tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Odbudowali katedrę zniszczoną przez pożar. "Udało się nam dokonać wielkich rzeczy"

Odbudowali katedrę zniszczoną przez pożar. "Udało się nam dokonać wielkich rzeczy"
Foto: Andrzej Winkler / TVN 24 Katowice | Video: Andrzej Winkler / TVN 24 Katowice Spalona katedra w Sosnowcu po remoncie

Dobiegła końca renowacja zabytkowych fresków w sosnowieckiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kościół wybudowany pod koniec XIX wieku został zniszczony podczas pożaru, do którego doszło jesienią 2014 roku. - Wracamy do normalności - mówi proboszcz.

Ogień pojawił się w nocy z 28 na 29 października 2014 roku. Ze względu na panującą wówczas mgłę, pożar przez dłuższy czas nie został zauważony. Nad nawą główną, prezbiterium i transeptem niemal w całości spaliła się więźba dachowa, uszkodzona została też część polichromii - głównie na skrzyżowaniu naw w scenie koronacji Matki Boskiej.

- Lepiej tego nie wspominać. To był straszny czas. Spadło to na nas znienacka, katedra bardzo ucierpiała - mówi ks. Jan Gaik, proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.

Doszczętnie spłonął dach, zniszczone zostały zabytkowe freski i ołtarz. Zawaliły się także wieże. Przez dłuższy czas bazylika przykryta była prowizorycznym dachem z plandekami. Rozpoczęło się liczenie strat. Oszacowano, że wyniosły one 7 milionów złotych.

- Wszystkie prace konserwatorskie były bardzo drogie. Sam dach kosztował ponad 2 mln. Choć to wszystko tak dużo kosztowało, jesteśmy bardzo zadowoleni, że w tak krótkim czasie udało nam się stworzyć to, co dzisiaj widzimy - dodaje proboszcz.

Nie udałoby się bez pomocy innych

Po pożarze, diecezja sosnowiecka zaapelowała o wsparcie finansowe na rzecz odbudowy katedry. W trakcie zorganizowanych w kościołach zbiórek udało się zebrać ponad pół miliona zł. Dotację celową w wys. 100 tys. zł przyznał też sejmik województwa śląskiego. Pomoc w wys. 300 tys. zł przekazał też samorząd Sosnowca. Parafię wsparło również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Wszystkim darczyńcom jestem bardzo wdzięczny. Cieszymy się, bo po roku wracamy do normalności. Udało nam się w tym czasie dokonać wielkich rzeczy - mówi ks. Jan Gaik.

Oglądaj
Pożar katedry w Sosnowcu próbowało opanować ponad 60 strażaków
Wideo: tvn24 Pożar katedry w Sosnowcu próbowało opanować ponad 60 strażaków

Dziś nie widać już śladów po zniszczeniach. Dach główny i te boczne są ukończone, odnowiono także ołtarz. Na ścianach pojawiły się pierwotne barwy autorstwa Tetmajera. Jest też nowe, ledowe oświetlenie.

- Zostało nam jeszcze kilka drobnych prac, którymi wkrótce się zajmiemy - kończy proboszcz.

Malowidła Tetmajera

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą. Znana jest m.in. ze względu na unikatowe malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera (sceny figuralne) i Henryka Uziembłę (motywy ornamentalne). Na uwagę zasługuje m.in. neomanierystyczny ołtarz główny (kopia krakowskiego ołtarza z kościoła Bożego Ciała) z obrazem Wniebowzięcia NMP namalowanym przez Tetmajera. Po utworzeniu w 1992 r. diecezji sosnowieckiej, kościół parafialny został podniesiony do godności Katedry Biskupa Sosnowieckiego.

Ogień strawił część dachu katedry Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
KP2015

Z tekstu wynika, że 6,5 mln. złotych zapłaciliśmy z podatków wszyscy jak leci: żydzi, cykliści, współpracownicy gestapo, gorszy sort itd. I gdzie tu rozdział kościoła od państwa.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   ypsi
   ypsi

   Zabytki są dobrem narodowym, nie wiesz o tym?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje