tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Komisja Jakiego rozpoczęła prace. Opozycja wskazuje nieruchomości do zbadania

zobacz więcej wideo »
Komisja Jakiego rozpoczęła prace. Opozycja wskazuje nieruchomości do zbadania
 • Komisja weryfikacyjna Jakiego rozpoczęła praceKomisja weryfikacyjna Jakiego rozpoczęła prace
 • Hanna Gronkiewicz-Waltz: nie stawię się przed komisją weryfikacyjnąHanna Gronkiewicz-Waltz: nie stawię się przed komisją weryfikacyjną
 • Jaki: komisja weryfikacyjna próbą podniesienia państwa z kolanJaki: komisja weryfikacyjna próbą podniesienia państwa z kolan
 • Rusza komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji w WarszawieRusza komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji w Warszawie
 • Komisja weryfikacyjna bez posła Nowoczesnej. Zarzucono mu konflikt interesówKomisja weryfikacyjna bez posła Nowoczesnej. Zarzucono mu konflikt interesów
Foto: www.ms.gov.pl | Video: tvn24 Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki

W poniedziałek o godzinie 10 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji, wyznaczone przez jej przewodniczącego, wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego.

Posiedzenie odbywa się w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości i jest zamknięte dla mediów. Po jego zakończeniu zapowiedziano briefing przewodniczącego komisji.

Kryteria wyboru nieruchomości

Wchodząc na posiedzenie, członkowie komisji mówili dziennikarzom, że będzie ono poświęcone głównie określeniu kryteriów wyboru nieruchomości, którymi komisja zajmie się w pierwszej kolejności. Ma również zostać przyjęty harmonogram prac.

Część członków komisji wyrażała nadzieję, że tego dnia zostaną też wybrane pierwsze nieruchomości do zbadania.

- Uważam, że jednym z pierwszych adresów powinna być Nabielaka 9, gdzie mieszkała pani Jolanta Brzeska (lokatorka, która spłonęła żywcem w niewyjaśnionych okolicznościach - przyp. red.), Bagatela 10, Mokotowska 8 - te duże poważne sprawy, które będą za chwilę ulegały przedawnieniu - podkreślił Robert Kropiwnicki (PO). - Wiele spraw może się przedawnić, te są najpilniejsze - dodawał Paweł Rabiej (Nowoczesna).

Zgodnie z komunikatem komisji, w planie obrad jest "zgłoszenie propozycji podjęcia czynności przez komisję". Członkowie komisji będą mogli zgłaszać propozycje wszczęcia postępowań sprawdzających i rozpoznawczych. Komisja jest także otwarta na propozycje, które może przedstawiać Rada Społeczna - wyjaśniono w komunikacie.

Rozprawy komisji, która będzie obradować w największej sali Ministerstwa Sprawiedliwości, będą - w przeciwieństwie do posiedzeń - otwarte dla mediów.

Komisja w pełnym składzie

W czwartek krótko przed północą Sejm wybrał Pawła Rabieja (Nowoczesna) do komisji weryfikacyjnej. Oznaczało to, że komisja - już w pełnym składzie - będzie mogła podjąć prace.

25 maja Sejm wybrał siedmiu członków komisji weryfikacyjnej. Byli to kandydaci: PiS - komornik Łukasz Kondratko, poseł Jan Mosiński, poseł Paweł Lisiecki i prawnik Sebastian Kaleta, kandydat z PO - poseł Robert Kropiwnicki, Kukiz'15 - prawnik Adam Zieliński i PSL - radca prawny Bartłomiej Opaliński.

Potrzebnej większości nie uzyskał wtedy kandydat Nowoczesnej poseł Jerzy Meysztowicz. Sejmowa komisja ustawodawcza odmówiła mu pozytywnej rekomendacji, gdy okazało się, że członek rodziny posła ubiega się o zwrot nieruchomości w stolicy. Procedurę wyboru na wakat w komisji zaczęto od nowa.

Harmonogram "po powołaniu ostatniego członka"

29 maja wybrani członkowie komisji weryfikacyjnej postanowili, że harmonogram prac przyjmą po powołaniu ostatniego jej członka. Szef komisji Patryk Jaki zapowiedział wtedy, że wkrótce po powołaniu ostatniego członka komisja spotka się i zdecyduje, którymi sprawami się zajmie oraz jakich świadków i strony wezwie w ciągu następnych dwóch tygodni na rozprawę.

Komisja weryfikacyjna, jako organ administracji, ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości) albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
klang

na jakiego za bardzo patrzec nie umiem, az strach pomyslec co by było gdyby prezydent warszawy był z pisu

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo
   Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

   INFORMACJE BIZNESOWE »

   Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

   Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

   Firma telekomunikacyjna Aero2 poinformowała, że mogło dojść do wycieku danych osobowych części klientów. Operator zawiadomił już w tej sprawie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. czytaj dalej »

   Fotograf przez 4 lata nie wyrzucał śmieci. Powstała z tego prawdziwa (ob)sesja

   Gromadził śmieci w swoim mieszkaniu po to, żeby je sfotografować i uświadomić ludziom, jak wiele odpadów rocznie produkuje jedna osoba. Zobacz TOTERAZ.

   Za pomocą dłoni tworzą klimat burzy

   Oto najpiękniejsza stworzona przez ludzi burza świata. Koniecznie włączcie dźwięk. ZOBACZ TOTERAZ

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Kobieta oddaje głos w wyborach prezydenckich w Rosji (Yuri Kochetkov PAP/EPA) czytaj dalej »