tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

KIELCE

Siedmioro kandydatów - sześciu mężczyzn i kobieta - będzie ubiegało się o prezydenturę Kielc. Wśród nich, o reelekcję, na trzecią kadencję, będzie zabiegał urzędujący prezydent Wojciech Lubawski.

56-letni Wojciech Lubawski wystartuje w wyborach z własnego komitetu Porozumienie Samorządowe, z hasłem "Wybierz Kielce". Rządzący miastem od ośmiu lat prezydent za swój największy sukces uważa pozyskanie dużej ilości środków unijnych na realizowane inwestycje. "Udało nam się napisać dobre projekty i dobrze przygotować inwestycje od strony formalnej i prawnej" - powiedział Lubawski.

O tym co udało się zrobić przez osiem lat i jakie są plany rozwojowe Kielc na najbliższe lata, prezydent zamierza przypomnieć kielczanom w przygotowywanej do wydania broszurze. Lubawski powiedział, że nie musi się promować poprzez ulotki i plakaty, bo mieszkańcy go znają.

W Kielcach swoich kandydatów w wyborach na prezydenta wystawiły cztery partie polityczne.

Z ramienia PiS wystartuje senator, były wojewoda świętokrzyski - Grzegorz Banaś. Ma 50 lat. Do tej pory nie przedstawił jeszcze szczegółów swojego programu wyborczego. Na jednej z konferencji prasowych obiecał m.in., że za jego prezydentury kielczanie będą mogli przejeżdżać przez ulice planowane obecnie do wyłączenia z ruchu kołowego i bezpłatnie parkować auta przy śródmiejskich jezdniach i na wielopoziomowym parkingu. Chce także przyciągać do miasta inwestorów.

Kandydatem PO jest rówieśnik Banasia, wiceszef partii w regionie, z zawodu lekarz - Grzegorz Świercz. Startuje pod hasłem "Mam receptę dla Kielc". Będzie zabiegał o to, by Kielce stały się miastem targowym o znaczeniu europejskim, celem masowej turystyki weekendowej, prężnym ośrodkiem akademickim z klasycznym uniwersytetem, jednym z głównych ośrodków sportowo-szkoleniowych i centrum kulturalnym.

Z ramienia SLD wystartuje kielecki radny, dyrektor szpitala wojewódzkiego - Jan Gierada. 64-latek na plakatach i ulotkach promuje się hasłem "...ja to zrobię". Zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, to w ciągu roku powstanie w Kielcach drugi szpitalny oddział ratownictwa medycznego. Chce też zbudować aquapark, nowe parkingi, uwolnić tereny pod budownictwo mieszkaniowe i inwestować w peryferyjne ulice Kielc.

Komitet Wyborczy PSL wsparł dyrektora departamentu promocji, edukacji, kultury, sportu i turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Jacka Kowalczyka (nie należy do ugrupowania). Kowalczyk ma 41 lat. Filary jego programu wyborczego nazwanego "Nowy wymiar Kielc" to: zabieganie o nowe miejsca pracy, zrównoważony rozwój miasta, poprawa infrastruktury, rozwój turystyki i współpraca z mieszkańcami.

Z Komitetu Wyborczego Wyborców "Teraz Kielce" wystartuje Konrad Łęcki. 33-latek jest prezesem świętokrzyskiego SD, ale nie zabiegał o poparcie ugrupowania. Jego hasło wyborcze to: "Kielczan trzeba szanować".

Ostatnią osobą, która zarejestrowała się w wyborach na prezydenta, jest kandydatka KW Świętokrzyskiego Komitetu Obrony Społecznej, Dorota Markiewicz. Ma 48 lat, pracuje w Miejskim Urzędzie Pracy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.