tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kolejny zatrzymany w związku z korupcją przy budowie A1

Kolejny zatrzymany w związku z korupcją przy budowie A1
Foto: TVN24 Katowice | Video: śląska policja Zatrzymano kolejnego podejrzanego w sprawie korupcji przy budowie A1

Zatrzymano kolejną osobę podejrzaną o korupcję przy budowie śląskiego odcinka autostrady A1. Zatrzymanie ma związek z przekazaniem co najmniej 8 tysięcy złotych łapówki w 2008 r. Łącznie w całej sprawie przedstawiono kilkadziesiąt zarzutów korupcyjnych. Kwota wręczanych łapówek przekracza 200 tys. zł.

Zatrzymana osoba to reprezentant jednego ze śląskich przedsiębiorców. - Zatrzymanie ma bezpośredni związek z pośrednictwem w przekazaniu w 2008 roku przynajmniej 8 tysięcy złotych łapówki w zamian za nadużycie uprawnień przez członka kierownictwa głównego wykonawcy budowy – informuje śląska policja.

Według ustaleń funkcjonariuszy w związku z budową śląskiego odcinka autostrady A1 dochodziło do przekazywania i przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za nadużycie udzielonych uprawnień. Śledczy nie mówią na razie na temat mechanizmu przestępstwa.

Kilkadziesiąt zarzutów

W lipcu śląska policja poinformowała o postawieniu ok. 30 zarzutów korupcyjnych mężczyźnie, który zajmował w przeszłości kierownicze stanowisko w konsorcjum Alpine Bau. Prowadzili budowę odcinka autostrady A1 Świerklany-Gorzyczki. Później pod zarzutem łapówkarstwa zatrzymano kilka innych osób.

Będą kolejne zatrzymania?

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach przedstawiła w tej sprawie kilkadziesiąt zarzutów korupcyjnych. - Zebrany materiał dowodowy obrazuje szeroki obszar układów korupcyjno-towarzyskich pomiędzy osobami zajmującymi stanowiska kierownicze u głównego wykonawcy a lokalnymi przedsiębiorcami – mówi śląska policja. I dodaje, że sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są kolejne zatrzymania. Policjanci w dalszym ciąg badają podmioty gospodarcze związane z budową autostrady.

Nie dokończyli budowy

Alpine Bau budowało w Polsce odcinki A1 Świerklany-Gorzyczki, S5 Kaczkowo-Korzeńsko i drogi krajowej nr 16 od Biskupca do Borek Wielkich. W połowie maja firma oświadczyła, że nie dokończy budowy A1 i mostu na tym odcinku w Mszanie, a w czerwcu GDDKiA odstąpiła od umów na budowę S5 i krajowej 16. W połowie czerwca wobec Alpine zostało wszczęte postępowanie upadłościowe.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
J 45

Tak budowała autostrady Platforma Oszustów

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje