziły dążenie do całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i zobowiązały się do starań o formalne zakończenie wojny z lat 50. XX wieku. Zgodziły się również powstrzymać od wszelkich wrogich działań wobec siebie nawzajem.

Szczyt amerykańsko-północnokoreański możliwy

W czwartek prezydent USA Donald Trump odwołał swoje planowane na 12 czerwca w Singapurze spotkanie z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem. Jako powód podał "ogromny gniew i otwartą wrogość" w niedawnym oświadczeniu władz w Pjongjangu. Miało to być pierwsze w historii spotkanie przywódców USA i Korei Płn.

Trump ogłosił swoją decyzję kilka godzin po zamknięciu przez Pjongjang poligonu nuklearnego Punggje-ri, na którym Korea Północna przeprowadziła wszystkie sześć swoich prób jądrowych. Kim zapowiedział zamknięcie tego ośrodka w czasie szczytu koreańskiego 27 kwietnia.

Jednak w piątek - niespełna 24 godziny po odwołaniu szczytu z Koreą Północną - Trump powiedział dziennikarzom, że spotkanie może się odbyć w planowanym terminie, czyli 12 czerwca. - Chcielibyśmy, aby tak się stało - dodał.

Napięcia na Półwyspie Koreańskim

Seul ocenił, że bezpośrednia komunikacja pomiędzy władzami USA i Korei Północnej jest konieczna. Doradcy prezydenta Muna do spraw bezpieczeństwa zapowiedzieli dalsze wysiłki na rzecz poprawy relacji między Pjongjangiem a Waszyngtonem oraz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego – przekazało biuro prasowe południowokoreańskiego prezydenta.

W ubiegłym roku, po szóstej próbie jądrowej i szeregu prób rakiet balistycznych, Korea Północna ogłosiła się mocarstwem nuklearnym. Tegoroczna ofensywa dyplomatyczna Pjongjangu wzbudziła jednak nadzieje na złagodzenie napięć, a nawet na denuklearyzację reżimu.

Obawy wywołało jednak niedawne zerwanie przez Pjongjang komunikacji wysokiego szczebla z Seulem, motywowane niezadowoleniem z powodu wspólnych manewrów wojskowych USA i Korei Południowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Szczyt dwóch Korei

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

"Twierdząc, że wygra
w wyborach samorządowych, PiS zaklina rzeczywistość"

- Dzisiaj wybory samorządowe to jest walka o to, ile niezależności, ile samodzielności będziemy mieli w swoich własnych małych ojczyznach - powiedziała w "Faktach po Faktach" była premier Ewa Kopacz. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

LOT uspokaja pasażerów, związkowcy przepraszają. Gorąco wokół czwartkowego strajku

LOT uspokaja pasażerów, związkowcy przepraszają. Gorąco wokół czwartkowego strajku

Polskie Linie Lotnicze LOT wezwały związki zawodowe działające w spółce do zaniechania zaplanowanego przez nich na czwartek strajku. Jak powiedział dyrektor biura komunikacji LOT Adrian Kubicki akcja byłaby nielegalna. Związkowcy nie zamierzają odpuścić. - Przepraszamy podróżnych i liczymy na zrozumienie - napisali. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Odsunięty od władzy premier kandydatem na premiera. Szwedzi mają problem

Odsunięty od władzy premier kandydatem na premiera. Szwedzi mają problem

Dotychczasowy socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven, który nie uzyskał od parlamentu wotum zaufania, otrzymał w poniedziałek misję utworzenia nowego rządu. Wcześniej temu zadaniu nie podołali konserwatyści. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Rozmawiasz ze zwierzętami? To dobry znak

Naukowcy z uniwersytetu w Chicago już wiedzą, dlaczego mówimy do swoich pupili. Tak zachowują się tylko nieliczni. Zobacz TOTERAZ.

11-letni Afgańczyk sprzedaje pieczywo na przedmieściach Kabulu (fot. Hedayatullah Amid/EPA/PAP) czytaj dalej »