tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Zaczynamy maraton wyborczy". Schetyna z "totalną propozycją"

zobacz więcej wideo »
"Zaczynamy maraton wyborczy". Schetyna z "totalną propozycją"
 • Kongres PO w Łodzi. Schetyna z "totalną propozycją"Kongres PO w Łodzi. Schetyna z "totalną propozycją"
 • Zmiany w ordynacji wyborczej. "Nie została postawiona diagnoza, a proponuje się końską terapię"Zmiany w ordynacji wyborczej. "Nie została postawiona diagnoza, a proponuje się...
 • Patryk Jaki sam mówi o sobie "słoik"Patryk Jaki sam mówi o sobie "słoik"
 • "Z punktu widzenia socjalnego to jest bardzo wątpliwe""Z punktu widzenia socjalnego to jest bardzo wątpliwe"
 • Prof. Bugaj o wystąpieniach PO i Zjednoczonej PrawicyProf. Bugaj o wystąpieniach PO i Zjednoczonej Prawicy
 • Jakie propozycje przedstawił Grzegorz Schetyna?Jakie propozycje przedstawił Grzegorz Schetyna?
 • Schetyna: stworzymy wielką koalicjęSchetyna: stworzymy wielką koalicję
 • Schetyna: zlikwidujemy urzędy wojewódzkieSchetyna: zlikwidujemy urzędy wojewódzkie
 • Petru przedstawił "ofertę zatrzymania PiS-u" w wyborachPetru przedstawił "ofertę zatrzymania PiS-u" w wyborach
 • "To będzie koniec samorządności w Polsce""To będzie koniec samorządności w Polsce"
 • Ryszard Petru o wyborachRyszard Petru o wyborach
 • "Jesteśmy bliżej niż dalej", "pójdziemy spod własnego szyldu". Problemy opozycji ze wspólnymi listami"Jesteśmy bliżej niż dalej", "pójdziemy spod własnego szyldu". Problemy opozycji...
 • Paweł Rabiej kandydatem na prezydenta Warszawy z ramienia NowoczesnejPaweł Rabiej kandydatem na prezydenta Warszawy z ramienia Nowoczesnej
 • Wielka Warszawa z nowym prezydentem. "Mówi się, że Błaszczak byłby kandydatem"Wielka Warszawa z nowym prezydentem. "Mówi się, że Błaszczak byłby kandydatem"
 • Komorowski o poszerzeniu granic Warszawy: to sen o władzy PiSKomorowski o poszerzeniu granic Warszawy: to sen o władzy PiS
 • "Dla polityków PiS i Jarosława Kaczyńskiego liczy się tylko państwo PiS""Dla polityków PiS i Jarosława Kaczyńskiego liczy się tylko państwo PiS"
 • Przewdoniczący PO: przygotowujemy się do wyborów, będziemy gotowi w każdej chwiliPrzewdoniczący PO: przygotowujemy się do wyborów, będziemy gotowi w każdej chwili
 • Schetyna: nie pozwolimy PiS odebrać samorządowi podmiotowościSchetyna: nie pozwolimy PiS odebrać samorządowi podmiotowości
 • Schetyna: PiS chce przejąć samorządySchetyna: PiS chce przejąć samorządy
 • Mazurek: PiS nie chce skracać obecnej kadencji samorządów Mazurek: PiS nie chce skracać obecnej kadencji samorządów
 • Olechowski o zmianach w ordynacji: kontynuacja demolowania polskiego systemu demokratycznegoOlechowski o zmianach w ordynacji: kontynuacja demolowania polskiego systemu...
 • O zapowiedzi zmiany ordynacji wyborczej dyskutowano w "Kawie na ławę"O zapowiedzi zmiany ordynacji wyborczej dyskutowano w "Kawie na ławę"
 • Posłanka Nowoczesnej: nie będziemy grali w tej samej drużyniePosłanka Nowoczesnej: nie będziemy grali w tej samej drużynie
 • Rzecznik prezydenta: w samorządach tworzą się klikiRzecznik prezydenta: w samorządach tworzą się kliki
 • Poseł PSL: problem nie tkwi w wielokadencyjnościPoseł PSL: problem nie tkwi w wielokadencyjności
 • Bielan: możecie złożyć wniosek do TKBielan: możecie złożyć wniosek do TK
 • Liroy-Marzec: potrzebny moment "zero"Liroy-Marzec: potrzebny moment "zero"
 • "Do historii przechodzi się tworząc historię, a wy zmieniacie zasady gry""Do historii przechodzi się tworząc historię, a wy zmieniacie zasady gry"
 • Kaczyński chce zmian w ordynacji wyborczejKaczyński chce zmian w ordynacji wyborczej
 • Ordynacja do zmianyOrdynacja do zmiany
 • Zmiany w ordynacjiZmiany w ordynacji
 • Kownacki: zmiany w ordynacji wyborczej potrzebne, by zlikwidować układyKownacki: zmiany w ordynacji wyborczej potrzebne, by zlikwidować układy
 • Kaczyński zapowiada zmiany w ordynacji wyborczejKaczyński zapowiada zmiany w ordynacji wyborczej
 • Kownacki: zmiany w ordynacji wyborczej potrzebne, by zlikwidować układyKownacki: zmiany w ordynacji wyborczej potrzebne, by zlikwidować układy
 • "PiS chciałoby, żeby było jak w poprzednim systemie". Opozycja o propozycji zmian w ordynacji"PiS chciałoby, żeby było jak w poprzednim systemie". Opozycja o propozycji zmian...
Foto: PAP/Grzegorz Michałowski | Video: tvn24 Grzegorz Schetyna zaprezentował program wyborczy PO

Zaczynamy maraton wyborczy, jesteśmy przygotowani na wybory samorządowe, parlamentarne i prezydenckie - podkreślił w sobotę przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna. Dodał, że trzeba bronić Polski "przed tymi, którzy chcą obudować PRL".

Pod hasłem "Polska samorządna" rozpoczęła się w sobotę przed południem w łódzkiej Hali Expo konwencja PO, w czasie której lider partii Grzegorz Schetyna zaprezentował program na przyszłoroczne wybory samorządowe. Delegaci mają przyjąć nowy statut Platformy.

Schetyna przypomniał, że w przyszłym roku odbędą się wybory samorządowe, chwilę potem do Parlamentu Europejskiego, parlamentarne i wybory prezydenckie. - Zaczynamy maraton wyborczy. (...) Na te wszystkie wybory PO jest gotowa - zadeklarował.

- Ten wyborczy maraton nie jest podobny do żadnego po roku 1989. Dziś nie chodzi o zwykłą konkurencję miedzy partiami politycznymi, dziś tak jak kiedyś walczymy o przyszłość Polski. Polski opartej na wolności, własności prywatnej i na samorządności. Musimy tej Polski bronić przed tymi, którzy chcą odbudować PRL. Państwo partyjnej nomenklatury, które kontroluje i chce odbierać nam wolność - mówił.

"Totalna propozycja" Grzegorz Schetyny

Według Schetyny, aby "obronić" nasz kraj potrzeba "mocniejszego oporu przeciwko złej zmianie", czyli zamachowi na niezależność sądów, upartyjnieniu spółek, atakowi na wolne media, zmianom w ordynacji wyborczej.

Drugim warunkiem jest zjednoczenie opozycji.

- Po trzecie musimy pokazać rodakom inny pomysł na nasza ojczyznę. Polacy muszą wiedzieć nie tylko przeciw czemu, ale przede wszystkim na co, na kogo mają głosować. Był taki czas kiedy mówiliśmy o totalnej opozycji. Od teraz, od dzisiaj chcemy mówić o totalnej propozycji - zaznaczył.

Oglądaj
Jakie propozycje przedstawił Grzegorz Schetyna?
Wideo: tvn24 Jakie propozycje przedstawił Grzegorz Schetyna?

Schetyna stawia na samorządy

Szef PO zapowiedział, że jego partia zrobi wszystko, aby to samorząd był "jedynym gospodarzem regionu".

Jak ocenił, obecnie podatki "trafiają do centrali w Warszawie, gdzie służą politycznej korupcji i utrzymują politycznych funkcjonariuszy". - 800 milionów złotych trafia do telewizji państwowej, by finansować partyjną propagandę, tak samo jak w PRL. Ale na zapewnienie godnych zarobków młodym lekarzom, nauczycielom czy pielęgniarkom akurat pieniędzy nie ma. My wiemy, skąd je wziąć. Zostawimy każdą złotówkę z podatków PIT i CIT tam, gdzie mieszkają obywatele, w gminach, powiatach i województwach – zapewnił.

Jak dodał, dzięki temu mieszkańcy zyskają "kontrolę nad tym, na co wydawane są ich pieniądze, a przedsiębiorcy będą wiedzieć, że od ich podatków zależy, co dzieje się w regionach, gdzie prowadzą działalność ich firmy".

