tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Koniec protestu w policji. Jest porozumienie szefa MSWiA ze związkowcami

zobacz więcej wideo »
Koniec protestu w policji. Jest porozumienie szefa MSWiA ze związkowcami
 • Jest pozorumienie NSZZ Policjantów z szefem MSWiAJest pozorumienie NSZZ Policjantów z szefem MSWiA
 • Podziękowania szefa MSWiA Joachima BrudzińskiegoPodziękowania szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego
 • "Dzisiaj przerwaliśmy protest i wracamy do służby""Dzisiaj przerwaliśmy protest i wracamy do służby"
 • Blisko połowa policjantów w Wielkopolsce na zwolnieniach lekarskichBlisko połowa policjantów w Wielkopolsce na zwolnieniach...
 • Mariusz Ciarka o proteście policjantów i zwolnieniach lekarskichMariusz Ciarka o proteście policjantów i zwolnieniach lekarskich
 • "Komendant Główny Policji nie będzie kontrolował zwolnień lekarskich""Komendant Główny Policji nie będzie kontrolował zwolnień...
 • Impas ws. policji. "Zwolnienia lekarskie są reakcją na bierność strony rządowej"Impas ws. policji. "Zwolnienia lekarskie są reakcją na...
 • Przed 11 listopada dramatycznie brakuje policjantówPrzed 11 listopada dramatycznie brakuje policjantów
 • Szef MSWiA apeluje do policjantów o odpowiedzialność. Związkowcy: czekamy na konstruktywne rozmowySzef MSWiA apeluje do policjantów o odpowiedzialność....
 • Policjanci idą na zwolnienia. "Odpowiedź na lekceważący stosunek MSWiA"Policjanci idą na zwolnienia. "Odpowiedź na lekceważący...
 • Fala zwolnień w łódzkiej policji Fala zwolnień w łódzkiej policji
 • Policjanci z Łódzkiego masowo idą na zwolnienia lekarskie L4Policjanci z Łódzkiego masowo idą na zwolnienia lekarskie L4
Foto: Radek Pietruszka/PAP | Video: tvn24 Protest policjantów zakończony. Jest porozumienie z szefem MSWiA

Związki zawodowe policjantów porozumiały się z MSWiA - poinformował w czwartek wieczorem Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów. Jak powiedział, oznacza to zakończenie protestu. Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński dodał, że dzięki porozumieniu policjanci wrócą do pracy. - Apeluję o jak najszybszy powrót do służby - powiedział.

Minister spraw wewnętrznych i administracji zaprosił na czwartek na godzinę 11.00 do siedziby resortu przedstawicieli Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych podległych MSWiA.

Rozmowy trwały niemal dziesięć godzin. Wieczorem przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski i mister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński poinformowali o zawarciu porozumienia. Jak podkreślili, kończy ono protest służb mundurowych.

- Informuję wszystkich, że w imieniu Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, kończymy dzisiaj akcję protestacyjną. To porozumienie jest na tyle satysfakcjonujące, że właśnie przerwaliśmy akcję protestacyjną i wracamy do służby - oświadczył Jankowski.

- Dzisiaj przekraczając próg w MSWiA, nie miałem zbyt dużej nadziei, że o godzinie bez mała 22 będę trzymał w ręku porozumienie - mówił.

Zdaniem szefa NSZZ Policjantów, parafowany dokument jest "najlepszym porozumieniem, jakie udało się wynegocjować". Jak zaznaczył, nie jest ono doskonałe i chciałby, aby było lepsze.

- Niemniej jednak uważam, że jest to milowy krok w stosunkach strony społecznej z panem ministrem - dodał Jankowski.

- Wydaje mi się, że dzisiaj zaczęliśmy ten prawdziwy i rzeczywisty dialog - kontynuował. - Nie przypominam sobie momentu, żeby strona społeczna podpisała tak dobre dla tysięcy polskich funkcjonariuszy porozumienie - podkreślił.

- To już nie jest nawet krok w dobrą stronę - my razem teraz zmierzamy ku temu, żeby poprawić jakość służby, pensje polskich funkcjonariuszy - mówił. Wyraził też nadzieję, że z porozumieniem zapoznają się "w kilka chwil" funkcjonariusze podległych ministrowi służb i będą też z tego usatysfakcjonowani.

Minister dziękuje "za ten długi dialog"

Szef MSWiA Joachim Brudziński rozpoczął od podziękowania "stronie społecznej za ten długi dialog".

- Słusznie pan przewodniczący (Rafał Jankowski - red.) zauważył, że to nie był tylko krok, ale obranie dobrego kierunku na pełne dokończenie procesu modernizacji służb mundurowych - powiedział.

- Procesu, który rozpoczął mój poprzednik, któremu też chciałbym bardzo podziękować, panu ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi - dodał.

- Ale najbardziej sprawny minister spraw wewnętrznych i najbardziej gotowy do dialogu nie uczyniłby nic, gdyby nie miał po swojej stronie życzliwości, gotowości i otwartości do realizacji słusznych postulatów funkcjonariuszy i funkcjonariuszek służb mundurowych po stronie pana premiera. I w sposób szczególny chciałbym panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podziękować - podkreślił Brudziński.

Zaapelował także do funkcjonariuszy, biorących udział a proteście, aby jak najszybciej powrócili do pełnienia służby.

Oglądaj
Podziękowania szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego
Wideo: tvn24 Podziękowania szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego

Szczegóły porozumienia

Porozumienie zakłada podwyżkę dla policjantów o 655 złotych brutto od 1 stycznia 2019 roku oraz o 500 złotych brutto od 1 stycznia 2020 roku, a także możliwość przejścia na emerytury po 25 latach służby, bez wymogu przekroczenia 55. roku życia.

Dodatkowo nadgodziny, które dotąd nie były w policji płatne - będą płatne w stu procentach.

Ponadto policjanci, którzy mają pełną wysługę, będą mogli zostać w służbie, otrzymując dodatek w wysokości połowy hipotetycznej emerytury.

O podpisaniu porozumienia poinformowała na swoim profilu na Twitterze Polska Policja, publikując zdjęcia dokumentu.

 

Masowe zwolnienia lekarskie w policji

W środę na zwolnieniach lekarskich, na które policjanci przechodzili w formie nieoficjalnego protestu, była już jedna trzecia funkcjonariuszy. To ponad 30 tysięcy osób.

Informację potwierdził rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka.

Mówił, że "sytuacja jest dynamiczna, ale mówimy o bardzo poważnej liczbie" policjantów na zwolnieniach. - Nie wiem, czy nie nawet o jednej trzeciej stanu etatowego polskiej policji - wskazywał.

Protest funkcjonariuszy

Protest policjantów, do których dołączyli funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej, rozpoczął się w lipcu.

Akcja zatoczyła tak szerokie kręgi, że wpływy do budżetu z mandatów spadły nawet o 90 procent.

W odpowiedzi resort spraw wewnętrznych i administracji złożył ofertę, która polegała na podwyżce o 550 złotych. Jednak zarząd główny jedynego policyjnego związku odrzucił ofertę i zorganizował największą w historii demonstrację, która zgromadziła od 20 do 30 tysięcy policjantów na ulicach Warszawy. Przed tygodniem protest jeszcze zaostrzyli sami policjanci - organizujący się za pomocą grup dyskusyjnych na komunikatorach i forach internetowych - idąc masowo do lekarzy po zwolnienia.

Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. Później NSZZ Policjantów informował o gotowości do ustępstw, m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego. MSWiA długo nie spełniało ich warunków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (29)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
dgen

i znowu totalna opozycja we łzach

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Paweltgot
   Paweltgot

   Fajnie czyli wszyscy mundurowi co byli L4 nagle magiczny sposób ozdrowieli ? Dlaczego Prokuratura nie zajmie się lekarzami którzy wypisywali te lewe L4 bo nie wieże że nagle nastała wielka epidemia wśród policjantów, strażaków i innych służb mundurowych. Gdzie był ZUS ? To jakie grupy zawodowe jeszcze nie protestowały bo uważają że rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     3
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Tyberios
     Tyberios

     Złóż zawiadomienie do prokuratury o tym że masz podejrzenie/pewność popełniania przestępstwa. Wtedy rozpatrzą twój wniosek, muszą. Więc we wtorek chciałbym przeczytać że złożyłeś powyższe zawiadomienie do konkretnego oddziału Prokuratury, poprzyj swoje oburzenie działaniem.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        2
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       silvers
       silvers

       Ciekawe jakie propozycje indywidualnie otrzymali co niektórzy? Czas pokaże...i to chyba szybko....

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         lastanetaarion
         lastanetaarion

         To z tym brakiem wymogu osiągnięcia wieku 55 lat mi się średnio podoba. Jak się już nie nadają na teren, to papierkowej roboty jest przecież mnóstwo. A ja mam pracować do 67 - w wieku 65 nie dostanę emerytury takiej, która pozwoliłaby mi przeżyć :D, pomijam fakt, że lekarz mi powiedział, że z moją choroba najprawdopodobniej padnę rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           3
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           jakby śmieszne

           po odwołaniu ministra porozumienie będzie warte tyle, co zeszłoroczny śnieg

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             7
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              1
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             dgen

             czyli ci "chorzy" na L4 pójdą do pracy ?

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               3
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                4
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Tyberios
               Tyberios

               A co, strach cię obleciał że pójdą i nie będziesz miał okazji do bezkarnej rozróby?

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 6
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  2
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Stefan_007

                 Jeśli tak, to proponuję Burdzińskiego na ministra zdrowia. Marnuje się chłopak w tym MSWiA - uzdrowić 1/3 policjantów w jeden wieczór to nie byle jakie osiągnięcie ;-)

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   1
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Doombringerpl

                   Przypomnę tylko, że TEN rząd porozumiał się ze strajkującymi lekarzami. I z tego, co wiem, lekarze znowu zaczęli wypowiadać umowy opt-out... I nie sądzę, aby robili to, bo im się nowe żądania wykluły w głowach, tylko dlatego, że obietnice z porozumienia nie są spełniane...

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     8
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     zdzichkom1
                     zdzichkom1

                     I ZNOWU ZWYCIESTWO PISU

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       7
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        1
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       MP70

                       Prezydent zmienił zdanie, że jednak weźmie udział w marszu, to dla zapewnienia ochrony łaskawie rzucili groszem.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         7
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Więcej komentarzy - rozwiń
                         Zasady forum
                         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                         Pozostałe informacje

                         Sprawdź, czy zagraża Ci smog

                         TVN Meteo
                         Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

                         INFORMACJE SPORTOWE »

                         Pokaz koni na targach jeździeckich SICAB w Sewilli. (Raul Caro/PAP/EPA) czytaj dalej »