tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kim był Chopin?

Kim był Chopin?
Foto: Wikipedia/Amano 1 Fryderyk Chopin w paryskim atelier około roku 1847

Biografia Fryderyka Chopina, mimo że doskonale poznana, wciąż jeszcze kryje białe plamy. Ani nie wiadomo, kiedy urodził się Fryderyk Chopin. Ani jaka była przyczyna śmierci tego genialnego kompozytora.

Cudowne dziecko

Epitafium z sercem Chopina w kościele św. Krzyża w Warszawie (wikipedia/Mathiasrex)
Do dzisiaj nie rozstrzygnięto kiedy dokładnie urodził się Fryderyk Franciszek Chopin. On sam twierdził, że było to 1 marca 1810 roku. Jednak według zapisów w metryce chrztu było to prawie dwa tygodnie wcześniej – 22 lutego. To co nie budzi najmniejszych wątpliwości to miejsce urodzenia: Żelazowa Wola, wieś położona ok. 50 km. od Warszawy. Ojciec Mikołaj Chopin (z pochodzenia Francuz) był nauczycielem i wychowawcą wkrótce po narodzinach Fryderyka otrzymał propozycję pracy w Warszawie, gdzie przeniósł się z rodziną. Tam też sześcioletni Fryderyk otrzymuje pierwsze prywatne lekcje gry na fortepianie. Już rok później skomponował jeden z pierwszych utworów „Polonez g-moll”, o którym „Pamiętnik Warszawski” pisze: „Kompozytor tego tańca Polskiego, młodzieniec ośm dopiero lat skończonych mający (…) prawdziwy geniusz muzyczny”. W kolejnych latach młody Chopin staje się bywalcem warszawskich salonów.

Bez powrotu

Dom Chopina w Żelazowej Woli (sxc.hu)
Już wówczas dwudziestoletni kompozytor po studiach muzycznych w Szkole Głównej Muzyki wyjeżdża na koncerty do Austrii. Zaraz po przyjeździe otrzymał informacje o wybuchu w Polsce powstania listopadowego. Do Polski już nie wrócił. W Paryżu dużo koncertował, by później poświęcić się komponowaniu i nauczaniu. W tym czasie poznał starszą od niego o sześć lat sławną pisarką francuską George Sand. W tym okresie stworzył szereg arcydzieł literatury fortepianowej: ballady, noktury i polonezy. Ich romans trwał do 1847 roku.

Ostatni akord

Rok później 16 listopada 1848 roku wyczerpany i schorowany dał swój ostatni w życiu koncert. Grał dla polskich emigrantów w Londynie. Jego ostatni akord życia zabrzmiał 17 października 1849 roku. Zmarł w swoim  paryskim mieszkaniu przy placu Vendôme. Eksperci nie są zgodni co do przyczyny śmierci kompozytora. Przez wiele lat uważano, że Chopin umarł na gruźlicę płuc i krtani. Jednak niedawno pojawiła się hipoteza, że przyczyną jego śmierci mogła być mukowiscydoza. Pogrzeb geniusza muzyki odbył się na cmentarzu Pére-Lachaise. Zgodnie z ostatnią wolą Chopina, jego serce siostra przywiozła do Warszawy. Zostało wmurowane w urnie w jeden z filarów kościoła Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.