- Samorząd w naszym planie będzie też mógł zwrócić część podatków mieszkańcom, podnosząc im kwotę wolną od PIT powyżej kwoty bazowej, którą określimy ustawą, ale nie chcemy tworzyć lokalnych rajów podatkowych, dlatego samorządy będą miały wpływ nie na stawkę PIT, a na kwotę wolną od podatku - powiedział.

Według lidera PO, najbardziej skorzystają na tym mieszkańcy o niewielkich dochodach.

- W miastach wprowadzimy obligatoryjne stosowanie budżetu obywatelskiego, a rady osiedli wyposażymy w osobne budżety. Wreszcie upowszechnimy i wzmocnimy finansowo fundusze sołeckie - zapowiedział.

"To jest zupełni inny kierunek"

Schetyna podkreślił, że PO nie chce gromadzić władzy - chce się nią dzielić.

- Chcemy, żeby jak najwięcej decyzji Polacy mogli podejmować samodzielnie, żeby najwięcej decyzji zapadało blisko ludzi. Chcemy, żeby państwo ufało Polakom, a nie ich kontrolowało. Żeby urzędy służyły ludziom, a nie przeszkadzały i gnębiły. Żeby ludzie nie bali się państwa, lecz mogli mu ufać - podkreślał szef PO. - To jest zupełni inny kierunek, od tego, w którym podąża nasz kraj dzisiaj, dlatego można nazwać naszą propozycję "totalną propozycją" - dodał.

Ocenił, że - jak już było w historii - całą władzę próbuje przejąć jedna partia.

- Próbuje się dzisiaj decydować za Polaków, jak mają żyć i dyktować im wartości, które mają wyznawać - ocenił. - PO chce, żeby to Polacy decydowali o sobie i o kraju. To jest sedno naszego planu.

"Zlikwidujemy urzędy wojewódzkie"

Zdaniem szefa PO "partia, która jest obecnie przy władzy, jest z gruntu antysamorządowa, buduje państwo scentralizowane, etatystyczne, państwo, w którym najważniejsze decyzje muszą zapadać w Warszawie - a tak naprawdę w jednym gabinecie".

- My jesteśmy patriotami wolności. Chcemy budować Polskę w oparciu o zaufanie, bo mamy zaufanie do Polaków, bo szanujemy ich lokalne zwyczaje i tradycje, bo uważamy, że mieszkańcy poszczególnych regionów sami potrafią je rozwiązywać - mówił w Łodzi.

- Uważamy, że będą lepiej zarządzać małymi ojczyznami, niż partyjni urzędnicy, dlatego opowiadamy się za maksymalnym wzmocnieniem samorządów - podkreślił.

Dodał, że w wizji PO samorządy mają pomagać każdemu obywatelowi w budowie dobrego życia, ale żeby to robić muszą mieć do tego odpowiednie narzędzia, kompetencje i środki. - Dlatego zlikwidujemy urzędy wojewódzkie - zadeklarował.

- Uprawnienia wojewodów krzyżują się dzisiaj z uprawnieniami marszałków, a obecny rząd traktuje wojewodów jak partyjnych komisarzy i wykorzystuje ich do walki z samorządami, a gdy są potrzebni, po prostu ich nie ma, albo co gorsza szkodzą - powiedział Schetyna.

Przypomniał, że było tak podczas nawałnic w województwie wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. - Tam to samorządowcy wzięli na siebie odpowiedzialność za los mieszkańców - sołtysi, wójtowie, burmistrzowie - mówił. Podziękował im za to zaangażowanie i "za to, że byli z ludźmi, gdy nie było tam przedstawicieli urzędów wojewódzkich i MSWiA".

- PO zrobi wszystko, żeby samorządy stały się faktycznymi gospodarzami regionów - zadeklarował.

Oglądaj
Schetyna: zlikwidujemy urzędy wojewódzkie
Wideo: tvn24 Schetyna: zlikwidujemy urzędy wojewódzkie

"Stworzymy wielką koalicję"

Schetyna podczas swojej przemowy podkreślił, że państwo musi przeciwdziałać "podziałowi na Polskę A i Polskę B". - Ale nie w ten sposób, że stanie się właścicielem wszystkiego - zaznaczył.

Według niego tylko silne samorządy zatrzymają "centralizm i upartyjnianie państwa". - Dlatego przed wyborami stworzymy wielką koalicję z wszystkimi prosamorządowymi partiami i organizacjami lokalnymi - oświadczył Schetyna.

- Obrona polskiej samorządności to tylko pierwszy front na który Platforma Obywatelska powstrzyma marsz rządzącej partii w stronę państwa totalitarnego. Największym skandalem i zagrożeniem dla rozwoju naszego kraju jest to, że pod hasłem repolonizacji robi się wielki skok jednej partii na całą gospodarkę. Nie pozwolimy na to - podkreślił lider PO.

Oglądaj
Schetyna: stworzymy wielką koalicję
Wideo: tvn24 Schetyna: stworzymy wielką koalicję

Emerytury i rozszerzenie programu 500 plus

Lider Platformy zapowiedział stworzenie projektu "Akcja Twoja Polska". W jej ramach ugrupowanie, jeśli powróci do władzy, będzie chciało odbudować prywatne emerytury.

- Tak, jak pięć lat temu tak i dzisiaj, uważam, ze błędem było przeniesienie obligacji skarbowych z filara kapitałowego do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – oświadczył Schetyna. - Przestrzegałem przed tym i sam zostałem w filarze kapitałowym – dodał.

Podkreślił, że błędy trzeba jednak umieć naprawiać.

- Dlatego Platforma odbuduje filar kapitałowy w systemie emerytalnym, a wszystkie zgromadzone w nim środki będą zapisaną prawnie własności oszczędzających. Tym, którzy zechcą, przeniesiemy obligacje z powrotem do filaru kapitałowego, obniżając wszystkie opłaty lub po prostu zamienimy na akcje spółek skarbu państwa – zadeklarował Schetyna.

- Po odsunięciu obecnej ekipy od władzy dokonamy uczciwej wyceny "zapastwionego" przez nią majątku. Największe polskie firmy otrzymają kompetentnych gospodarzy. Staną się naprawdę własnością Polaków, prawdziwą własnością – zapowiedział Schetyna.

Zaznaczył, że akcje tych firm zasilą prywatne konta emerytalne. - W ten sposób odbudujemy II filar polskiego systemu emerytalnego. Naprawimy tym samym tragiczne w skutkach, cyniczne oszustwo rządzących polegające na obniżeniu wieku emerytalnego, skazujące 70 procent Polaków urodzonych po 1975 roku na głodowe emerytury. Na to nie można pozwolić – podkreślił.

Wskazał, że dzięki wyższym dochodom podatkowym lepiej zarządzanych firm budżet państwa będzie stać na bezpieczne wypłacenie proponowanych przez Platformę trzynastej emerytury i rozszerzenie programu 500 plus na pierwsze dziecko.

- Nasze zobowiązania zrealizujemy, wzmacniając polską gospodarkę, a nie zadłużając państwo, jak teraz i dokręcając podatkową śrubę – powiedział lider PO.

"Gabinet cieni" przedstawi "kompleksowy projekt"

Schetyna zapowiedział też podwyższenie "katastrofalnie niskich" pensji pielęgniarek i młodych lekarzy, a także pracowników innych zawodów medycznych. To odpowiedź na trwający od początku października protest lekarzy rezydentów.

Szef Platformy przyznał, że pensje pracowników ochrony zdrowia są dziś bardzo zróżnicowane. - Znaczna część pracowników tej branży nie może utrzymać siebie i swoich rodzin, stając przed wyborem – wegetacja lub emigracja. Nie muszę chyba wyjaśniać, jakie zagrożenie niesie to dla zdrowia i życia Polaków – powiedział lider PO.

Przekonywał, że w polskim budżecie są, już obecnie, pieniądze na podwyżki dla lekarzy rezydentów.

Zapowiedział, że w najbliższy wtorek "gabinet cieni" Platformy zaproponuje "kompleksowy projekt" na rozwiązanie problemu braku pieniędzy na służbę zdrowia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (12)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
dgen

Wspólna lista PO, Nowoczesnej i PSL to marzenie PISu. Już widzę jak rolnicy zagłosują na liberałów z Nowoczesnej, a wielkomiejski elektorat PO i N. na chłopów z PSLu.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Scrutinizer

   Sondaże mówią co innego.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     dgen

     Schetyna proponuje likwidację urzędów wojewódzkich bo te obsadził PIS - jakoś przez 8 lata , mając swoich ludzi na tych stanowiskach nikt z w PO na to nie wpadł

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        2
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Majkiel_999

       Politycy z PiS, też inne rzeczy mówili kilka lat temu kiedy byli w opozycji.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         prawdzic

         Wszyscy razem do wyborów ! PO , Nowoczesna , CAŁA LEWICA ! Już teraz ! Zostawcie partykularyzm ! WOLNA POLSKA !! To hasło wyborcze !! Niech j e d e n l u d z i k NIE decyduje o naszej przyszłości ! O przyszłości naszych dzieci , wnuczek , wnuków, prawnuczek , prawnuków !! Niech se założy rodzinę i nią despotycznie rządzi !!

