tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Pieszy ucieka z pasów przed samochodem. "Tylko czemu go chciał rozjechać"

Pieszy ucieka z pasów przed samochodem. "Tylko czemu go chciał rozjechać"
Foto: Bielskie Drogi | Video: Bielskie Drogi Kolizja przed pasami i pieszy musi uciekać

- Jak się ogląda bez dźwięku, to można by pomyśleć, że kierowca nastraszył pieszego - komentują to wideo internauci. W dźwięku jest dużo przekleństw kierowcy samochodu z kamerką i odgłos uderzenia. Jego samochód został zepchnięty na pieszego.

Kamerka samochodowa zarejestrowała, jak pieszy wchodzi na pasy na ul. Wyzwolenia w Bielsku-Białej. W połowie jezdni zwalnia, prawdopodobnie, żeby upewnić się, czy nadjeżdżający z jego prawej strony osobowy renault zatrzyma się.

Widać też, że próbuje nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą. Zrobił wszystko, co mógł jako pieszy - może poza założeniem elementów odblaskowych. A jednak niewiele brakowało i znalazłby się na masce.

Jest przed siódmą rano, jeszcze ciemno. Renault zatrzymuje się - to jego kierowca nagrywa całą sytuację. Pieszy rusza, ale w połowie pasa musi rzucić się do ucieczki, bo renault nagle rusza w jego kierunku.

Tyle wynika z wideo.

Pieszy musi mieć refleks?

- Tylko czemu go chciał rozjechać? - pytają internauci w mediach społecznościowych po obejrzeniu filmiku. Nie chciał - jak się okazuje, został zepchnięty na pasy.

- W czwartek rano na ul. Wyzwolenia doszło do kolizji. W osobowego renault, którego kierowca zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, najechał dostawczy volkswagen. 45-letni kierowca volkswagena zagapił się. Został ukarany mandatem w wysokości 300 zł i sześcioma punktami karnymi - mówi Elwira Jurasz, rzeczniczka policji w Bielsku-Białej.

- Na szczęście pieszy wykazał się refleksem i uciekł - dodaje.

Ale przejście pozostało takie samo.

Chodniki powinny być doświetlone

- Kamera oddaje dokładnie taki sam obraz, jaki był widoczny na żywo, potwierdzam to jako kierowca i jadąca ze mną pasażerka. Mój pierwszy komentarz kur... tyczył się pierwszej sytuacji, tj. kiedy zauważyłem pieszego na środku jezdni - kierowca osobowego renault wyjaśnia w mediach społecznościowych, dlaczego przeklina od początku swojego filmiku.

Twierdzi, że pieszy był dla niego niewidoczny. - Zza oślepiającego mnie pojazdu wyszedł pieszy i miałem obawy, że na śliskiej powierzchni nie zdołam wyhamować mimo że jechałem 35km/h jak widać na filmie. Samochód z przeciwka nie stał przed przejściem tylko był w ruchu - opisuje dalej.

Równocześnie apeluje do władz miasta "o doświetlenie przejść dla pieszych, oraz chodników przed przejściami", tak by byli widoczni dla kierowcy, zanim wkroczą na jezdnię.

"Trzeba umiejętnie wkroczyć i zmusić"

- To przejście znajduje się na łuku drogi, ale jest oświetlone dodatkowymi latarniami, jak widać na filmie. Prócz prawidłowego oznakowania pionowego i poziomego nad przejściem znajduje się sygnalizator pulsacyjny. Już bardziej doświetlić się nie da - mówi Jurasz.

Jak dodaje, dotąd nie doszło tam do potracenia pieszego.

- Niedawno w tym samym miejscu uszkodzono nasz dom - pisze w internecie Elżbieta. Na końcu filmiku z kamerki renault widać uszkodzenie elewacji domu - przy chodniku, tam dokąd uciekł pieszy.

- Niestety, sam tak przechodziłem wielokrotnie w dzień przy dobrym oświetleniu. Jakby człowiek liczył, że ktoś mu się zatrzyma przed przejściem, toby czekał 5 minut, a to już jest poniżające. Więc trzeba umiejętnie wkroczyć i zmusić - komentuje internauta John.

Jurasz zapewnia, że policjanci sprawdzą jeszcze raz bezpieczeństwo pieszych na tym przejściu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Pozostałe informacje