tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Może to jest ten moment, kiedy się trzeba otrząsnąć"

zobacz więcej wideo »
"Może to jest ten moment, kiedy się trzeba otrząsnąć"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Politycy dyskutowali w "Kawie na ławę" na temat prawa aborcyjnego w Polsce

- Moim zdaniem opozycja ma problem z fundamentalną kwestią, jaką jest wiarygodność - stwierdził w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. - Na pewno to zachowanie nie sprzyjające opozycji. Może to jest ten moment, kiedy się trzeba otrząsnąć - przyznał z kolei Bartosz Arłukowicz, komentując odrzucenie przez Sejm obywatelskiego projektu liberalizującego prawo aborcyjne.

W środę 10 stycznia w Sejmie większość posłów zdecydowała, że nie chce skierowania do prac w komisji obywatelskiego projektu ustawy liberalizującej aborcję, który przygotowała inicjatywa "Ratujmy Kobiety".

Do takiego wyniku przyczyniła się część posłów Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, którzy nie brali udziału w głosowaniu, wstrzymali się od głosu lub wyrazili sprzeciw.

W rezultacie tego głosowania trzech członków klubu PO - Marek Biernacki, Joanna Fabisiak i Jacek Tomczak - zostało z niego wykluczonych. Natomiast w reakcji na postawę swoich kolegów i koleżanek, troje posłów Nowoczesnej - Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Schmidt i Krzysztof Mieszkowski - zawiesiło członkostwo w klubie.

Przeciwko postawie części posłów opozycji w sobotę przed Sejmem protestowało wiele osób.

"Szlag mnie trafił"

- Byłem wściekły, szlag mnie trafił, jak zobaczyłem wyniki tego głosowania. Nie popieram tego, co się stało. Dwa lata walczymy o prawa kobiet, dwa lata stoimy z ludźmi na ulicy i przychodzi do kluczowego głosowania, i dzieje się, jak się dzieje - powiedział były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO).

- Wczoraj przeczytałem wpis Zbyszka Hołdysa, który napisał: być może tak się po prostu musiało stać, może to było potrzebne, żebyśmy się wszyscy w końcu otrząsnęli w opozycji i stwierdzili - tak jednoznacznie - do czego ta opozycja służy i kogo ma bronić - dodał Arłukowicz.

Pytany, czy jego zdaniem doszło do kompromitacji opozycji, powiedział: - Na pewno to zachowanie nie było sprzyjające. - Może to jest ten moment, kiedy się trzeba otrząsnąć - podkreślił.

- Było dwóch posłów, którzy na klubie anonsowali, że nie zamierzają uczestniczyć w tym głosowaniu. Stało się tak, że ta liczba posłów się powiększyła, ale to nie zmienia faktu, że będąc parlamentarzystą, każdy z nas ma prawo do tego, żeby używać tych przycisków (do głosowania - red.) niezależnie od tego, czy jest się za, przeciw, czy nie bierze udziału w głosowaniu - tłumaczył z kolei Witold Zembaczyński (N), komentując sytuację, do której doszło wewnątrz klubu Nowoczesnej.

"Przekroczenie politycznego Rubikonu"

- Moim zdaniem opozycja ma problem z fundamentalną kwestią, jaką jest wiarygodność - ocenił tymczasem wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. - Jeżeli my, jako Zjednoczona Prawica mówimy, że będziemy twardo walczyć z przestępczością, to naprawdę to robimy. A opozycja mówi tak, że łamana jest w Polsce praworządność i trzeba blokować Sejm - i jedzie na Maderę. Opozycja mówi, że trzeba walczyć o prawa kobiet - i w związku z tym niektórzy posłowie "zasypiają" i nie przychodzą na głosowanie - powiedział Jaki.

- Jest to przełomowy moment, można powiedzieć, że jest to przekroczenie politycznego Rubikonu, bowiem okazało się, że wielkim problemem opozycji liberalnej jest to, że nie potrafi zrealizować wzbudzonych wcześniej w swoim elektoracie nadziei - stwierdził Piotr Zgorzelski (PSL). - Karze się trzech bardzo dobrych posłów Platformy Obywatelskiej, którzy prezentują własny światopogląd za to, że głosowali inaczej niż Jarosław Kaczyński, a nie wyciąga się konsekwencji od tych, którzy okazali się tchórzami, bo wyciągnęli kartę i nie zagłosowali - ocenił.

- Uważam, że opozycja totalna pozazdrościła opcji rządowej rekonstrukcji i sama się zrekonstruowała. To znaczy pokazała swoje oblicze - mówił tymczasem Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15). Uznał, że Platforma Obywatelska "wyrzuciła bardzo dobrego posła" jakim jest Marek Biernacki, do którego "większość ugrupowań politycznych w Polsce nie ma żadnych zastrzeżeń tylko z tego powodu, że zagłosował zgodnie z własnym sumieniem"

"Kaczyński zmierza do wcześniejszych wyborów"

W drugiej części programu politycy komentowali rekonstrukcję rządu Mateusza Morawieckiego.

Na uwagę prowadzącego, że doprowadzeniem do dymisji szefa MON Antoniego Macierewicza Andrzej Duda "dopiął swego", Andrzej Zybertowicz odpowiedział: - Prezydent nie musiał swojego dopinać. - Prezydent nie zabiegał o dymisję Antoniego Macierewicza - oświadczył. - Nie słyszałem, żeby w jakiejkolwiek rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim lub innym politykiem wnioskował o jego odwołanie - dodał.

- Jarosław Kaczyński wyrzuca z rządu tych wszystkich kontrowersyjnych, zniechęcających i kompromitujących Polskę ministrów, łagodzi wizerunek tego rządu - zauważył Bartosz Arłukowicz.

- W mojej ocenie Jarosław Kaczyński zmierza do wcześniejszych wyborów, bo on już nie ma czasu czekać na większość konstytucyjną - powiedział.

Zdaniem posła PO, "Kaczyński chce zmienić konstytucję i zmienić Polskę".

- Nie ukrywam, że się uśmiecham, widząc ten strach przed wyborami, przed demokracją - tak słowa Arłukowicza skomentował Patryk Jaki. - Mogę państwa zapewnić, że w planach nie mamy wyborów przedwczesnych - zadeklarował.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
jakby śmieszne

Jaki prezydentem Warszawy, tego Wam życzę )))

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   johnny75

   Cała opozycja - do niczego.Potrafią tylko szczekać.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     3
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      6
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Bolge

     A moze to jest walka opozycji?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       Sprawdź, czy zagraża Ci smog

       TVN Meteo

       32 lata w 4 sekundy. Tak zmieniał się świat rok po roku

       Niezwykły timelapse przedstawia zdjęcia satelitarne z najciekawszych miejsc na Ziemi. Jak rozwijał się Dubaj i Las Vegas? Co się działo z lodowcami, a co z Morzem Martwym? Zobacz TOTERAZ.

       INFORMACJE BIZNESOWE »

       Mieszkanie plus drewno. Sejm daje zielone światło dla utworzenia nowej spółki

       Mieszkanie plus drewno. Sejm daje zielone światło dla utworzenia nowej spółki

       Sejm uchwalił w piątek ustawę powołującą spółkę Polskie Domy Drewniane, która w ramach programu Mieszkanie plus ma budować drewniane domy. Udziałowcami spółki będą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. czytaj dalej »

       INFORMACJE ZE ŚWIATA »

       Chcą przed śmiercią zobaczyć rodziny. Ale wyczekiwane spotkanie może się nie odbyć

       Chcą przed śmiercią zobaczyć rodziny. Ale wyczekiwane spotkanie może się nie odbyć

       Państwowe media Korei Północnej ostrzegły, że może nie dojść do planowanego po raz pierwszy od wielu lat spotkania krewnych rozdzielonych w czasie wojny z lat 1950-53. Pjongjang domaga się, aby władze w Seulu odesłały 12 północnokoreańskich kelnerek, które znalazły się w Korei Południowej w niejasnych okolicznościach. zobacz więcej »

       Uszkodzony kabel? Tym prostym sposobem szybko go naprawisz

       Złamane okulary, urwane zapięcie. Możliwości jest nieskończenie wiele. Rozwiązanie genialne w swojej prostocie. Zobacz TOTERAZ.

       INFORMACJE SPORTOWE »

       Zamieszki w Limie, stolicy Peru (fot. German Falcon/EPA/PAP) czytaj dalej »