tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Policjanci "oburzeni i zdziwieni". Domagają się cofnięcia decyzji komendanta głównego

zobacz więcej wideo »
Policjanci "oburzeni i zdziwieni". Domagają się cofnięcia decyzji komendanta głównego
 • Szef KGP wstrzymuje dodatki dla policjantów. "Jesteśmy zbulwersowani tą sytuacją"Szef KGP wstrzymuje dodatki dla policjantów. "Jesteśmy zbulwersowani tą sytuacją"
 • Policjanci zapowiadają strajk włoski. Będą rozdawać naklejkiPolicjanci zapowiadają strajk włoski. Będą rozdawać naklejki
 • Wciąż trwa protest w policjiWciąż trwa protest w policji
Foto: Shutterstock | Video: tvn24 Szef KGP wstrzymuje wypłatę dodatków dla policjantów

Pismo wywołało oburzenie i zdziwienie wśród funkcjonariuszy. Od wczoraj mamy masę telefonów od policjantów, którzy na początku myśleli, że jest ono nieprawdziwe - podkreślał w TVN24 podinspektor Andrzej Szary, szef wielkopolskiego związku zawodowego policjantów. Jak dodał, związkowcy występują do szefa policji "z żądaniem o wycofanie tego polecenia". Chodzi o dokument wysłany do wojewódzkich komendantów z informacją o wstrzymaniu wypłat dodatków dla funkcjonariuszy.

Podinspektor Szary powiedział w piątek w TVN24, że związek jest "zbulwersowany tą sytuacją".

Zaznaczył, że dokument, którego kopia została zamieszczona czwartek na stronie Zarządu Głównego Niezależnego Samodzielnego Związku Zawodowego Policjantów na Facebooku wywołał "oburzenie i zdziwienie wśród policjantów".

"Policjanci nie będą mieli wypłacane miesięcznie kilkaset złotych"

-  Od wczoraj mamy masę telefonów od policjantów, którzy na początku myśleli, że to jest nieprawdziwe pismo. Okazuje się, że to jest dokument prawdziwy - podkreślił.

Chodzi o pismo, które komendant główny policji inspektor Jarosław Szymczyk przesłał we wtorek do komendantów wojewódzkich, w którym poinformował, że wstrzymuje realizację wszystkich wydatków przewidzianych jako "wydatki osobowe niezaliczane do uposażeń wypłacane funkcjonariuszom do czasu otrzymania na ten cel dodatkowych środków z budżetu państwa".


Jak argumentował podinspektor Szary, "policjanci nie będą mieli wypłacane miesięcznie kilkaset złotych, co powoduje, że przy takich skromnych budżetach będą mieli problemy z funkcjonowaniem do końca miesiąca i będą musieli zaciągać zobowiązania finansowe może u najbliższych, może znowu kolejne kredyty".

Dodał, że w sytuacji, kiedy MSWiA i komendant główny policji mówią o bardzo dobrej sytuacji finansowej policji, funkcjonariusze otrzymują informację, że "jest kryzys finansowy w polskiej policji".

Przewodniczący związku: występujemy z żądaniem wycofania polecenia

- Dzisiaj występujemy do komendanta głównego policji z żądaniem o wycofanie tego polecenia wobec komendantów wojewódzkich policji i przedstawienia nam szczegółów o sytuacji finansowej polskiej policji - zapowiedział przewodniczący wielkopolskiego związku zawodowego policjantów.

- Oprócz kryzysowej sytuacji kadrowej - bo mamy ponad 6 tysięcy wakatów - teraz jeszcze mamy brak środków finansowych na bieżące funkcjonowanie policji - zaznaczył podinspektor Szary.

Jak dodał, w jego opinii "ta decyzja komendanta głównego policji" daje funkcjonariuszom "argument do kontynuowania akcji protestacyjnej".

"Sięganie do kieszeni policjantów to zły pomysł"

- Pan komendant sam zachęcił funkcjonariuszy do podjęcia dalszych działań protestacyjnych (...) Myślę, że muszą być podpisane porozumienia dotyczące żądań. To, co się w tej chwili pojawiło, jedynie determinuje nas do kontynuowania tych protestów - zaznaczył podinspektor Szary.

