tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Nie chcę sprawiać radości obozowi władzy w Polsce"

zobacz więcej wideo »
"Nie chcę sprawiać radości obozowi władzy w Polsce"
 • Kazimierz Michał Ujazdowski w "Faktach po Faktach"Kazimierz Michał Ujazdowski w "Faktach po Faktach"
 • "Nie chcę sprawiać radości obozowi władzy""Nie chcę sprawiać radości obozowi władzy"
 • Ujazdowski: ja się nie umawiałem z NowoczesnąUjazdowski: ja się nie umawiałem z Nowoczesną
 • PO wycofuje poparcie dla UjazdowskiegoPO wycofuje poparcie dla Ujazdowskiego
 • Kazimierz Michał Ujazdowski nie będzie prezydentem WrocławiaKazimierz Michał Ujazdowski nie będzie prezydentem Wrocławia
 • Schetyna o Ujazdowskim: to nie koniec współpracySchetyna o Ujazdowskim: to nie koniec współpracy
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Kazimierz Michał Ujazdowski w "Faktach po Faktach"

- Konflikt między nami ucieszy tych, którzy nie powinni być ucieszeni - powiedział Kazimierz Michał Ujazdowski. Tak w "Faktach po Faktach" TVN24 komentował wycofanie przez Platformę Obywatelską poparcia dla jego kandydatury na prezydenta Wrocławia oraz swe obecne relacje z szefem PO Grzegorzem Schetyną.

Kazimierz Michał Ujazdowski był kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia od kwietnia do końca lipca. Wtedy to szefowie PO i Nowoczesnej, Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer, ogłosili, że wspólnego kandydata w stolicy Dolnego Śląska wskaże Nowoczesna. Po wycofaniu poparcia Ujazdowski ogłosił, że rezygnuje ze startu. W czwartek 9 sierpnia zadeklarował, że w wyborach samorządowych wesprze organizacje pozarządowe i stowarzyszenia obywatelskie.

"Chciałem stworzyć dobrą alternatywę dla PiS"

- Zabrakło determinacji - tak w "Faktach po Faktach" TVN24 Kazimierz Michał Ujazdowski odpowiedział na pytanie "co się nie udało".

- Zacznę od tego, jaki był sens tej kandydatury. Ja chciałem stworzyć dobrą - nie byle jaką, tylko dobrą, rzeczywiście dobrą - alternatywę dla Prawa i Sprawiedliwości we Wrocławiu. Co oznaczało przywrócenie odpowiedzialności miasta za jakość życia mieszkańców. Szczególnie w sytuacji, kiedy od kilku lat kilku deweloperów ma przemożny wpływ na przestrzeń miejską, często kosztem jakości życia - tłumaczył.

Zastrzegł, że nie zarzuca, iż w mieście istnieje jakiś układ czy korupcja. - Nie sugeruję korupcji, tylko sugeruję model rządzenia, który uciekał od odpowiedzialności za jakość życia mieszkańców - powiedział.

Podkreślił, że pomysł kandydowania na prezydenta Wrocławia z poparciem PO był "wspólną decyzją" jego samego i Schetyny. - Bez Nowoczesnej - uściślił.

Zaznaczył, że ewentualny konflikt między nim a Schetyną "ucieszy tych, którzy nie powinni być ucieszeni". - Ja nie chcę sprawiać radości obozowi władzy w Polsce. Konflikt między nami sprawiałby radość tym, którym ja nie chcę sprawiać radości - dodał.

Oglądaj
"Nie chcę sprawiać radości obozowi władzy"
Wideo: tvn24 "Nie chcę sprawiać radości obozowi władzy"

Ujazdowski: ja się nie umawiałem z Nowoczesną

Ujazdowski oświadczył, że nie zakładał poparcia Nowoczesnej, bo partia "miała swojego kandydata, notabene, który już nie jest ich kandydatem". - Ja się nie umawiałem z Nowoczesną - podkreślił.

Stwierdził, że liczył na to, że jest kandydatem "uczciwej zmiany, dobrej, nowatorskiej alternatywy dla Prawa i Sprawiedliwości”.

Oglądaj
Ujazdowski: ja się nie umawiałem z Nowoczesną
Ujazdowski: ja się nie umawiałem z Nowoczesną

- Uczciwa zmiana dotyczyła przywrócenia odpowiedzialności, realnej odpowiedzialności za życie mieszkańców. Zresztą cztery lata temu wrocławscy wyborcy głosując, wypowiedzieli przestrogę, to znaczy: koniec rutyny, koniec bierności, oczekiwanie na świeżość i to jest podstawowe wołanie we Wrocławiu - zaznaczył. - To jest wołanie o to, by miasto na nowo było odpowiedzialne za jakość życia mieszkańców - dodał.

"Czarna kampania przeciwko mnie"

Ujazdowski mówił też o zarzutach, z jakimi spotykał się po ogłoszeniu kandydatury na prezydenta Wrocławia.

- Ta czarna kampania przeciwko mnie, na przykład zarzucanie mi poglądów homofobicznych, była całkowicie bezpodstawna - zaznaczył. - Jestem od trzydziestu lat w życiu publicznym, byłem dwa razy ministrem kultury chwalonym za szacunek dla innych, za pluralizm, za respekt dla pluralizmu ideowego i pewien typ czarnych zarzutów pojawił się dopiero w momencie, gdy zgłosiłem gotowość kandydowania na prezydenta - powiedział.

Kandydatura Ujazdowskiego

Gdy w kwietniu Grzegorz Schetyna w imieniu Platformy ogłosił kandydaturę Ujazdowskiego na prezydenta Wrocławia, ten zapowiedział na Twitterze: "Wezmę czynny udział w wyborach samorządowych i wesprę PO w pracach programowych ws. samorządu i rządów prawa".

W "Faktach po Faktach" deklarował w tamtym okresie: - Żegnam się z polityką krajową i całkowicie chcę skoncentrować się na przyszłości Wrocławia.

Oświadczył, że jeśli nie wygra we Wrocławiu, skończy karierę polityczną.

Pod koniec lipca Schetyna ogłosił decyzję o wycofaniu poparcia PO dla Ujazdowskiego, tłumacząc to koniecznością "zmaterializowania we Wrocławiu" koalicji z Nowoczesną. - Musimy, jako dwie partie współpracujące ze sobą już od miesięcy, zrobić wyraźny krok w tył - dodał.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW PO FAKTACH"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ponad sto miejscowości na "liście hańby". "Kolej nie wróci wszędzie"

Ponad sto miejscowości na "liście hańby". "Kolej nie wróci wszędzie"

Powstała przez blisko 30 lat lista hańby kolejowej, czyli odcięcie ponad stu miejscowości, zamieszkałych przez więcej niż 10 tysięcy mieszkańców, powinna ulec systematycznemu skracaniu – powiedział wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR Adrian Furgalski, komentując start programu Kolej plus. czytaj dalej »

Sprzedawał książki, by wygrać z rakiem. Dziś pomaga innym

Ciąg dalszy historii Pana Zenona z Poznania. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Włączasz "drzemkę" po budziku? Mamy złe wieści

Eksperci przestrzegają przed porannymi drzemkami. Jak wpływają na nasz organizm? Zobacz TOTERAZ.

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »