Urzędnicy Kima opuścili biuro w strefie zdemilitaryzowanej

Kim zdecydował o opuszczeniu DMZ przez urzędników kilka tygodni po nieudanym szczycie w WietnamieWikipedia - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 | Henrik Ishihara Globaljuggler

W odpowiedzi na ostatnie sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na firmy utrzymujące kontakty z reżimem Kim Dzong Una, Pjongjang zdecydował o opuszczeniu biura znajdującego się w strefie zdemilitaryzowanej. Tam, między Koreą Północną i Południową, pracowali od 2018 roku wspólnie urzędnicy obu krajów.

Jak podaje amerykańska stacja CNN, wspólne biuro urzędników Pjongjangu i Seulu powstało po szczycie dwóch Korei przeprowadzonym w 2018 roku. Działanie przedstawicieli Korei Północnej i Południowej w jednym budynku w tzw. strefie DMZ, miało nie tylko realny - pozwalający na bliższą wymianę informacji - ale również symboliczny charakter i pokazywało w zamierzeniu starania o doprowadzenie do pokoju na Półwyspie Koreańskim.

Reżim Kima po ostatnich sankcjach nałożonych przez USA na dwie chińskie firmy dostarczające swoje produkty do Pjongjangu, opuścił biuro w DMZ, informując Seul, że o "realnych skutkach" tej decyzji poinformuje w przyszłości. W komunikacie zaznaczono, że nie oczekuje się wyjścia z budynku przedstawicieli Południa.

Południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia wyraziło "smutek z powodu niefortunnej decyzji podjętej przez Północ" i ma nadzieję, że wkrótce zmieni ona zdanie, dzięki czemu biuro powróci do normalnej pracy.

Sankcje na chińskie firmy po fiasku szczytu

Chiny zaprotestowały tymczasem wobec nałożenia sankcji na ich firmy związane z Koreą Północną - poinformował w piątek rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang na codziennym briefingu dla mediów.

Waszyngton nałożył w czwartek sankcje na dwie firmy żeglugowe, zarzucając im pomaganie Korei Północnej w omijaniu sankcji amerykańskich i międzynarodowych nałożonych na Pjongjang za jego program nuklearny.

Reuters zwraca uwagę, że są to pierwsze takie sankcje amerykańskie od fiaska zeszłomiesięcznego szczytu USA-Korea Północna, który odbył się w Wietnamie. Objęte nimi chińskie firmy to Dalian Haibo International Freight Co Ltd oraz Liaoning Danxing International Forwarding Co Ltd. Sankcje oznaczają zakaz robienia interesów z tymi firmami oraz zamrożenie ich aktywów w USA.

Biały Dom podkreślił, że kolejne sankcje wobec Pjongjangu są dowodem, iż USA utrzymują presję na Koreę Północną, by skłonić jej przywódcę Kim Dzong Una do zaniechania programu zbrojeń nuklearnych.

Podczas szczytu w Hanoi 27-28 lutego Trump i Kim nie doszli do porozumienia w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Obydwie delegacje opuściły miejsce rozmów wcześniej niż tego oczekiwano, bez podpisania wspólnego oświadczenia.

Strefa zdemilitaryzowana. Widok od strony Południa na PółnocFilzstift | Wikipedia CC BY-SA 3.0

Autor: adso / Źródło: CNN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 | Henrik Ishihara Globaljuggler