tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Mamy do czynienia z precedensem, relatywnie wzrasta bezpieczeństwo Polski"

zobacz więcej wideo »
"Mamy do czynienia z precedensem, relatywnie wzrasta bezpieczeństwo Polski"
 • Rzymkowski: mamy do czynienia z precedensem, relatywnie wzrasta bezpieczeństwo PolskiRzymkowski: mamy do czynienia z precedensem, relatywnie wzrasta bezpieczeństwo Polski
 • Neumann o "postawie kelnera w Białym Domu"Neumann o "postawie kelnera w Białym Domu"
 • Szłapka: nie wierzę w dobre intencje premieraSzłapka: nie wierzę w dobre intencje premiera
 • Stachowiak-Różecka: spotkanie premiera z sędzią w stanie spoczynkuStachowiak-Różecka: spotkanie premiera z sędzią w stanie spoczynku
 • Dera: pierwszy obywatel RP nie jest pozbawiony emocjiDera: pierwszy obywatel RP nie jest pozbawiony emocji
Video: tvn24 Politycy w "Kawie na ławę" w TVN24 spierali się o znaczenie wizyty prezydenta Dudy w USA

Spór o znaczenie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych i Białym Domu zdominował dyskusję polityków w "Kawie na ławę" w TVN24. - Gdyby ta baza powstała w Polsce to mamy do czynienia z precedensem, który przełamuje ten układ pozimnowojenny i relatywnie wzrasta bezpieczeństwo Polski - ocenił poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski. - Ta wizyta pokazuje, że ostracyzm się skończył, a wynikał on z kompromitacji Patryka Jakiego i ustawy o IPN - dodawał Adam Szłapka z Nowoczesnej.

Krytycznie wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu ocenił poseł PO Sławomir Neumann. - Na razie [prezydent Duda - przyp. red.] przywiózł długopis i to jest jedyny sukces tej wizyty. Nie poruszono ważnych tematów. Nie poruszono tematu wiz, o których mówiono wielokrotnie - wyliczał.

Neumannowi odpowiedział prezydencki minister Andrzej Dera. - Jestem zażenowany, słuchając przedstawicieli totalnej opozycji, jak łatwo i w bezczelny sposób komentują tę wizytę, mając za nic bezpieczeństwo Polski i przeinaczając fakty - zwrócił się do posła PO.

- Stany Zjednoczone zadeklarowały, że za "żelazną kurtyną" nie będzie stałych baz NATO-wskich - przypomniał z kolei Tomasz Rzymkowski, odwołując się do ustaleń ZSRR i USA jeszcze z lat 80. XX wieku. - Gdyby ta baza powstała w Polsce, to mamy do czynienia z precedensem, który przełamuje ten układ pozimnowojenny i relatywnie wzrasta bezpieczeństwo Polski - podkreślił poseł Kukiz'15.

"Puste zapłacone pieniądze"

Poseł Platformy Obywatelskiej odniósł do deklaracji prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie kosztów, jakie Polska gotowa byłaby ponieść, gdyby na naszym terenie powstałaby baza wojsk amerykańskich.

- Prezydent Duda obiecał Amerykanom, że jesteśmy gotowi wypłacać prawie 10 miliardów złotych rocznie na to, żeby była stała baza w Polsce - zwrócił uwagę Neumann. - Moim zdaniem to jest wyjątkowo idiotycznym pomysłem, bo zamiast uzbrajać polską armię, są gotowi płacić za stacjonowanie amerykańskich żołnierzy - podkreślił. - W momencie, jak po iluś latach inny prezydent zdecyduje, że ci żołnierze wyjadą, to będą puste zapłacone pieniądze. Niepotrzebne jest płacenie. Bylibyśmy pierwszym krajem NATO, który by coś takiego robił - argumentował gość niedzielnego programu w TVN24.

Sławomir Neumann odniósł się również do formy podpisania w Białym Domu porozumienia dotyczącego partnerstwa strategicznego Polski i Stanów Zjednoczonych. Dokument ten ma zwiększyć współpracę w obszarze obronności, handlu i energetyki. Poseł PO zwrócił przede wszystkim uwagę na przedstawiające ten fakt zdjęcie, opublikowane przez Donalda Trumpa na Twitterze.

Fotografia przedstawiająca nachylającego się nad biurkiem Andrzeja Dudę wywołała falę komentarzy, w których zauważano między innymi, że polski prezydent nie dostał krzesła.
Neumann określił sposób podpisania deklaracji międzypaństwowej przez polskiego prezydenta jako "postawę kelnera w Białym Domu". - Trudno chwalić człowieka, który przyjeżdża i przynosi nam obciach - podsumował przewodniczący klubu parlamentarnego PO.

Oglądaj
Neumann o "postawie kelnera w Białym Domu"
Wideo: tvn24 Neumann o "postawie kelnera w Białym Domu"

- W naszym interesie bezpieczeństwa jest stała baza wojsk amerykańskich. To nie jest tak, że będziemy płacili co roku 2 miliardy dolarów - odniósł się do słów posła PO Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta.

"Ostracyzm się skończył"

Z ministrem Andrzeja Dudy zgodził się pośrednio Eugeniusz Kłopotek, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Jeśli taka baza [powstanie - przyp. red.], to nie tylko USA poniosą koszty, ale i strona polska. Cudów nie ma. Warto ten koszt ponieść - ocenił.

Adam Szłapka z Nowoczesnej, komentując spotkanie prezydenta Dudy w Białym Domu z Donaldem Trumpem, wskazał na jeszcze jeden aspekt. - Ta wizyta pokazuje, że ostracyzm się skończył, a wynikał on z kompromitacji Patryka Jakiego i ustawy o IPN - zaznaczył, odnosząc się do niedawnych zastrzeżeń stron izraelskiej i amerykańskiej do przygotowanej przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

- Strona amerykańska doskonale wie, że prezydent Duda jest od robienia zdjęć, a od polityki twardej jest w Polsce Jarosław Kaczyński - skomentował Szłapka.

- Prezydent Duda dał się wykorzystać prezydentowi Trumpowi w uderzeniu w Unię Europejską. Wojna handlowa Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską jest również wojną handlową z Polską - dodał poseł Nowoczesnej.

- Decyzję w sprawie bazy podjąć może Kongres, a za chwilę będziemy mieli wybory do Kongresu i Donald Trump nie był w stanie jednoznacznie powiedzieć, czy ta baza będzie - stwierdził Rzymkowski. Poseł Kukiz’15 wyraził również niezadowolenie tym, że ze strony prezydenta Trumpa nie usłyszał jednoznacznej deklaracji "wobec budowy Nord Stream 2 - konkretnych sankcji wobec tych podmiotów zaangażowanych w budowę gazociągu".

Spotkanie Morawieckiego z Gersdorf

W drugiej części rozmowy w "Kawie na Ławę" politycy komentowali niedawne spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzaty Gersdorf.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości oraz kandydatka na urząd prezydenta Wrocławia Mirosława Stachowiak-Różecka stanowczo stwierdziła, że było to "spotkanie premiera z sędzią w stanie spoczynku".

- Ja rozumiem, że pani prezes Gersdorf powołuje się na konstytucję i że ona [uważa, że - przyp. red.] nadal pozostaje prezesem Sądu Najwyższego. Zupełnie nie dostrzega zapisów w ustawie albo artykułu 178 ustępu 1 konstytucji, który mówi że sędziowie podlegają ustawom - argumentowała posłanka PiS.

Pytana o cel wizyty Morawieckiego u Gersdorf, stwierdziła, że być może premier chciał się poradzić profesor Gersdorf "ze względu na jej doświadczenie oraz dorobek naukowy". - Każda rozmowa, która będzie powodować, że reformy sądownictwa będą szły w dobrym kierunku, że będziemy szukali porozumienia, to będą dobre spotkania - oceniła.

Oglądaj
Stachowiak-Różecka: spotkanie premiera z sędzią w stanie spoczynku
Wideo: tvn24 Stachowiak-Różecka: spotkanie premiera z sędzią w stanie spoczynku

- Pani profesor Gersdorf jest stroną tego konfliktu. Ona publicznie mówi, że nie uznaje przepisów ustawy  - komentował Dera. - Prezydent nie ma mocy sprawczej, żeby parlament zrobił taką czy inną ustawę - dodał. Poinformował również, że w Kancelarii Prezydenta "nie trwają prace dotyczące zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym".

"Będą musieli się wycofać ze wstydem"

- Przyjście premiera do siedziby Sądu Najwyższego, do gabinetu Pierwszego Prezesa, w którym przyjmuje go pani profesor Gersdorf oznacza, że legitymizuje fakt, że pani Gersdorf jest nadal Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego - wskazał Kłopotek.

Szłapka podkreślił, że "nie wierzy w dobre intencje premiera". - To było tylko mydlenie oczu, żeby Komisja Europejska przedłużyła termin złożenia skargi przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tam nie będzie żadnej próby negocjacji - ocenił poseł Nowoczesnej.

Oglądaj
Szłapka: nie wierzę w dobre intencje premiera
Wideo: tvn24 Szłapka: nie wierzę w dobre intencje premiera

- Jeżeli PiS przegra wybory samorządowe, a wszystko na to wskazuje, a Unia Europejska dociśnie pilnowanie samorządności w Polsce to oni będą musieli się wycofać ze wstydem, tak jak się wycofywali z ustawy o IPN - podkreślił z kolei Neumann.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "KAWA NA ŁAWĘ"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (12)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Scrutinizer

Nie było nigdy żadnych wiążących deklaracji wobec Gorbaczowa (sam przyznał), że NATO, czy USA nie będą stacjonowały w Polsce, ponieważ wtedy nikt nie wpadł na taki pomysł - Polska była w tym czasie w Układzie Warszawskim i nikt nie śnił o jego rozwiązaniu, a co dopiero o członkostwie Polski w NATO.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   rycho42

   jaki on ma głupawy uśmiech, ale on mówi za wszystko.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     michal_romaniuks1i6
     michal_romaniuks1i6

     Przyjaciół szuka się blisko a wrogów daleko, podstawowa zasada. Nasi rządzący postępują na odwrót, z sąsiadów robimy wrogów, a przyjaciół szukamy za morzem. Turysta pojechał i cieszył się że został wpuszczony jako petent do Białego Domu. Na zdjęciu minę ma bezcenną, taką jak smarkacz który dorwał się do piasku.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       6
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Kaczazupa
       Kaczazupa

       Nasza armia będzie miała charakter reprezentacyjny.Udział w defiladach,odsłona kolejnego pomnika itd.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         7
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         cy_wil

         Czy można być tak nieobiektywny.
         Przecież armia nasza jest zwycięska, bufalo bin bufalo bin.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           1
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           jakby śmieszne

           jak ktoś już widział bazę Amerykanów, najbliżej chyba koło Frankfurtu, zda sobie sprawę ze śmieszności tych deklaracji. To są miasta z pełna infrastrukturą dla tysięcy ludzi, możemy sobie pomarzyć o bazach a poseł Kłopotek powinien wiedzieć o czym mówi, albo milczeć

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             6
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              1
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             michal_romaniuks1i6
             michal_romaniuks1i6

             Powinni milczeć nasi "uwielbiani przedstawiciele władz", bo te miliardy dolarów dawane Amerykanom lekką ręką to są MOJE PIENIĄDZE.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               3
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Bl0to
               Bl0to

               Bez dwóch zdań, była to najgorsza wizyta prezydenta Polski w historii RP. Do tego ja tu widzę plucie na Polską Armię, te 2 mld $ (a pewnie i więcej) pozostawione u nas spowodowałyby rewolucję technologiczną i modernizację sprzętową armii u nas (co jest mega potrzebne w zakresie śmigłowców oraz marynarki np). To nie, lepiej się sprzedać. rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 7
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  1
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 matiga

                 Przepraszam, ale to nie Trump a Kongres USA decyduje w takich sprawach. Oni nie widzą żadnego interesu w zakładaniu u nas bazy. Z ich perspektywy jesteśmy państewkiem .

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   2
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   jakby śmieszne

                   Trump wezwał do solidarności finansowej członków NATO, i co, teraz za darmo postawi bazę amerykańską w Polsce ? Bajki na potrzeby wyborów i tyle

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     7
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      1
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Światowit

                     Wzrasta bezpieczeństwo jak w 1939 roku? Wiara czyni cuda!

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       8
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        1
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       kg1955
                       kg1955

                       Silni,zwarci,gotowi.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         5
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          1
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Zasady forum
                         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                         Pozostałe informacje

                         Sprawdź, czy zagraża Ci smog

                         TVN Meteo
                         Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

                         INFORMACJE ZE ŚWIATA »

                         "Największy kryzys humanitarny na świecie". Ponad milion kobiet 
w ciąży niedożywionych

                         "Największy kryzys humanitarny na świecie". Ponad milion kobiet
                         w ciąży niedożywionych

                         Prawie osiem i pół miliona osób w Jemenie jest skazanych na pomoc żywnościową - poinformował w poniedziałek szef Biura ONZ do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej Mark Lowcock. Dodał, że takiej pomocy wkrótce może potrzebować nawet 75 procent 22-milionowego społeczeństwa Jemenu. zobacz więcej »

                         INFORMACJE SPORTOWE »

                         Pracownik czyszczący kanały w Indiach (fot. Rajat Gupta/EPA/PAP) czytaj dalej »