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           5
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            6
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Januszz4

           No, wreszcie jakaś sensowna koncepcja, na bazie której będzie tworzony program wyborczy.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             8
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              5
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Angry bull
             Angry bull

             Niech najpierw rozliczą wszystkie swoje afery,dopiero potem zabierają się za rządzenie.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               5
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                4
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Scrutinizer

               Na samorządach Polska wyrosła, na samorządach niech się dalej rozwija.
               To powinno iść dalej:
               - sejmiki wojewódzkie, żadnych wojewodów - chyba że jest to "premier" aktualnego samorządu
               - senat to przedstawiciele aktualnego samorządu wojewódzkiego
               - rozgonić wszystkie ważne urzędy i sądy z Warszawy w teren na województwa, rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 5
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  3
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 ŁKS Widzew
                 ŁKS Widzew

                 Kampania wyborcza powinna być ustawowo ograniczona do miesiąca przed wyborami.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   7
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    3
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   turwal

                   Gadanie nic nie zmieni .
                   Działanie uzdrawia.
                   PO - DO ROBOTY !!!

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     10
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      3
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     HYDROLUX

                     PO już pokazała swoją robotę.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       5
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        5
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       treeinfo

                       Ale co niby PO ma zrobić? Zaproponują obniżenie, haha, podatków? A może ogłoszą zamknięcie kolejnej stoczni czy kopalni? Sprzedadzą jakis bank lub zabiorą swiadczenia?:)) Oni juz swoje 7 lat mieli. Wystarczy. Ci ludzie, ta mentalnosc niczego dobrego dla Polski nie uczyni...

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         4
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          5
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Zasady forum
                         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                         Pozostałe informacje

                         Sprawdź, czy dokuczy ci dziś smog

                         Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu
                         Trzaskowski liczy na poparcie PSL-u i lewicy. "Jestem gotów do rozmowy ze wszystkimi"

                         Trzaskowski liczy na poparcie PSL-u i lewicy. "Jestem gotów do rozmowy ze wszystkimi"

                         - Nie oddamy mojego ukochanego miasta PiS-owi - zapowiedział Rafał Trzaskowski, poseł Platformy Obywatelskiej i jej kandydat na prezydenta Warszawy. Gość "Faktów po Faktach" TVN24 zapewnił, że program wyborczy będzie pisał wspólnie z Nowoczesną, liczy także na poparcie ludowców i lewicy. czytaj dalej »

                         INFORMACJE BIZNESOWE »

                         Duże kontrowersje po decyzji Sejmu. "Upominamy się 
o najgorzej traktowanych pracowników"

                         Duże kontrowersje po decyzji Sejmu. "Upominamy się
                         o najgorzej traktowanych pracowników"

                         Upominamy się o tych pracowników, którzy dziś są najgorzej traktowani, którzy przez 28 lat byli wykorzystywani przez korporacje - komentował w programie "Tak Jest" przyjęcie przez Sejm ustawy ograniczającej handel w niedziele Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność". czytaj dalej »

                         INFORMACJE ZE ŚWIATA »

                         USA oferowały miliony za jego schwytanie. Opuścił areszt

                         USA oferowały miliony za jego schwytanie. Opuścił areszt

                         Pakistańskie władze, działające na podstawie orzeczenia sądu, zwolniły w piątek z aresztu domowego Hafiza Saida, poszukiwanego w Stanach Zjednoczonych i podejrzanego o kierowanie zamachami terrorystycznymi w Bombaju na zachodzie Indii w 2008 roku. Zginęło w nich 166 osób. zobacz więcej »

                         INFORMACJE SPORTOWE »

                         Ta krowa wie, co to wygoda. Poznaj Rolinę i jej szczotkę

                         Jej właścicielka twierdzi, że krowia dama szczotki używa nawet w nocy!

                         Ryszard Terlecki i Jarosław Kaczyński na sali sejmowej (fot. Radek Pietruszka/PAP) czytaj dalej »