W czwartek Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów zapowiadał w rozmowie z tvn24.pl, że skieruje pismo do komendanta głównego policji o podanie powodów takiej decyzji, ale i też o jej natychmiastowe wycofanie.

- Sięganie do kieszeni policjantów to zły pomysł - podkreślił.

KGP odpowiada policjantom

Komenda Głowna Policji w zamieszczonym w czwartek komunikacie poinformowała, że "wypłaty świadczeń dla policjantów nie są zagrożone i brak jest na chwilę obecną zobowiązań wymagalnych".

"Wstrzymanie realizacji powyższych płatności wynika z ich rozliczenia na konkretny dzień, oszacowania braków i pilnych płatności w związku z możliwością pozyskania na ten cel dodatkowych środków z budżetu państwa" - dodała.

Protest mundurowych

Od 10 lipca trwa protest policjantów. 16 lipca dołączyli do nich funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej.

Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 złotych, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. 12 marca wysłali swoje postulaty do szefów ministerstw: Spraw Wewnętrznych i Administracji, Finansów i Sprawiedliwości.

Jeszcze w marcu Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych informowała, że jeśli postulaty nie zostaną spełnione, odbędą się protesty. Później Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów poinformował o gotowości do ustępstw, między innymi w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego. Zapowiedziano również zgodę na pozostawienie 25-letniego okresu służby, ale podkreślono żądanie likwidacji zapisu określającego wiek, od którego funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę. Obecnie jest to 55. rok życia.

W piątek związkowcy zapowiadali, że w związku z tym, iż między służbami mundurowymi a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji wciąż nie doszło do porozumienia, policjanci planują zaostrzenie protestu poprzez zastosowanie strajku włoskiego.

Policyjne dodatki do pensji

W zakres "wydatków osobowych niezaliczanych do uposażeń wypłacanych funkcjonariuszom" - określonych w rozporządzeniu ministra finansów z 2 marca 2010 roku (w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych) - wchodzą między innymi:

- równoważniki pieniężne wypłacane funkcjonariuszom za brak lokalu mieszkalnego,

- pomoc mieszkaniowa,

- odprawy pośmiertne i zasiłki pogrzebowe,

- pozostałe należności funkcjonariuszy, w tym w szczególności: przejazdy do szkół oraz zwrot kwot pokrywających koszty nauki funkcjonariuszy pobieranych przez instytucje spoza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji organizujące naukę,

- ryczałt za pranie odzieży ochronnej roboczej i specjalnej wykonywane we własnym zakresie, ryczałty za czyszczenie i naprawę wyposażenia specjalnego.

Oglądaj
14.08.2018 | Policjanci zapowiadają strajk włoski. Będą rozdawać naklejki
Wideo: Fakty TVN 14.08.2018 | Policjanci zapowiadają strajk włoski. Będą rozdawać naklejki

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Antonixxim
Antonixxim

Czy komendant główny też zawiesił pobieranie własnych dodatków ?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   janko_emigrant

   Dobra zmiana. Przyjedźcie na paprykę do NL. Zero ryzyka, 2 tys. € z nadgodzinami na miesiąc będzie.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     8
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Michał800
     Michał800

     Faktycznie, po co się użerać.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       5
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       Sprawdź, czy zagraża Ci smog

       TVN Meteo
       Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

       INFORMACJE BIZNESOWE »

       "Współpraca między Rosją i Europą zmierza w wyjątkowo złym kierunku"

       "Współpraca między Rosją i Europą zmierza w wyjątkowo złym kierunku"

       O zasadności odbudowania współpracy gospodarczej między Unią Europejską a Rosją przekonywał w poniedziałek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto przebywający w Dubaju na Globalnym Forum Przyszłości Światowego Forum Ekonomicznego. czytaj dalej »

       INFORMACJE ZE ŚWIATA »

       Francja: nie mamy żadnych nagrań związanych ze śmiercią Chaszodżdżiego

       Francja: nie mamy żadnych nagrań związanych ze śmiercią Chaszodżdżiego

       Z tego, co mi wiadomo, Francja nie jest w posiadaniu żadnych nagrań mających związek ze śmiercią Dżamala Chaszodżdżiego - oświadczył w poniedziałek francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian. Saudyjski dziennikarz został zamordowany 2 października w saudyjskim konsulacie w Stambule. zobacz więcej »

       INFORMACJE SPORTOWE »