tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

"Wysoce niepokojący". Komisarz ONZ komentuje konflikt Trumpa z prasą

Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka Zeid Ra’ad al-Hussein powiedział, że prezydent Donald Trump powinien odpowiedzialnie traktować media, a sposób, w jaki je przedstawia, "jest wysoce niepokojący". Odniósł się między innymi do sytuacji, kiedy Trump nazywał media w USA "wrogami narodu".

Al-Hussein powiedział, że uwagi, jakie Trump wygłasza pod adresem mediów, mogą doprowadzić do tego, że sytuacja dziennikarzy stanie się trudna i niebezpieczna nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też w innych krajach.

Dodał, że "inni przywódcy w systemach autorytarnych będą robić to samo".

- Widzimy już, jak naśladują oni prezydenta Trumpa, a więc sytuacja, która już w innych krajach jest trudna dla dziennikarzy, może stać się jeszcze trudniejsza dla prasy, dla dziennikarzy, którzy chcą ujawniać pewne sprawy i dla prawników oraz obrońców praw człowieka - wyjaśnił Hussein.

Protest 350 gazet

W czwartek około 350 amerykańskich gazet w ramach wspólnej akcji opublikowało komentarze redakcyjne broniące wolności prasy, reagując w ten sposób na ataki Trumpa pod adresem mediów.

Do wzięcia udziału w akcji nawoływał dziennik "Boston Globe". Przyłączył się do niej "New York Times" i około 350 innych gazet o różnym zasięgu, w tym także ze stanów, gdzie w wyborach prezydenckich w 2016 roku zwyciężył Trump.

"Boston Globe" napisał: "Mamy dziś w Stanach Zjednoczonych prezydenta, który stworzył mantrę głoszącą, że media, które nie popierają wyraźnie polityki obecnej administracji Stanów Zjednoczonych, są wrogami narodu".

Reakcja Trumpa

Trump zareagował pisząc na Twitterze: "Prasa może pisać i mówić wszystko, co chce, ale dużo z tego, co mówi, to fake newsy, forsowanie agendy politycznej albo zwykłe próby krzywdzenia ludzi. SZCZEROŚĆ WYGRYWA!".

W innym tweecie dodał: "Media (rozpowszechniające) fake newsy to partia opozycyjna. To bardzo złe dla naszego wspaniałego kraju. ALE WYGRYWAMY!".

Według sondaży 43 procent zwolenników Partii Republikańskiej sądzi, że prezydent powinien mieć prawo do zamknięcia redakcji, które mają "złe podejście".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

Europejski rekord z naszym akcentem. Polaków leciało najwięcej

30 osób, w tym aż ośmiu Polaków, połączonych w jedną formację na wysokości niemal dwóch tysięcy metrów. Zobacz TOTERAZ.

Słodkie maluchy zachwycają odwiedzających zoo w Sydney

Gepardzia mama ma łapy pełne roboty. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Kelnerka na festiwalu Oktoberfest w Monachium. Fot. Lukas Barth-Tuttas/PAP/EPA. czytaj dalej »