tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Stracili mieszkanie i podpisali weksel na 240 tys. zł za pomoc. Sąd nakazał zapłacić. Pomógł prokurator

Stracili mieszkanie i podpisali weksel na 240 tys. zł za pomoc. Sąd nakazał zapłacić. Pomógł prokurator
Foto: Shutterstock | Video: TVN 24 Katowice Prokurator włączył się do sprawy w interesie publicznym

Starsze, schorowane małżeństwo nie płaciło czynszu. Dług urósł do 15 tys. zł. Spółdzielnia wystawiła mieszkanie na licytację. Stracili dach nad głową, wtedy podszedł do nich obcy mężczyzna i zaoferował pomoc. Wystarczy, że podpiszą weksel. Podpisali. I sąd nakazał im zapłacić 240 zł tys. zł z odsetkami.

Starsze małżeństwo z Sosnowca, które - wprowadzone w błąd - podpisało weksel na 240 tys. zł, nie będzie musiało spłacać tej kwoty - orzekł katowicki sąd, który uchylił wcześniejszy nakaz zapłaty.

Przychylił się do stanowiska prokuratora, który włączył się do tej sprawy.

Według Prokuratury Okręgowej w Katowicach, w podobny sposób mogło zostać oszukanych więcej osób.

Weksel był fikcyjny, ale sąd nakazał zapłacić

W 2016 roku wobec starszego i schorowanego małżeństwa prowadzona była licytacja na rzecz spółdzielni mieszkaniowej ich mieszkania w Sosnowcu - z powodu zadłużenia czynszowego na 15 tys. zł.

Już po licytacji nieznany mężczyzna zaoferował małżeństwu rzekomą pomoc w odzyskaniu mieszkania, ewentualnie w odzyskaniu części należności z licytacji. Podsunął im do podpisania weksel.

- Mężczyzna przekazał znajdującemu się w bardzo trudnej sytuacji materialnej i osobistej małżeństwu, iż weksel jest fikcyjny, a jego podpisanie jest niezbędne, aby mógł podjąć działania w ich imieniu i na ich rzecz. Kobieta i mężczyzna podpisali więc nieświadomie weksel na kwotę 240 tys. zł, nie mając zamiaru zaciągnąć jakiegokolwiek zobowiązania - wskazała Marta Zawada-Dybek, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Niedługo później mężczyzna złożył pozew i w listopadzie 2016 roku Sąd Okręgowy w Katowicach wydał nakaz, na podstawie którego małżeństwo miało zapłacić mężczyźnie 240 tys. zł wraz z odsetkami.

- Pozwani najpierw złożyli odwołanie od tego nakazu, ale potem wycofali je - działając znów za namową mężczyzny, na rzecz którego podpisali weksel - dodaje Zawada-Dybek.

Co najmniej 17 oszukanych

Prokuratura Okręgowa w Katowicach zgłosiła udział do tego postępowania sądowego i wniosła o uchylenie wydanego nakazu i oddalenie powództwa.

- Prokurator wykorzystał taką możliwość, wynikającą z przepisów prawa, które upoważniają go nie tylko do prowadzenia śledztw, ale także pozakarnych działań na rzecz pokrzywdzonych w interesie publicznym - wyjaśnia Zawada Dybek.

Sąd Okręgowy w Katowicach uwzględnił stanowisko prokuratora.

Wydany wyrok nie jest prawomocny.

Jak podała Zawada-Dybek, prokurator prowadzi obecnie śledztwo w sprawie usiłowania oszustwa na kwotę 240 tys. zł na szkodę małżeństwa. - Postępowanie to w chwili obecnej prowadzone jest w sprawie. Ustalono w jego toku, iż w podobny sposób mogło zostać oszukanych co najmniej 17 osób – dodała prokurator.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
kubat
kubat

Co znaczy "prawie 17 osób"? Czy było to 16 i 3/4 , albo 17 i 1/2 ? :-)))

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   9
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Średniorozgarnięty

   Jeżeli powód wnosząc sprawę przedłoży weksel, sąd ma obowiązek wydać nakaz zapłaty. Przysługują od niego zarzuty, które pozwani wnieśli. Jeżeli je cofnęli sąd nie może dalej prowadzić sprawy. Na szczęście prokurator przystąpił do sprawy i podtrzymał zarzuty. Nie ma tu żadnego błędu sądu. Brak minimalnej wiedzy prawnej w rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     11
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje