tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Petru przedstawił "ofertę zatrzymania PiS-u" w wyborach

zobacz więcej wideo »
Petru przedstawił "ofertę zatrzymania PiS-u" w wyborach
 • Petru przedstawił "ofertę zatrzymania PiS-u" w wyborachPetru przedstawił "ofertę zatrzymania PiS-u" w wyborach
 • Zmiany w ordynacji wyborczej. "Nie została postawiona diagnoza, a proponuje się końską terapię"Zmiany w ordynacji wyborczej. "Nie została postawiona diagnoza, a proponuje się...
 • Patryk Jaki sam mówi o sobie "słoik"Patryk Jaki sam mówi o sobie "słoik"
 • "Z punktu widzenia socjalnego to jest bardzo wątpliwe""Z punktu widzenia socjalnego to jest bardzo wątpliwe"
 • Prof. Bugaj o wystąpieniach PO i Zjednoczonej PrawicyProf. Bugaj o wystąpieniach PO i Zjednoczonej Prawicy
 • Jakie propozycje przedstawił Grzegorz Schetyna?Jakie propozycje przedstawił Grzegorz Schetyna?
 • Schetyna: stworzymy wielką koalicjęSchetyna: stworzymy wielką koalicję
 • Schetyna: zlikwidujemy urzędy wojewódzkieSchetyna: zlikwidujemy urzędy wojewódzkie
 • Kongres PO w Łodzi. Schetyna z "totalną propozycją"Kongres PO w Łodzi. Schetyna z "totalną propozycją"
 • "To będzie koniec samorządności w Polsce""To będzie koniec samorządności w Polsce"
 • Ryszard Petru o wyborachRyszard Petru o wyborach
 • "Jesteśmy bliżej niż dalej", "pójdziemy spod własnego szyldu". Problemy opozycji ze wspólnymi listami"Jesteśmy bliżej niż dalej", "pójdziemy spod własnego szyldu". Problemy opozycji...
 • Paweł Rabiej kandydatem na prezydenta Warszawy z ramienia NowoczesnejPaweł Rabiej kandydatem na prezydenta Warszawy z ramienia Nowoczesnej
 • Wielka Warszawa z nowym prezydentem. "Mówi się, że Błaszczak byłby kandydatem"Wielka Warszawa z nowym prezydentem. "Mówi się, że Błaszczak byłby kandydatem"
 • Komorowski o poszerzeniu granic Warszawy: to sen o władzy PiSKomorowski o poszerzeniu granic Warszawy: to sen o władzy PiS
 • "Dla polityków PiS i Jarosława Kaczyńskiego liczy się tylko państwo PiS""Dla polityków PiS i Jarosława Kaczyńskiego liczy się tylko państwo PiS"
 • Przewdoniczący PO: przygotowujemy się do wyborów, będziemy gotowi w każdej chwiliPrzewdoniczący PO: przygotowujemy się do wyborów, będziemy gotowi w każdej chwili
 • Schetyna: nie pozwolimy PiS odebrać samorządowi podmiotowościSchetyna: nie pozwolimy PiS odebrać samorządowi podmiotowości
 • Schetyna: PiS chce przejąć samorządySchetyna: PiS chce przejąć samorządy
 • Mazurek: PiS nie chce skracać obecnej kadencji samorządów Mazurek: PiS nie chce skracać obecnej kadencji samorządów
 • Olechowski o zmianach w ordynacji: kontynuacja demolowania polskiego systemu demokratycznegoOlechowski o zmianach w ordynacji: kontynuacja demolowania polskiego systemu...
 • O zapowiedzi zmiany ordynacji wyborczej dyskutowano w "Kawie na ławę"O zapowiedzi zmiany ordynacji wyborczej dyskutowano w "Kawie na ławę"
 • Posłanka Nowoczesnej: nie będziemy grali w tej samej drużyniePosłanka Nowoczesnej: nie będziemy grali w tej samej drużynie
 • Rzecznik prezydenta: w samorządach tworzą się klikiRzecznik prezydenta: w samorządach tworzą się kliki
 • Poseł PSL: problem nie tkwi w wielokadencyjnościPoseł PSL: problem nie tkwi w wielokadencyjności
 • Bielan: możecie złożyć wniosek do TKBielan: możecie złożyć wniosek do TK
 • Liroy-Marzec: potrzebny moment "zero"Liroy-Marzec: potrzebny moment "zero"
 • "Do historii przechodzi się tworząc historię, a wy zmieniacie zasady gry""Do historii przechodzi się tworząc historię, a wy zmieniacie zasady gry"
 • Kaczyński chce zmian w ordynacji wyborczejKaczyński chce zmian w ordynacji wyborczej
 • Ordynacja do zmianyOrdynacja do zmiany
 • Zmiany w ordynacjiZmiany w ordynacji
 • Kownacki: zmiany w ordynacji wyborczej potrzebne, by zlikwidować układyKownacki: zmiany w ordynacji wyborczej potrzebne, by zlikwidować układy
 • Kaczyński zapowiada zmiany w ordynacji wyborczejKaczyński zapowiada zmiany w ordynacji wyborczej
 • Kownacki: zmiany w ordynacji wyborczej potrzebne, by zlikwidować układyKownacki: zmiany w ordynacji wyborczej potrzebne, by zlikwidować układy
 • "PiS chciałoby, żeby było jak w poprzednim systemie". Opozycja o propozycji zmian w ordynacji"PiS chciałoby, żeby było jak w poprzednim systemie". Opozycja o propozycji zmian...
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Petru chce porozumienia opozycji w sprawie wyborów samorządowych

Kluczem do "wygranej w naszych małych ojczyznach" jest współdziałanie przeciwko Prawu i Sprawiedliwości i tworzenie wspólnych list wyborczych - mówił w sobotę na konwencji regionalnej .Nowoczesnej lider ugrupowania Ryszard Petru.

Petru zaapelował do innych partii opozycji, by te przyłączyły się do wspólnych list wyborczych w czasie najbliższych wyborów samorządowych.

Jak podkreślił, należy tak rozłożyć siły, aby wspólnie popierać kandydatów opozycji na prezydentów polskich miast. Zaznaczył, że jest to rozwiązanie "najlepsze, bo skuteczne".

- W jednej trzeciej miast wojewódzkich kandydatów na prezydentów jako jedynych kandydatów opozycji wystawia Nowoczesna. W pozostałych dwóch trzecich, kandydatów na prezydentów miast wskazują pozostałe ugrupowania opozycyjne, a my ich popieramy – powiedział.

Jak dodał, w wyborach "do rad miejskich i do sejmików" stworzone zostaną wspólne listy "uczciwie i sprawiedliwie określające miejsca na listach określonych ugrupowań".

Petru z "konkretną i uczciwą ofertą"

- To jest konkretna i uczciwa oferta, którą kładę dziś na stole i to jest oferta, która - jestem przekonany - da pewność zatrzymania PiS w samorządach. To jest oferta dla dobra Polski, po to, by Polska mogła być uczciwa i aktywna – podkreślił Petru.

Jak dodał, partie opozycyjne są bliskie porozumienia przed wyborami samorządowymi. - Dla wszystkich, dla których najważniejsze jest dobro Polski, to jest czas poszukiwania rozwiązań i kompromisów. My taką postawę przyjmujemy. Głęboko wierzę, że porozumienie jest w zasięgu ręki - powiedział.

W rozmowie z dziennikarzami Petru nie potrafił określić, kiedy może dojść do wypracowania porozumienia. Nie chciał też zdradzić, w których miastach Nowoczesna widziałaby swoich kandydatów na prezydenta.

"Lubię wygrywać wszystko"

Zapytany, czyj kandydat powalczy o prezydencki fotel w Warszawie i czy Nowoczesna byłaby w stanie poprzeć obecnie urzędującego prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka (PO), Petru zapewnił: - Jesteśmy w stanie porozumieć się w obszarze tych dwóch miast, możemy znaleźć rozwiązanie zarówno dla Poznania, jak i Warszawy.

- Ja lubię wygrywać wszystko, tutaj do wygrania są wszystkie miasta wojewódzkie. Jestem przekonany, że Nowoczesna raczej nie wygra we wszystkich miastach wojewódzkich – tylko w niektórych. W związku z tym propozycja jest taka, żeby postawić na najsilniejszych i wygrać cały samorząd, w całym kraju – powiedział.

