tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Prokurator żąda dożywocia dla byłego konsula honorowego RP. Za zlecenie zabójstwa teściowej

zobacz więcej wideo »
Prokurator żąda dożywocia dla byłego konsula honorowego RP. Za zlecenie zabójstwa teściowej
Foto: Benoit PEYRUCQ / AFP / EastNews | Video: Fakty TVN Były konsul miał zlecić zabójstwo teściowej-miliarderki (materiał archiwalny "Faktów" TVN z 2014 roku)

Kary dożywotniego więzienia dla Wojciecha J., oskarżonego o zlecenie zamordowania teściowej, monakijskiej miliarderki Helene Pastor i jej szofera, zażądał w piątek prokurator. Proces byłego konsula honorowego Rzeczypospolitej Polskiej toczy się w sądzie przysięgłych w departamencie Delty Rodanu we Francji.

Wojciech J., były konsul honorowy RP w Monako, odpowiada za zlecenie podwójnego zabójstwa: Helene Pastor - najbogatszej kobiety w Monako, swojej teściowej - oraz jej kierowcy. 6 maja 2014 roku oboje zostali postrzeleni w Nicei na południu Francji. W wyniku odniesionych obrażeń kierowca zmarł 10 maja, a 77-letnia miliarderka - 21 maja.

"Pragnienie pieniędzy"

Według oskarżenia motywacją Wojciecha J. było pragnienie pieniędzy i "uznania" w monakijskim społeczeństwie. - To haniebne - ocenił oskarżyciel Pierre Cortes w piątek na zakończenie siedmiogodzinnego wystąpienia. Powiedział, że Wojciech J. zapłacił "wynajętym zabójcom pieniędzmi swojej towarzyszki życia (Sylvii Pastor - red.), które ona sama otrzymała od zamordowanej matki".

Kierowca, Mohamed Darwich - którego prokurator określił jako "uczciwego, sumiennego i oddanego pracownika", według mowy oskarżycielskiej miał być dla Wojciecha J. "tylko zbędnym pionkiem", żenującym świadkiem, którego należało wyeliminować.

Warunkowe zwolnienie najwcześniej po 22 latach

Na dożywotnie pozbawienie wolności skazano już bezpośredniego zabójcę Samine'a Saida Ahmeda, który strzelał oraz jego pomocnika w zorganizowaniu zasadzki Alhaira Hamadiego.

Dla Wojciecha J., dziś 69-letniego, prokurator zażądał także kary dożywocia, z możliwością ubiegania się o przedterminowe warunkowe zwolnienie po 22 latach.

Dla  Pascala Dauriaca, osobistego trenera sportowego głównego oskarżonego, który jest oskarżony o pośredniczenie w zleceniu zabójstwa, prokurator oczekuje kary 30 lat więzienia.

W dalszym ciągu rozprawy do 19 października przedstawione zostaną wystąpienia obrony.

Dziedziczka imperium budowlanego

Żona Wojciecha J., Sylvia Pastor - jak ustalono w wyniku śledztwa i procesu - miała do Wojciecha J. absolutne zaufanie. Przekazywała mu większą część kwoty pół miliona euro, otrzymywanej co miesiąc od matki. Zleciła mu zakup domu w Londynie dla dwóch córek, jednej z poprzedniego związku. Wojciech J. kupił jednak dom na swe własne nazwisko, które zostało wpisane w księdze hipotecznej. Obydwoje zamówili w 2012 roku jacht, za który wystawił rachunek wyższy o milion euro niż faktycznie wynosiły koszty jego budowy.

Helene Pastor była jedną z dziedziczek monakijskiego imperium budowlanego założonego przez jej włoskiego dziadka i rozwijanego przez ojca, Gildo. Według mediów trzy gałęzie rodu Pastorów mają w posiadaniu 3-4 tys. mieszkań (z łącznej liczby 20 tys.) w liczącym niecałe dwa kilometry kwadratowe powierzchni księstwie. Ich majątek jest wyceniany na 20 mld euro.

Miliarderka swą schedę podzieliła w testamencie po połowie między córkę i syna.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ponad sto miejscowości na "liście hańby". "Kolej nie wróci wszędzie"

Ponad sto miejscowości na "liście hańby". "Kolej nie wróci wszędzie"

Powstała przez blisko 30 lat lista hańby kolejowej, czyli odcięcie ponad stu miejscowości, zamieszkałych przez więcej niż 10 tysięcy mieszkańców, powinna ulec systematycznemu skracaniu – powiedział wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR Adrian Furgalski, komentując start programu Kolej plus. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Premier May mierzy się z jednym z najbardziej kluczowych tygodni swojego urzędowania"

"Premier May mierzy się z jednym z najbardziej kluczowych tygodni swojego urzędowania"

Brytyjskie media ostrzegają w poniedziałek, że najbliższy tydzień może być decydujący dla przyszłości premier Theresy May. Szefowa rządu mierzy się z rosnącą presją wewnątrz Partii Konserwatywnej w związku z negocjacjami w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. zobacz więcej »

Sprzedawał książki, by wygrać z rakiem. Dziś pomaga innym

Ciąg dalszy historii Pana Zenona z Poznania. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Włączasz "drzemkę" po budziku? Mamy złe wieści

Eksperci przestrzegają przed porannymi drzemkami. Jak wpływają na nasz organizm? Zobacz TOTERAZ.

Wizyta księcia Harry'ego w Australii (PAP/EPA/DARREN ENGLAND) czytaj dalej »