tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Dwa weta prezydenta

Kiedy prezydent przedstawi swoje projekty? Rzecznik podaje możliwy termin

zobacz więcej wideo »
Kiedy prezydent przedstawi swoje projekty? Rzecznik podaje możliwy termin
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Rzecznik prezydenta o konsultacjach

To były dobre, merytoryczne rozmowy. Przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych podkreślali potrzebę reformy wymiaru sprawiedliwości - powiedział w środę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński po zakończeniu spotkań Andrzeja Dudy w sprawie projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Dodał, że "wielce prawdopodobne" jest, iż prezydenckie projekty zostaną przedstawione 25 września.

W środę prezydent Andrzej Duda odbył serię spotkań z przedstawicielami poszczególnych klubów parlamentarnych. W Pałacu Prezydenckim pojawiły się delegacje PiS, PO, Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL.

- To były dobre, merytoryczne rozmowy. Cel prezydenta, czyli wysłuchanie postulatów klubów parlamentarnych, został spełniony. Być może któreś z tych postulatów zostaną uwzględnione przez prezydenta. Teraz jest czas, żeby prezydenccy prawnicy je rozważyli - powiedział po rozmowach rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Zaznaczył, iż wszystkie kluby mówiły o tym, "że wymiar sprawiedliwości potrzebuje reformy".

Dopytywany przez dziennikarzy o to, które z postulatów opozycji mają szansę trafić do prezydenckich projektów, Łapiński podkreślił, że jest za wcześnie, by o tym mówić. - Być może okaże się tak, że kiedy prawnicy zaczną projekty z tymi postulatami, że część jest już w ustawach prezydenta - podkreślił.

Kiedy prezydent przedstawi projekty?

Rzecznik prezydenta pytany, czy Andrzej Duda planuje w najbliższym czasie kolejne konsultacje dotyczące projektów ustaw, odpowiedział, że w środę prezydent udaje się na szczyt Arraiolos na Maltę, w niedzielę przebywa na dożynkach w Spale, a w przyszłym tygodniu będzie uczestniczył w sesji ONZ w Nowym Jorku.

- Natomiast, kiedy projekty będą już gotowe, upublicznione, to nie zamykamy się na kwestie dyskusji i też będzie dyskusja publiczna - powiedział.

Łapiński dopytywany, czy prezydent przedstawi gotowe projekty 25 września odpowiedział, że 24 lipca, kiedy prezydent zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa zapowiedział stworzenie dwóch projektów ustaw w terminie dwóch miesięcy.

- Dwa miesiące mijają 24 września, to jest niedziela, więc następnym dniem, który nie jest dniem wolnym od pracy, jest 25 września i ten termin jest wielce prawdopodobny - podkreślił.

Dopytywany, czy 25 września projekty zostaną złożone w Sejmie, czy trafią jeszcze do konsultacji, odpowiedział, że prezydent zapowiedział, iż "przedstawi" te projekty.

- Tym sformułowaniem prezydent nie zamknął sobie drogi, żeby przedstawić najpierw opinii publicznej, a potem dopiero złożyć do Sejmu, ale też nie zamknął sobie tej drogi, żeby przedstawiając je, złożyć je od razu do Sejmu - zaznaczył Łapiński.
Prace na "ostatniej prostej"

Łapiński pytany, na jak zaawansowanym etapie są obecnie prace nad projektami, odpowiedział, że "jest to ostatnia prosta".

- Prezydent mówił też to przedstawicielom klubów i nie ukrywał, że w niektórych kwestiach ma przygotowane dwie alternatywne wersje i jeszcze nie podjął decyzji, którą przyjmie - zaznaczył.

- Z jednej strony te prace są bardzo zaawansowane, na ukończeniu, natomiast w kilku kwestiach są dwie opinie, czy dwa alternatywne zapisy, i prezydent jest jeszcze przed decyzją, który zapis znajdzie się w ustawach - dodał rzecznik prezydenta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dwa weta prezydenta

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Neumann: Ministrowie PO szli do rządu dla pracy. PiS poszło po kasę

Pazerność i chciwość polityków Prawa i Sprawiedliwości ludziom się najzwyczajniej w świecie nie podoba - stwierdził w dogrywce "Jeden na jeden" w tvn24.pl poseł i przewodniczący klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann, pytany o nagrody przyznane ministrom. Zapewnił, że Platforma Obywatelska nigdy nie nagradzała ministrów, tylko urzędników. zobacz więcej »

"Nie przeżył. Dojechaliśmy za późno". Ten spot powinien zobaczyć każdy kierowca

Materiał policji, straży pożarnej i służb drogowych promuje kampanię „Korytarz życia”. Zobacz TOTERAZ.

Myśleli, że gaszą wrak, w środku dostrzegli człowieka

Cała akcja zakończyła się szczęśliwie. Policjanci zaznaczają, że bez pomocy mieszkańców mogłaby się ona zakończyć tragicznie. Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Trump broni swojej decyzji: dogadywanie się z Rosją to dobra rzecz, a nie zła

Trump broni swojej decyzji: dogadywanie się z Rosją to dobra rzecz, a nie zła

Prezydent USA Donald Trump bronił w środę na Twitterze swej decyzji o złożeniu Władimirowi Putinowi gratulacji po zwycięstwie w wyborach prezydenckich. Podkreślił, że dobre relacje z Rosją "to rzecz dobra, a nie zła". Skrytykował też swych poprzedników za brak dobrych stosunków z Moskwą. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Makaki japońskie podczas kąpieli (fot. Kimimasa Mayama/EPA/PAP) czytaj dalej »