- Musi być szerokie pole porozumienia. Porozumienie musi być od Razem, które jest zawsze osobno i bez Kukiza, który jest kolaborantem PiS. Wszystkie inne ugrupowania, łącznie z szeroko pojętymi ruchami miejskimi, powinny być elementem tego porozumienia – dodał Petru.

Pytany, czy inni liderzy opozycji znają jego koncepcję wystawiania kandydatów na prezydenta w miastach wojewódzkich, odpowiedział: "znają ogólnie moje propozycje".

"Wielu Polaków nabrało się na PiS"

W trakcie konwencji Petru powiedział, że wielu Polaków "nabrało się na PiS, tak jak swego czasu nabrało się na Gomułkę i na Gierka".

- Ale pomimo tej gierkowskiej propagandy, z jaką mamy dziś do czynienia, bajki są tylko bajkami - te bajki o dobrobycie, które nam prezentuje na co dzień PiS - powiedział.

Jak podkreślił, Nowoczesna przestrzegała przed niskimi emeryturami, które dziś trafiają do wielu Polaków.

- Przestrzegaliśmy szczególnie przed "biedaemeryturami" Polek. W ostatnim okresie 250 tysięcy osób złożyło wnioski o wcześniejszą emeryturę. Średnia emerytura dla kobiet w takim przypadku to 1,3 tys. na rękę. Polki na "biedaemeryturach" będą do końca życia przeklinać PiS. A mogło być inaczej: emerytury mogły być godne, wysokie - takie, które pozwalałyby na godne życie. Emerytury nie biorą się z bajek Morawieckiego o portach lotniczych, ale z pracy i aktywności zawodowej - powiedział.

Jak stwierdził, "kraj na 'biedazasiłkach' i niskich emeryturach zawsze będzie klepał biedę".

- Przestrzegaliśmy, że Polska przestanie być krajem dla ludzi ambitnych i aktywnych. W 2016 roku, za rządów PiS, z Polski wyemigrowało 120 tysięcy naszych rodaków. Można było postawić na rozwój polskich małych i średnich firm. Można było rozpocząć proces przyjmowania w Polsce euro. Można było postawić na proste i niskie podatki, na zachętę do inwestowania, a przede wszystkim na kompetentnych rządzących. To wszystko stworzyłoby szanse na dobrobyt i na dobrą przyszłość - dodał.

"Lekarze i pielęgniarki mogliby naprawdę dobrze zarabiać"

Petru krytykował też "rozrzutność i bizantyjskie państwo PiS". Wspominał o rozbitych rządowych limuzynach, mówił o lotach Beaty Szydło do domu i kosztach ochrony smoleńskich miesięcznic. Ocenił, że zakaz handlu w niedzielę "dobije polską przedsiębiorczość, obniży nasze dochody i zniszczy zatrudnienie".

Petru zarzucił też obecnie rządzącym, że nie potrafią sobie poradzić z kulejącą ochroną zdrowia i z protestem rezydentów.

- Polscy lekarze i pielęgniarki mogliby naprawdę dobrze zarabiać, gdyby wprowadzić do systemu publicznego pieniądze, które my wszyscy wydajemy na prywatną ochronę zdrowia – to jest ponad 40 miliardów złotych. W całej Europie Zachodniej system ochrony zdrowia polega na tym, że jest symbioza systemu prywatnego i publicznego, ale korzystają z niego wszyscy – powiedział.

"Chcemy wzmocnić samorząd"

Zapowiedział, że po wygranych wyborach zamierza doprowadzić do większej przejrzystości we władzach centralnych, oraz do likwidacji urzędu wojewody.

- Zamiast budować władzę centralną, chcemy przekazać ludziom więcej władzy. Wybór starostów i marszałków województw chcemy zrobić bezpośredni – na dwie, pięcioletnie kadencje. Zamiast centralizować, chcemy wzmocnić samorząd, zwiększając udział podatków PIT i CIT, żeby samorząd miał więcej dochodów i mógł więcej decydować o tym, co się dzieje w naszych społecznościach lokalnych – powiedział lider Nowoczesnej.

"Gra pozorów"

W Poznaniu Petru wzywał także, by Polacy nie nabierali się na - jak to określił - "pseudowojnę pisowską" i "telenowelę" spotkań Kaczyńskiego i Dudy.

W piątek prezydent i prezes PiS spotkali się w sprawie poprawek złożonych przez PiS do prezydenckich projektów ustaw dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Było to ich czwarte spotkanie w sprawie zmian w sądownictwie. Podczas dwugodzinnej rozmowy prezydent przekazał Kaczyńskiemu na piśmie swoje uwagi dotyczące propozycji PiS do projektów.

- To jest wyłącznie gra pozorów, podtrzymuje wrażenie, że niby Duda ma inne zdanie niż Kaczyński. Widzieliśmy propozycje Dudy: to jest upartyjnienie sądownictwa i te różnice między nimi są nieistotne z punktu widzenia państwa. Niestety nabieramy się, jako społeczeństwo, na niby-spór w PiS. Nie ma tego sporu – oni na tym żyją, to jest powód, dla którego dostają też wyższe sondaże – ocenił lider Nowoczesnej.

- Ta reforma, ta zmiana w sądownictwie, którą oni proponują nie jest potrzebna – potrzebna jest zmiana w sądach powszechnych, które działają opieszale, potrzebują informatyzacji i przyspieszenia procedur – dodał.

W ocenie Petru, negocjacje Duda-Kaczyński i wcześniejsze decyzje prezydenta w kwestii reformy sądownictwa miały na celu wytworzenie wrażenia, że obaj politycy reprezentują odmienne pomysły na Polskę.

- Dotychczas Kaczyński był postrzegany jako talib, który chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej – bo tak jest. Te dwa weta (do ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa autorstwa PiS) Dudy spowodowały, że jest wrażenie, że jest bezpiecznik. W tym sensie ten niby-spór w PiS był dla nich korzystny. Nie dajmy się nabrać: Duda jest takim samym talibem, jak Kaczyński – powiedział.

Podczas sobotniej konwencji zostaną wybrane nowe władze regionu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (7)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Weobelek25

Program wyborczy - działanie przeciwko PIS ! Czy to jest program wyborczy ???? Czy uprawianie takiej Polityki życzą sobie Polacy ???? Panie Petru Koryto się Panu ŚNI !!!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   fojtek
   fojtek

   Znów próba ugrania czegoś na proteście antypisowskim.
   Kiedy wreszcie ci panowie zrozumieją że trzeba zaproponować wyborcom coś atrakcyjnego a nie jedynie straszyć kaczyńskim. Kiepsko widzę przyszłość polskiej centro-prawicy, czas na lewicę.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Janko Emigrant
     Janko Emigrant

     Gdybyś posłuchał lub przeczytał co proponuje Petru i Nowoczesna, to nie pisałbyś o straszeniu Kaczyńskim.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       qolfa
       qolfa

       Niech wygra najlepszy.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         turwal

         Działajcie razem.
         Do roboty bo czas ucieka.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           3
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            6
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           piotr_bo
           piotr_bo

           Partia Razem zawsze jest osobno, to w końcu są razem czy osobno?

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             2
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              1
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Zasady forum
             Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

             Pozostałe informacje

             Sprawdź, czym oddychasz

             Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

             15 minut nierównej walki. Zobacz najdłuższe parkowanie na świecie

             To nie było zwykłe parkowanie, to było wybitnie skomplikowane parkowanie. Mimo wszystko zakończyło się sukcesem. Zobacz ToTeraz.

             INFORMACJE ZE ŚWIATA »

             "Jesteśmy świadkami początku nowej demokracji". Wiwaty dla przyszłego prezydenta

             "Jesteśmy świadkami początku nowej demokracji". Wiwaty dla przyszłego prezydenta

             Emmerson Mnangagwa, który w piątek ma zostać zaprzysiężony jako prezydent Zimbabwe na miejsce Roberta Mugabego, powrócił w środę do kraju i wystąpił publicznie w Harare. - Jesteśmy dziś świadkami początku nowej, rozwijającej się demokracji - obwieścił. zobacz więcej »

             INFORMACJE SPORTOWE »