tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Podrasowany "maluch" wyruszył do Toma Hanksa

zobacz więcej wideo »
Podrasowany "maluch" wyruszył do Toma Hanksa
Foto: TVN 24 Katowice | Video: TVN 24 Katowice "Maluch" dla Hanksa odpalił

Rocznik 74, skóra imitująca skaj, biała karoseria, jak po zejściu z taśmy. Monika Jaskólska kupiła go dla Toma Hanksa w Suwałkach, ale wyprodukowany został w Bielsku-Białej i stąd w poniedziałek wyjechał do Los Angeles.

Akcja trwała rok.

Zaczęło się od tego zdjęcia:

Źródło: facebook Tom Hanks

 

W październiku 2016 roku Tom Hanks pozował z fiatem 126p, zdjęcie trafiło do sieci i biło rekordy popularności. Zobaczyła je również Monika Jaskólska z Bielska-Białej, rodzinnego miasta "malucha". I wpadła na pomysł, żeby sprezentować aktorowi, miłośnikowi motoryzacji, takie auto.

Musiał być wyprodukowany najpóźniej w 1975 roku, bo inaczej stałby u Hanksa w garażu. Dopiero samochody z tego roku traktowane są USA jako zabytek i można się nimi poruszać po drogach.

Dużego wyboru nie było - pierwsze "maluchy" datowane są na 1973 rok.

Źródło: Monika Jaskólska Fiat 126p dla Toma Hanksa, rocznik 74, cena 8,5 tys. zł

Jaskólska znalazła auto z 1974 roku w Suwałkach. Kosztował 8,5 tys. zł. Mało, jak na ten rocznik. - "Chodzą" po 20 tysięcy złotych i więcej. Profesjonalne odrestaurowanie to kwota ponad 30 tysięcy. Bo te najstarsze roczniki można policzyć na palcach rąk. Są odrestaurowane i zostają w rodzinie na zawsze. Albo stoją zapomniane w garażu, zaniedbane - mówiła nam Jaskólska.

Suwalski miał tylko nadżarte progi i był seledynowy. Przeszedł generalny remont w warsztacie w Bielsku.

Źródło: TVN 24 Katowice "Maluch" dla Hanska został wyremontowany w bielskim warsztacie

Legendarny skaj w środku imituje skóra. Karoseria jest biała, jak Bielsko z nazwy. Jaskólska doszukała się w papierach samochodu, że był biały, gdy schodził z taśmy i zszedł z tej taśmy w tym mieście.

- Zatoczył koło - mówi Jaskólska.

Przejechał przez całą Polskę tam i z powrotem, a dzisiaj rozpoczął podróż przez ocean. Najpierw pojedzie na Lotnisko Chopina w Warszawie, gdzie będzie można go oglądać w ogólnodostępnej hali odlotów w strefie check-in Polskich Linii Lotniczych LOT aż do czwartku.

"Maluch" dla Hanksa promować będzie akcję pomocy dla Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej "Nie wypada nie pomagać", która od początku była drugim głównym celem Jaskólskiej.

Ostatni etap podróży fiata na pokładzie  Boeinga 787 Dreamliner z Warszawy do Los Angeles przewidziany jest na 27 listopada.

Hanks nie może się doczekać, kiedy przejedzie się tym "polskim, wspaniałym komunistycznym fiatem".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Pozostałe informacje