tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Nie wiemy, nad jakimi poprawkami będziemy pracować. To zmowa polityczna"

zobacz więcej wideo »
"Nie wiemy, nad jakimi poprawkami będziemy pracować. To zmowa polityczna"
 • Marcin Horała o procedowaniu ustaw o KRS i SNMarcin Horała o procedowaniu ustaw o KRS i SN
 • Kamila Gasiuk-Pihowicz o negocjacjach prezydenta z rządemKamila Gasiuk-Pihowicz o negocjacjach prezydenta z rządem
 • Gasiuk-Pihowicz o sposobie wyboru członków KRSGasiuk-Pihowicz o sposobie wyboru członków KRS
 • Marcin Horała o sposobie wyboru członków KRSMarcin Horała o sposobie wyboru członków KRS
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Kamila Gasiuk-Pihowicz i Marcin Horała byli gośćmi "Faktów po Faktach"

Na ten moment nie znamy dokładnej treści tych poprawek - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł PiS Marcin Horała. W środę w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. - Nie mamy do czynienia z transparentnym procesem stanowienia prawa - oceniła z kolei posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

W środę w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektów ustaw o SN i KRS, zaproponowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zrobił to po tym, jak w lipcu zawetował projekty tych samych ustaw autorstwa PiS. Strona rządowa miała zastrzeżenia do prezydenckich propozycji, odbyło się w tej sprawie kilka spotkań.

"To jest normalna procedura parlamentarna"

Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości przyznał w "Faktach po Faktach", że posłowie wciąż nie znają treści poprawek wynegocjowanych przez prezydenta i rząd. - Każdy zapoznaje się z poprawkami w chwili, kiedy są one składane. To jest normalna procedura parlamentarna - powiedział poseł.

Pytany, w jakim trybie Sejm będzie procedował ustawy zaproponowane przez prezydenta, Horała odpowiedział, że decyzja należy do komisji sprawiedliwości. - Tryby pracy mogą być różne, byleby były zgodne z regulaminem Sejmu. Posłowie - jest to taka specyficzna praca - jesteśmy skoszarowani, więc czasem, jak jest potrzeba, jak trzeba pracować pilnie, no to nie ma co narzekać i pracuje się czasem 24 godziny na dobę - dodał.

Poseł PiS przyznał, że prace prowadzone w komisji sprawiedliwości przebiegały dotychczas w różny, "nienormalny" sposób. - Rzucanie kartkami, wchodzenie na krzesło. To, co prezentowali posłowie opozycji, to absolutnie nie był normalny tryb pracy. Czasami dochodziło w tym harmidrze do zupełnie niepotrzebnych pomyłek - ocenił Horała.

- Nie wiemy, nad jakimi poprawkami będzie pracować - podkreśliła Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej. Posłanka dodała, że poprawki przygotowane przez opozycję są ogólnodostępne dla każdego posła. - To nie jest porozumienie. To jest zmowa polityczna dotycząca tego, jak przejąć wymiar sprawiedliwości. Jak podzielić te łupy - oceniła negocjacje prezydenta z rządem.

Oglądaj
Kamila Gasiuk-Pihowicz o negocjacjach prezydenta z rządem
Wideo: tvn24 Kamila Gasiuk-Pihowicz o negocjacjach prezydenta z rządem

Najbardziej kontrowersyjne przepisy o KRS

Kamila Gasiuk-Pihowicz zaznaczyła, że propozycje opozycji przewidują, iż członków Krajowej Rady Sądownictwa nie wybierają politycy. - To jest rozwiązanie, które jest niezgodne z polską konstytucją. Ja przypomnę, że KRS został powołany po to, by stać na straży niezależności wymiaru sprawiedliwości i niezawisłości sędziowskiej. Sytuacja, w której członków KRS-u wybierają politycy, to jest tak naprawdę koniec tej instytucji - podkreśliła posłanka Nowoczesnej.

- Zmiany, które proponuje PiS, prowadzą tylko i wyłącznie do jednego. Do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości - dodała Gasiuk-Pihowicz.

Oglądaj
Gasiuk-Pihowicz o sposobie wyboru członków KRS
Wideo: tvn24 Gasiuk-Pihowicz o sposobie wyboru członków KRS

Z jej słowami nie zgodził się Marcin Horała. - W Polsce politycy nie będą wybierali sędziów. Będzie to czyniła Krajowa Rada Sądownictwa, a skład Krajowej Rady Sądownictwa będzie kreowany przez Sejm i Senat, czyli demokratycznie wybranych przedstawicieli społeczeństwa - wyjaśnił poseł PiS.

- Gdyby Sejm był wybierany na takich zasadach jak KRS obecnie, to o tym, kto jest posłem, decydowaliby posłowie - zaznaczył Horała. Dodał, że jeśli obywatelom to się nie spodoba, to "będą mogli ich odwołać w następnej kadencji".

Oglądaj
Marcin Horała o sposobie wyboru członków KRS
Wideo: tvn24 Marcin Horała o sposobie wyboru członków KRS

ZOBACZ CAŁY ODCINEK PROGRAMU

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, gdzie jest smog

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

Zabija dziesiątki tysięcy Polaków rocznie. Czym jest smog?

Średnio w Polsce z powodu smogu umiera 45 tysięcy osób. Czym właściwie jest?

INFORMACJE BIZNESOWE »

Smog ma zniknąć w pięć lat. Północne Chiny przejdą na czyste ogrzewanie

Smog ma zniknąć w pięć lat. Północne Chiny przejdą na czyste ogrzewanie

Do 2019 roku północne Chiny mają być w 50 procentach ogrzewane czystymi paliwami, a do roku 2021 odsetek ten ma wynosić 70 procent - wynika z ogłoszonego w niedzielę przez władze pięcioletniego planu przejścia na czyste ogrzewanie. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Były wysoki rangą dyplomata podejrzany o "poważne naruszenia dyscypliny"

Były wysoki rangą dyplomata podejrzany o "poważne naruszenia dyscypliny"

Dyplomata, który kierował biurami odpowiedzialnymi za kontakty Komunistycznej Partii Chin z partiami z Europy Zachodniej i Afryki, jest podejrzany o "poważne naruszenia dyscypliny" - podała komisja dyscyplinarna. Zwykle ten termin odnosi się do korupcji. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »