tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Kler" wśród 10 filmów z największą widownią w Polsce po 1989 roku

zobacz więcej wideo »
"Kler" wśród 10 filmów z największą widownią w Polsce po 1989 roku
 • Od 28 września film "Kler" Wojciecha Smarzowskiego w kinachOd 28 września film "Kler" Wojciecha Smarzowskiego w kinach
 • Biskup Pieronek o "Klerze": to film nakreślony tylko czarną farbąBiskup Pieronek o "Klerze": to film nakreślony tylko czarną farbą
 • Najpopularniejsza polska premiera ostatnich 30 lat. "Kler" obejrzało 2,5 miliona widzówNajpopularniejsza polska premiera ostatnich 30 lat. "Kler"...
 • Czy „Kler” pomoże zmienić polski kler?Czy „Kler” pomoże zmienić polski kler?
 • Ks. Kloch: "Kler" to film bardzo przytłaczającyKs. Kloch: "Kler" to film bardzo przytłaczający
 • "Kler jest wstrząsem""Kler jest wstrząsem"
 • Kontrowersje wokół "Kleru"Kontrowersje wokół "Kleru"
 • Gajos: "Kler" daje możliwość otwarcia pudełka z prawdąGajos: "Kler" daje możliwość otwarcia pudełka z prawdą
 • Gajos: "Kler" powinien być i jest pewnym wstrząsem Gajos: "Kler" powinien być i jest pewnym wstrząsem
 • "Myślałem, że po 'Wołyniu' nic trudniejszego nie może mnie spotkać, a przyszedł 'Kler'""Myślałem, że po 'Wołyniu' nic trudniejszego nie może mnie...
 • "Kler". Smarzowski mówi o tym, jak powstał film"Kler". Smarzowski mówi o tym, jak powstał film
 • Publiczność najlepiej oceniła film "Kler"Publiczność najlepiej oceniła film "Kler"
 • "Kler" był kręcony w Czechach"Kler" był kręcony w Czechach
Foto: Bartek Mrozowski | Video: Kino Świat "Kler" Wojciecha Smarzowskiego cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków

Najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego potrzebował zaledwie dwóch tygodni, żeby znaleźć się wśród 10 filmów, które zgromadziły w Polsce największą widownię kinową po 1989 roku. Od 28 września "Kler" do kin przyciągnął 3 089 315 osób - poinformował w piątek dystrybutor filmu firma Kino Świat.

Dane, udostępnione przez dystrybutora, dają "Klerowi" Wojciecha Smarzowskiego dziewiąte miejsce w zestawieniu filmów z największą widownią w Polsce po 1989 roku.

Jednak patrząc na dynamikę wzrostu liczby widzów, "Kler" w najbliższych tygodniach może polepszyć swoją pozycję. Zajmujący obecnie czwarte miejsce "Avatar" osiągnął w 2009 roku wynik 3,68 mln widzów.

Według wstępnych szacunków, przychody z "Kleru" przekroczyły 63 mln zł, co sugerować może również, że film Smarzowskiego znalazł się już wśród najbardziej kasowych produkcji po 1989 roku.

Film Smarzowskiego ma ogromne szanse przenieść swój sukces również na arenę międzynarodową, ponieważ prawa do niego zostały sprzedane do imponującej liczby krajów Europy (Austria, Niemcy, Belgia, Holandia, Luksemburg, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Szwecja) oraz Ameryki Północnej (Kanada i USA).

"Kościół ma dwa tysiące lat, ja jestem reżyserem, zrobiłem jeden film"

"Kler" trafił do kin 28 września. Ukazuje historię trzech katolickich księży, porusza istotne tematy związane z Kościołem. - Ten film, i mam głębokie przekonanie, że tak się stanie, zrobi dużo dobrego w naszym kraju - mówił odtwórca jednej z głównych ról, Arkadiusz Jakubik.

To nie jest wyłącznie film o pedofilii, choć stanowi ona jego ważny wątek. Powraca w retrospekcjach bohaterów, którzy kiedyś sami byli krzywdzeni, a teraz krzywdzą innych. Reżyser pokazuje  "zamiatanie pod dywan" tego problemu przez kościelnych hierarchów, zajętych bardziej powiększaniem majątków niż przewinieniami swoich podwładnych.

- Kościół ma dwa tysiące lat, ja jestem reżyserem, zrobiłem jeden film - powiedział w rozmowie z TVN24 Wojciech Smarzowski, pytany o to, czy "Kler" miał być ciosem wymierzonym w Kościół.

Dodał przy tym jednak, że "film to jest taka kropla, która drąży skalę".

- Intensywniej zacząłem myśleć o zrobieniu filmu o Kościele, gdy moje dzieci poszły do szkoły. Wtedy zobaczyłem pozycję księdza, ilość lekcji religii - tłumaczył. Jak jednak zastrzegł, powodów powstania "Kleru" było więcej.

Oglądaj
Smarzowski o"Klerze": kropla, która drąży skałę
Wideo: TVN24/tvn24 Smarzowski o"Klerze": kropla, która drąży skałę

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu. 
"To jest wymuszony krok"

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu.
"To jest wymuszony krok"

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wstępnie uzgodniły nowy program finansowania, który zastąpi program rozszerzonego finansowania wygasający w 2019 roku - poinformował MFW. Wcześniej rząd Ukrainy zgodził się na podwyżkę o 23,5 procent ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Wybory w cieniu przemocy. Wybuchy, zabici i ranni

Wybory w cieniu przemocy. Wybuchy, zabici i ranni

Zamachowiec samobójca zdetonował w sobotę w stolicy Afganistanu Kabulu ładunek wybuchowy, zabijając co najmniej 15 osób, jest też wielu rannych. Ofiary śmiertelne to dziesięciu cywilów i pięciu policjantów. Do zamachu doszło przed wejściem do jednego z lokali wyborczych. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Jose Mourinho i jego Manchester United byli bardzo blisko zwycięstwa z Chelsea w Londynie. Szlagier zakończył się jednak podziałem punktów, a pod koniec meczu doszło do awantury. Z wygranej nie mógł cieszyć się także grający w West Ham United Łukasz Fabiański. zobacz więcej »

Dmitrij Miedwiediew podczas wizyty w Brukseli, Belgia (Fot. STEPHANIE LECOCQ/PAP/EPA) czytaj dalej »