tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Big Brother po poznańsku. Kamery już wyłączone, rodziną zajmie się kurator. "Przepraszamy"

Big Brother po poznańsku. Kamery już wyłączone, rodziną zajmie się kurator. "Przepraszamy"
Foto: logopol.pl | Video: TVN 24 Poznań Kamery w domu Dzikowskich zostały już wyłączone

Sąd Rejonowy w Poznaniu nakazał rodzinie Dzikowskich wyłączyć kamery w domu i wyznaczył im kuratora. Rodzina postanowiła urządzić sobie Big Brothera. Kamery na żywo przekazywały obraz i dźwięk z ich domu 24 godziny na dobę. Teraz przepraszają. - To poszło za daleko - przyznają.

Barbara i Mieczysław Dzikowscy z Poznania postanowili urządzić rodzinnego "Big Brothera" i od 11 listopada za pomocą 12 kamer przez całą dobę pokazywali swoje życie. Nie kryli, że motyw jest przede wszystkim finansowy. Dzikowscy mają czwórkę niepełnoletnich dzieci: Kacpra (13 lat), Weronikę (9 lat), Dawida (4 lata) i Sandrę (2 lata). O sprawie pisaliśmy w piątek.

Przeciwko pokazywaniu wizerunku nieletnich protestował rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który zgłosił sprawę do sądu. Ten zareagował błyskawicznie - przychylił się do wniosku i zabronił rodzicom publikowania wizerunku dzieci w internecie.

Grozi im ograniczenie władzy rodzicielskiej

- Sąd wydał postanowienie zabezpieczające i ustanowił nadzór kuratora przy sprawowaniu władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi. Zakazał też publikowania i rozpowszechniania w internecie wizerunku dzieci - wyjaśnia Joanna Ciesielska-Borowiec, rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Jednocześnie sąd z urzędu wszczął postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej państwa Dzikowskich nad czwórką dzieci.

- Każdy ma prawo do prywatności. Dzieci nie miały w tej sprawie nic do powiedzenia. Były nagrywane w sytuacjach intymnych, kiedy się przebierały, co wynikało z informacji jakie otrzymała policja. To mogło zagrażać ich dobru - tłumaczyła Ciesielska-Borowiec.

Postanowienie zaczęło obowiązywać od momentu jego dostarczenia. - Sąd wysłał do nich woźnego, ale nie zastał ich w domu. Wobec tego zostało ono wysłane pocztą - wyjaśnia rzeczniczka sądu.

Kamery zgasły

We wtorek kamery w domu Dzikowskich zostały wyłączone. A na stronie pojawił się komunikat: "W zawiązku z postanowieniem Sądu do czwartku zaprzestajemy transmisji wideo. W czwartek podejmiemy decyzję jak zrealizować postanowienia sądu" (pisownia oryginalna - przyp. red.)

W przypadku, gdyby rodzina nie zastosowała się do postanowienia sądu, dzieci mogłyby nawet zostać umieszczone w placówce wychowawczej.

- Nie zdawaliśmy sobie sprawę, ze mogliśmy wyrządzić krzywdę naszym dzieciom. Zawsze kierujemy się ich dobrem. To poszło w złym kierunku. Zrobimy wszystko, by nasza rodzina nadal była w komplecie - komentowała w środę w Dzień Dobry TVN Barbara Dzikowska.

- Za daleko poszliśmy, przepraszamy - przyznał jej mąż Mieczysław. Jak jednak dodaje, decyzja sądu nie oznaczają końca ich projektu. - Może przykładowo ograniczymy transmisję do jakichś godzin i będziemy występować tylko my.

Jak oceniła psycholog, sytuacja była szczególnie trudna dla dzieci. - Dom powinien być dla nich przystanią, do której wracają, gdzie mogą się wypłakać, wygadać, wyzłościć. W momencie gdy jest mnóstwo kamer one nie mają takiej możliwości - wyjaśniała w DDTVN psycholog Małgorzata Bajko.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Najostrożniejsi inwestorzy wstrzymują się z zakupami nowych mieszkań. Sugeruje to znaczny spadek zakupów gotówkowych lokali. "Wciąż jednak transakcje stricte gotówkowe odpowiadają za 53 procent pieniędzy trafiających na konta deweloperów" – zauważa Bartosz Turek, analityk Open Finanse. Zdaniem Marcina Krasonia z firmy Home Broker za spadki sprzedaży na rynku pierwotnym odpowiada wzrost cen. czytaj dalej »

NASA planuje wysłać człowieka na Wenus

Naukowcy chcą wysłać statek załogowy na drugą pod względem odległości od Słońca planetę Układu Słonecznego. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Mimo ciszy wyborczej, ten lokal wypełniony jest muzyką

Wybory w gminie Czerwonak nigdy nie są nudne. Zobacz TOTERAZ, jak został tam ozdobiony lokal wyborczy.

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »