tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Nawałnice nad Polską zabiły trzy osoby

Nawałnice nad Polską zabiły trzy osoby
Foto: Trąba powietrzna na Śląsku - film internauty (fot. Zbigniew) | Video: Trąba powietrzna na Śląsku - film internauty (fot. Zbigniew) Trąba powietrzna na Śląsku

Trzy osoby zginęły w wyniku nawałnic, które przeszły nad woj. śląskim, opolskim i łódzkim. Śmierć dwóch z nich spowodowała trąba powietrzna, trzecia - zginęła wskutek porażenia prądem. W woj. opolskim trąba powietrzna dokonała spustoszeń na autostradzie A4, w Łódzkiem zerwała ok. 100 dachów.

Oglądaj
Grzegorz Kamieniowski ze Sląskiego Sztabu Kryzysowego (TVN24)
Grzegorz Kamieniowski ze Sląskiego Sztabu Kryzysowego (TVN24)
Jedna osoba zginęła w wyniku przejścia trąby powietrznej w miejscowości Kalina w powiecie lublinieckim. Mężczyzna zginął, gdy na jego domek letniskowy przewróciło się zwalone przez wichurę drzewo. Natomiast w miejscowości Rusinowice 22-letnia kobieta zginęła przygnieciona stropem domu. Trzecia śmiertelna ofiara to mężczyzna porażony prądem z zerwanej trakcji w Łodzi. CZYTAJ WIĘCEJ

Łódzkie: ponad 100 zerwanych dachów

Oglądaj
Trąba powietrzna w Strzelcach Opolskich (zdj. internauty)
Wideo: internauta Trąba powietrzna w Strzelcach Opolskich (zdj. internauty)
Oglądaj
Nawałnica niszczyła wszystko, co napotkała na drodze (Internauta)
Wideo: TVN24 / Kontakt Nawałnica niszczyła wszystko, co napotkała na drodze (Internauta)

Zdaniem strażaków w województwie łódzkim największe szkody wyrządziły w Radomsku, gdzie lokalna trąba powietrzna zerwała dachy z ok. dziesięciu domów.

W Łodzi i pobliskim Zgierzu intensywne opady doprowadziły do lokalnych podtopień i zalania kilkudziesięciu piwnic, a w Ozorkowie spaliła się stodoła.

Najgorsza sytuacja jest w powiecie piotrkowskim, nad którym przeszła trąba powietrzna. Dyżurny wojewódzkiej straży pożarnej poinformował, że do godz. 23 zgłoszono zerwanie ponad 100 dachów w domach, nad którymi przeszła nawałnica.

Opolszczyzna: Trąba na autostradzie

Na opolskim odcinku autostrady A4 gwałtowna wichura przewracała samochody i uszkodziła infrastrukturę. Droga była zablokowana przez 3 godziny. Wiatr uszkodził też ponad 100 domów w okolicy. Do szpitala odwieziono łącznie 16 osób - poinformowała policja.

Burza w Rudzie Śląskiej (fot. Marcin)
- Epicentrum zdarzeń był 275 kilometr autostrady. W tej okolicy uszkodzeniu uległy dwie ciężarówki i trzy samochody osobowe. Cztery osoby odwieziono do szpitala" - relacjonował rzecznik opolskiej policji kom. Maciej Milewski. O godz. 19:45 ruch na autostradzie A4 przywrócono.

Wichura spowodowała też duże straty w czterech okolicznych miejscowościach. - Uszkodzeniu uległo ponad 100 budynków, 12 osób trafiło do szpitala. Nie mamy na razie danych o ich obrażeniach - zaznaczył Milewski.

Według informacji policji wiatr był tak silny, że łamał słupy oświetleniowe na węźle Nogowczyce i przewracał jadące autostradą ciężarówki. Połamane drzewa zablokowały wiele lokalnych dróg. Służby ratownicze miały problemy z dojechaniem do miejscowości dotkniętych burzą.

Trąba powietrzna wyrządziła wiele szkód (fot. Adam)
Wichura niszczyła wszystko, co napotkała na drodze (fot. Adam)
Nawałnice wyrządziły poważne szkody w co najmniej kilku wioskach, przede wszystkim w powiecie lublinieckim.

Gwałtowne burze i trąba powietrzna prawdopodobnie przyczyniły się też do wypadku autobusu na drodze krajowej nr 1 w miejscowości Łęg k. Częstochowy. Wiatr zepchnął autobus do rowu. Rannych zostało 15 osób. Przejazd tą trasą jest utrudniony.

Spustoszone okolice Częstochowy

Z informacji Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego wynika, że przemieszczająca się z terenu Opolszczyzny trąba powietrzna i nawałnica dotknęła powiaty gliwicki, lubliniecki i częstochowski. Dyżurny centrum zarządzania kryzysowego w Częstochowie powiedział, że dotknięte żywiołem są m.in. gminy Mykanów, Blachownia, Kruszyna. - Zgłoszeń jest tak dużo, że na razie nie jesteśmy w stanie tego podsumować - powiedział.

Ze wstępnych informacji wynika, że we wsiach tych powiatów poważnie uszkodzone są domy, zerwane dachy.

(fot. Jakub Mickiewicz)
(fot. Jakub Mickiewicz)

(fot. Jakub Mickiewicz)
(fot. Jakub Mickiewicz)

(fot. Jakub Mickiewicz)
(fot. Jakub Mickiewicz)

mon, tk// ram,gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje