tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Dwa weta prezydenta

"Konstytucja to nie jest regulamin obozu harcerskiego"

zobacz więcej wideo »
"Konstytucja to nie jest regulamin obozu harcerskiego"
 • Petru: prezydent powiedział, że prawdopodobnie zrezygnuje z wyboru członków KRS większością 3/5 Petru: prezydent powiedział, że prawdopodobnie zrezygnuje z...
 • Spotkanie prezydenta z przedstawicielami klubów parlamentarnychSpotkanie prezydenta z przedstawicielami klubów parlamentarnych
 • Konsultacje w sprawie ustaw o sądownictwie. "Targ polityczny między PiS a prezydentem"Konsultacje w sprawie ustaw o sądownictwie. "Targ polityczny...
 • Prezydent Duda: Nowoczesna nie poparła zmian w konstytucjiPrezydent Duda: Nowoczesna nie poparła zmian w konstytucji
 • Prezydent Andrzej Duda o wyborze sędziów do KRS, gdy nie uda się sformować większości 3/5Prezydent Andrzej Duda o wyborze sędziów do KRS, gdy nie uda...
Foto: Maciej Biedrzycki/KPRP | Video: tvn24 "Nie ma potrzeby upolityczniania sądownictwa"

- Nie będzie naszej zgody na gmeranie w konstytucji - zapowiedział przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru po konsultacjach z Andrzejem Dudą. - Prezydent przedstawi inną propozycję rozwiązania problemu 3/5 wyboru KRS - mówił z kolei Ryszard Terlecki (PiS). Tak przedstawiciele klubów parlamentarnych komentowali poniedziałkowe konsultacje z głową państwa.

Wcześniej w poniedziałek, przedstawiając projekt dotyczący Krajowej Rady Sądownictwa, Andrzej Duda zaproponował mechanizm, który zakładał, że gdy w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze większością 3/5 głosów osób do Krajowej Rady Sądownictwa, to wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent. W związku z tym przygotowany został też projekt zmiany konstytucji, pozwalający prezydentowi dokonać takich nominacji.

Popołudniowe spotkanie u prezydenta dotyczyło właśnie propozycji zmiany w ustawie zasadniczej. Wzięli w nim udział reprezentanci klubów: Prawa i Sprawiedliwości, Kukiz'15, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nie uczestniczył w nim przedstawiciel klubu Platformy Obywatelskiej.

Petru: nie będzie naszej zgody na zmiany w konstytucji

- W imieniu Nowoczesnej poinformowałem pana prezydenta, że nie będzie naszej zgody na zmiany w konstytucji, ani na gmeranie w konstytucji. Konstytucja to nie regulamin obozu harcerskiego, który można zmieniać w zależności od tego, że ktoś wymyślił nowy pomysł - powiedział Petru dziennikarzom po spotkaniu.

- No i prezydent w tym momencie powiedział też, że prawdopodobnie zrezygnuje z propozycji 3/5. Ja chcę podkreślić, że z naszej strony był jednoznaczny przekaz, że nie ma powodu, by zmieniać konstytucję i nie ma potrzeby upolitycznienia w Polsce sądownictwa - dodał lider Nowoczesnej.

Terlecki: prezydent wycofa propozycję

- Prezydent wycofuje propozycję, ponieważ po pierwsze, największy klub opozycyjny nic w tej sprawie nie ma do powiedzenia i nawet nie bierze udziału w konsultacjach. To jest trochę kompromitujące dla tego klubu, no ale taki on jest. Nowoczesna przyszła powiedzieć, że nie jest zainteresowana żadnymi zmianami, no więc też nie bardzo jest o czym rozmawiać. Prezydent przedstawi inną propozycję rozwiązania tego problemu 3/5 wyboru członków do KRS - powiedział Ryszard Terlecki (Prawo i Sprawiedliwość).

- Będziemy się jeszcze nad nią zastanawiać. Jutro projekt prezydenta wpłynie do Sejmu. Wtedy podejmiemy proceduralne prace nad tym - dodał.

Oglądaj
Terlecki: prezydent przedstawi inną propozycję rozwiązania problemu wyboru członków KRS
Wideo: tvn24 Terlecki: prezydent przedstawi inną propozycję rozwiązania problemu wyboru członków KRS

- Zgodziliśmy się na te 3/5. Problem polega na tym, jak rozwiązać sytuacje, w razie gdyby Sejm nie był w stanie porozumieć się co do wyboru. Widzimy takie sytuacje w innych parlamentach, ostatnio we Włoszech. To grozi pewnym paraliżem, więc trzeba zabezpieczyć się przed tą sytuacją - podsumował Terlecki.

"Poprawka Rzymkowskiego"

Efekt konsultacji z prezydentem skomentował także przedstawiciel klubu parlamentarnego Kukiz'15, Stanisław Tyszka.

- Dobrze, że takie spotkanie się odbyło. Ruch Kukiz'15 był za tym, żeby wprowadzić tą drobną poprawkę do konstytucji, która dawałaby prezydentowi możliwość reagowania w momencie, gdy nastąpi impas w Sejmie i nie będzie możliwe wybranie członków KRS większością 3/5 głosów w terminie - mówił wicemarszałek Sejmu. Tyszka dodał, że "ma to mocne oparcie w jego (prezydenta - red.) legitymacji demokratycznej".

Oglądaj
Tyszka po spotkaniu z prezydentem: prezydent zaproponuje rozwiązanie, które Kukiz'15 przedstawił w czasie ostatnich konsultacji
Wideo: tvn24 Tyszka po spotkaniu z prezydentem: prezydent zaproponuje rozwiązanie, które Kukiz'15 przedstawił w czasie ostatnich konsultacji

- Pan prezydent zaproponuje rozwiązanie, które Kukiz'15 przedstawił w czasie ostatnich konsultacji, a konkretnie poseł Rzymkowski, czyli możemy to nazwać "poprawką Rzymkowskiego", a mianowicie, że jeżeli nie będzie możliwe wybranie członków KRS-u przez 3/5 Sejmu, to wtedy każdy poseł będzie miał głos jeden na jednego członka, czyli koło trzydziestu posłów wskazywałoby jednego członka Krajowej Rady Sądownictwa i proporcjonalnie rozkładaliby się ci członkowie według wielkości klubów w Sejmie - podkreślił poseł Kukiz'15.

Kosiniak- Kamysz: nie jest potrzebna zmiana w konstytucji

Po spotkaniu z prezydentem, głos zabrał również prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Widać, że już projekt zmian w konstytucji jest nieaktualny. Nie byli obecni przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, to też spowodowało, że po deklaracji klubu Nowoczesnej (że nie zgadza się na zmianę konstytucji - red.), pan prezydent zaniechał dalszych rozmów na ten temat - stwierdził.

Dodał, iż jego klub "od samego początku uważał, że nie jest potrzebna zmiana w konstytucji".

Oglądaj
Kosiniak-Kamysz: widać, że już projekt zmian w konstytucji jest po prostu nieaktualny
Wideo: tvn24 Kosiniak-Kamysz: widać, że już projekt zmian w konstytucji jest po prostu nieaktualny

- Politycy powinni ze sobą rozmawiać i mogą dojść do kompromisu. My uważamy, że jeżeli byłby wybór (członków KRS - red.) przez parlament, większością konstytucyjną 2/3 głosów, to nie byłoby żadnych wątpliwości konstytucyjnych, to byłoby najprostsze rozwiązanie, a politycy wreszcie przestaliby okładać się maczugami i wyzwiskami, tylko by zaczęli ze sobą rozmawiać i do tego będziemy dążyć - mówił.

Prezes PSL dodał, że podczas spotkania z prezydentem zaznaczył, iż konsultacje w sprawie reformy sądownictwa powinny odbywać się również z obywatelami. Zapowiedział, że PSL zgłosi wniosek o wysłuchanie publiczne, a - jak podkreślił - jeśli do niego nie dojdzie, stronnictwo zorganizuje wysłuchanie obywatelskie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dwa weta prezydenta

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Firma telekomunikacyjna Aero2 poinformowała, że mogło dojść do wycieku danych osobowych części klientów. Operator zawiadomił już w tej sprawie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. czytaj dalej »

Fotograf przez 4 lata nie wyrzucał śmieci. Powstała z tego prawdziwa (ob)sesja

Gromadził śmieci w swoim mieszkaniu po to, żeby je sfotografować i uświadomić ludziom, jak wiele odpadów rocznie produkuje jedna osoba. Zobacz TOTERAZ.

Za pomocą dłoni tworzą klimat burzy

Oto najpiękniejsza stworzona przez ludzi burza świata. Koniecznie włączcie dźwięk. ZOBACZ TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Kobieta oddaje głos w wyborach prezydenckich w Rosji (Yuri Kochetkov PAP/EPA) czytaj dalej »