tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Awantura o komisję do spraw VAT. "Pan poseł dawno nie był w sądzie i marzy o pozwie"

zobacz więcej wideo »
Awantura o komisję do spraw VAT. "Pan poseł dawno nie był w sądzie i marzy o pozwie"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Awantura w Sejmie o komisję do spraw VAT

Sejm wybrał w piątek skład komisji śledczej do spraw VAT. Przewodniczącym został Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości. Głosowanie poprzedziła burzliwa wymiana zdań między posłami opozycji i partii rządzącej.

Za wyborem składu komisji śledczej do spraw VAT - o której utworzeniu Sejm zdecydował w początku lipca - głosowało 413 posłów, przeciw było dwóch, czterech wstrzymało się od głosu.

W skład komisji weszli: Zbigniew Konwiński (PO), Mirosław Pampuch (Nowoczesna), Marek Jakubiak (Kukiz '15), Genowefa Tokarska (PSL-UED), a także pięcioro przedstawicieli PiS - Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek i Andrzej Matusiewicz.

Przewodniczącym komisji został Horała, jego zastępcami - Smoliński i Jakubiak.

Komisja ma badać sprawę dochodów z VAT i akcyzy za czasów rządów PO-PSL, czyli od grudnia 2007 do listopada 2015.

Przemysław M., "członek dojnej zmiany"

Uchwała została przyjęta w burzliwej atmosferze.

- Dwa tygodnie temu odrzuciliście poprawkę Nowoczesnej, aby komisja śledcza zajęła się także wyłudzaniem VAT za czasów rządów PiS. Dzisiaj wiemy, dlaczego tak zrobiliście. W wyłudzenie VAT zaangażowani byli, a może nadal są, wysocy rangą funkcjonariusze, politycy PiS-u - powiedział Marek Sowa z Nowoczesnej. Mówił, że "trzy dni temu CBA zatrzymało (dziś już byłego - red.) członka zarządu pomorskiego PiS, Przemysława M., członka 'dojnej zmiany', który w Lotosie w 2016 roku zarobił blisko pół miliona złotych".

- Przemysław M. to współpracownik Marcina Horały, który ma stanąć na czele tej komisji. Zdaję sobie sprawę, że członkowie komisji muszą mieć wiedzę o mechanice wyłudzeń, ale pytam: czy tę wiedzę muszą czerpać od osób zaangażowanych w przestępczą działalność? - dopytywał Sowa.

PO złożyła własny projekt komisji ds. VAT

Zbigniew Konwiński (PO) zaznaczył, że Przemysław M. jest członkiem rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej w Gdańsku. - Można powiedzieć, że "szybko zareagowaliśmy, że został wykluczony z PiS-u". Ale ja mam wydruk sprzed godziny ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i na tej stronie jako członek Rady Nadzorczej figuruje pan Przemysław M. Więc tak walczycie z luką VAT-owską? Przedstawiciel rządu siedzi za wyłudzenia VAT - mówił polityk Platformy.

Poinformował, że jego klub złożył w piątek projekt nowelizacji uchwały Sejmu w sprawie powołania komisji ds. VAT tak, by jej prace objęły - oprócz lat 2007-2015, czyli okresu rządów PO-PSL - także lata 2016 i 2017, aż do lipca 2018, gdy władzę sprawowało już Prawo i Sprawiedliwość. - Żeby zająć się 90-miliardową luką z lat 2016-2017, żeby zająć się także tym, co robili wasi kumple, jak Przemysław M., bo zachowujecie się w tej sprawie jak złodziej, który krzyczy "łapaj złodzieja" - przekonywał poseł PO.

Horała o różnicach między PiS a PO

Posłom opozycji odpowiadał Marcin Horała z PiS. Zwracając się do parlamentarzysty Nowoczesnej stwierdził, że "pan poseł Sowa najwyraźniej dawno nie był w sądzie i marzy o pozwie o naruszenie dóbr osobistych". - I wydaje mi się, że pana marzenie zostanie spełnione, bo pan mnie tutaj pomówił - stwierdził Horała.

Jego słowom towarzyszyły okrzyki polityków opozycji: złodzieje, złodzieje.

Horała przyznał, że "w każdym stadzie może znaleźć się czarna owca", ale - jak mówił - Przemysław M. został "natychmiast" usunięty z partii i aresztowany. - Nie ma mowy o jakiejkolwiek obronie, natychmiastowa eliminacja - zapewnił. Ocenił, że inaczej jest w PO. - "Człowiek nr  2" w tej partii, sekretarz generalny (Stanisław Gawłowski - red.) z poważnymi zarzutami korupcyjnymi. Do tej pory go bronicie - zwrócił się do posłów Platformy. - Dla was najwyraźniej jedynym problemem jest to, że on akurat miał pecha i wpadł - dodał Horała.

Gawłowski: będziecie siedzieć

- Łatwo się wam pomawia - odparł sam Gawłowski. - Ja byłem rzeczywiście w tym miejscu (areszcie - red.), do którego tak wielu niedługo trafi. Jestem o tym absolutnie przekonany. I muszę wam powiedzieć, że czekają tam na was. I muszę wam powiedzieć, że nie będzie wam łatwo. I powiem więcej: wasi działacze, tak jak mnie pomawiają, będą was również pomawiać. Na to są już twarde kwity przez wasze służby organizowane, gwarantuję to wam. Będziecie tam siedzieć - powiedział Gawłowski, zwracając się do posłów PiS.

Grzegorz Długi (Kukiz '15) przekonywał, że "to nie jest polityka". - My mówimy o istnieniu naszego państwa. Jeśli wypuszczamy ileś miliardów (...) w ręce przestępczych mafii, to strzelamy sobie w stopę. Przestańmy dyskutować kto, zabierzmy się do pracy - stwierdził.

Robocze posiedzenie we wtorek

Zgodnie z uchwałą Sejmu, prace komisji mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".

Pierwsze robocze posiedzenie odbędzie się w najbliższy wtorek o godz. 11 - poinformował w piątek po południu poseł Zbigniew Konwiński (PO). Jak dodał, podczas posiedzenia posłowie będą omawiać dokumenty, o jakie komisja wystąpi do instytucji państwowych.

Marcin Horała powiedział, że przed komisją powinno stanąć kierownictwo resortu finansów z lat 2007-2015, w tym dwaj byli ministrowie: Jan Vincent Rostowski i Mateusz Szczurek. - To były osoby odpowiedzialne za stan finansów publicznych, za ściąganie podatków - wyjaśnił swoją opinię.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
dawidov

I bedzie tylko Pisowska nagonka i awantura.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo

   INFORMACJE ZE ŚWIATA »

   Sztab Trumpa pozywa byłą doradczynię. Prezydent nazwał ją "psem"

   Sztab Trumpa pozywa byłą doradczynię. Prezydent nazwał ją "psem"

   Sztab wyborczy Donalda Trumpa pozwał jego byłą doradczynię, Omarosę Manigault Newman, do sądu arbitrażowego, oskarżając ją o złamanie umowy o poufności. Newman potajemnie nagrywała rozmowy w Białym Domu, a teraz promuje swoją książkę, w której krytykuje prezydenta. zobacz więcej »

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Ptaki będą sprzątać francuski park rozrywki

   Wyszkolone gawrony za zebrane śmieci dostają smakołyki. W ten sposób w jednym z parków rozrywki we Francji w łatwy sposób ma zmniejszyć się ilość porozrzucanych odpadów. Zobacz TOTERAZ

   Erupcja wulkanu z lotu ptaka

   Erupcja wulkanu z lotu ptaka. Zobacz TOTERAZ.

   Randjel Simonovic podczas leczniczej kąpieli obok małego błotnego basenu w Ovca, wiejskim przedmieściu Belgradu, Serbia. (Fot: Andrej Cukic/PAP/EPA) czytaj dalej »