Druga tura w Katowicach. Krupa powalczy z Sośnierzem

[object Object]
Marcin Krupa startował z poparciem ustępującego prezydenta Piotra UszokaTVN24 Katowice
wideo 2/24

Marcin Krupa, obecny wiceprezydent Katowic wygrał pierwszą turę wyborów w Katowicach. Według sondażu IPSOS dla TVN24. Zdobył 40 procent głosów. Zmierzy się w drugiej turze z kandydatem PiS, byłym szefem NFZ, Andrzejem Sośnierzem, który zdobył 23,4 głosów.

Marcin Krupa, absolwent Politechniki Śląskiej i obecny wiceprezydent Katowic kandyduje na prezydenta tego miasta z poparciem ustępującego po 16 latach Piotra Uszoka. Krupa chce m.in. budować baseny, kolejkę linową, kontynuować dotychczasowe zadania.

Krupa jest kandydatem komitetu Forum Samorządowe i Piotr Uszok. Rządzący od 1998 roku Katowicami Uszok kandydował z listy tego społecznego komitetu i wygrywał trzykrotnie - w latach 2002, 2006 i 2010.

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014

Uszok kandydaturę Krupy przedstawił oficjalnie na początku października, oceniając jego szanse "bardzo, bardzo wysoko". Podkreślał też wtedy, że włącza się w kampanię Krupy "w imię odpowiedzialności za miasto". Wielokrotnie zaznaczał też, że kandydat ten jest "osobą młodą, która gwarantuje nowe spojrzenie na miasto" i jest najlepiej przygotowany, aby być prezydentem miasta oraz kontynuować zadania. - Nie ukrywam, że powierzyłem mu strategiczne obszary rozwojowe - odpowiadał m.in. za wydział rozwoju miasta, za przygotowanie kluczowych inwestycyjnych projektów. Wiele się nauczył - mówił prezydent Katowic o sprawowanej przez Krupę od czterech lat funkcji wiceprezydenta tego miasta.

Kontynuator polityki Uszoka?

Krupa, który chce "dalej pielęgnować to, co zostało rozpoczęte", czyli m.in. przyciągać inwestorów, wspierać kulturę, swój program wyborczy podzielił na 10 punktów. Nazwał go "Umową z mieszkańcami Katowic". Listę otwiera propozycja, by na budżet obywatelski przeznaczyć 20 mln zł oraz wypracować "skuteczniejsze procedury" związane z jego realizacją. Zaproponował też m.in. stworzenie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz powołanie pełnomocnika ds. kontaktów pomiędzy organizacjami pozarządowymi (w Katowicach zarejestrowanych jest kilka tysięcy takich organizacji).

W programie wyborczym znalazły się też budowa trzech krytych basenów o długości 25 m każdy wraz z tzw. "małą strefą spa", budowa co najmniej 100 mieszkań na wynajem rocznie - głównie dla młodych rodzin oraz zagwarantowanie miejsc w żłobku i przedszkolu "dla każdego dziecka z Katowic". Znalazł się w nim też "pakiet bezpłatnych usług miejskich" dla rodzin wielodzietnych, w tym bezpłatny transport miejski dla rodzin z trójką i więcej dzieci.

ZOBACZ "PEREŁKI" SAMORZĄDOWYCH KAMPANII WYBORCZYCH

Inne punkty programu to m.in. budowa Centrum Nauki w Katowicach, ożywienie terenów poprzemysłowych, wspieranie inwestycji i nowych technologii poprzez powołanie "opiekuna inwestora". Zaproponował również budowę kolei linowej o długości ok. 4,5 km na południu Katowic jako m.in. ekologicznej i szybkiej alternatywy dla ruchu samochodowego i tramwajowego.

Technokrata

Marcin Krupa ma 38 lat, urodził się i mieszka w Katowicach, jest żonaty, ma dwoje dzieci. To absolwent wydziału transportu Politechniki Śląskiej, w 2005 r. obronił pracę doktorską w specjalności budowa i eksploatacja maszyn.

Radnym miasta był w latach 2006-2010, kiedy pełnił m.in. funkcję wiceprzewodniczącego komisji skarbu, był też wiceprzewodniczącym klubu radnych Forum Samorządowe i Piotr Uszok. Jako wiceprezydent nadzoruje m.in. zadania miasta w zakresie planowania strategicznego, rozwoju systemów transportowych, ochrony i kształtowania środowiska, gospodarki komunalnej, zagospodarowania i planowania przestrzennego. Jest też ekspertem ds. oceny projektów unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, sędzią sportów samochodowych.

ZOBACZ RAPORT SPECJALNY WYBORY SAMORZĄDOWE 2014

W komitecie poparcia kandydata znaleźli się m.in. kardiochirurg prof. Andrzej Bochenek, aktorka Anna Guzik, dyrektor naczelna Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor Teatru Korez Mirosław Neinert, muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i gitarzysta Artur Rojek.

Krupa powalczy z Sośnierzem

Andrzej Sośnierz startował z poparciem PiSmat. prasowe

Swoją kandydaturę Sośnierz - dziś dyrektor Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie - ogłosił po rezygnacji z ubiegania się o kolejną kadencję przez wieloletniego prezydenta Katowic, Piotra Uszoka (wcześniej PiS sygnalizowało chęć poparcia Uszoka). Choć w zbliżających się wyborach startuje z poparciem dużej partii, w kampanii zapewniał, że "na zawsze pozostanie bezpartyjny". Jego hasło wyborcze brzmi: "Lepiej. Szybciej. Na pewno".

Przebudowa sceny politycznej

Podczas konwencji wojewódzkiej PiS w Katowicach 25 października Sośnierz mówił m.in. że wybory samorządowe to szansa na przebudowę sceny politycznej, "która już od dłuższego czasu zamarła i która jest niezwykle destrukcyjna dla Polski".

- To państwo jak gdyby nie istnieje - diagnozował Sośnierz.

Jego zdaniem istotne jest przywrócenie Katowicom stołeczności.

- Stać nas na to, żeby świat przyjeżdżał do nas, do tak dużego miasta, które jest stolicą ponad pięciomilionowego regionu, a nie żeby tylko mieszkańcy Katowic jeździli oglądać naprawdę dobre przedstawienia za granicę - mówił tvn24.pl Andrzej Sośnierz.

Chce zatrzymać w Katowicach pieniądze

Jednym z jego sztandarowych postulatów jest powołanie w Katowicach banku miejskiego. W kampanii Sośnierz nie precyzował, kto miałby być w tym projekcie partnerem samorządu.

Zgodnie z prawem bankowym miasta nie mogą być samodzielnymi właścicielami banków, mogłyby np. współtworzyć je w formie spółki akcyjnej z co najmniej dwoma innymi podmiotami. Argumentował jednak, że to sposób na zatrzymanie w Katowicach pieniędzy.

Sośnierz wyjaśniał, że odsetki z udzielanych przez bank kredytów trafiałyby do budżetu miasta. Poprzez kredyty niskooprocentowane, bank miejski miałby jednocześnie pobudzać przedsiębiorczość, co z kolei miałoby przekładać się na nowe miejsca pracy i zapobiegać wyludnianiu się Katowic. Wśród innych postulatów Sośnierz mówił m.in. o aktywizacji centrum miasta oraz o "polityce kulturalnej, którą należy wyraźnie aktywizować w nowych kierunkach". Służyłoby to m.in., aby Katowice - jako stolica regionu - pełniły rolę "integrującą i inspirującą dla samorządów innych miast".

Pochwała Gowina

Podczas śląskiej konwencji PiS występujący po Sośnierzu prezes partii Jarosław Kaczyński nawiązał do jego postulatu, aby zapobiegać wyludnianiu się Katowic. Mówił jednak głównie o skutkach ustaleń październikowego szczytu UE ws. polityki klimatyczno-energetycznej i o postulatach dla całego regionu. Kilka dni później bezpośrednio Sośnierza zachwalał w Katowicach prezes Polski Razem Jarosław Gowin, mówiąc o nim, że jest "rzadkim i cennym typem polityka-menedżera".

Partyjna układanka

63-letni Andrzej Sośnierz z wykształcenia jest lekarzem. Jego nazwisko stało się znane, kiedy kierowana przez niego Śląska Regionalna Kasa Chorych wprowadziła pionierskie w Polsce rozwiązanie - elektroniczną kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Służy ona ubezpieczonym w obecnie śląskim oddziale NFZ do dziś.

Sośnierz już raz startował w wyborach na prezydenta Katowic - w 2002 r. zajął drugie miejsce (w pierwszej turze wygrał wówczas Uszok). W wyborach w 2005 r. został posłem z ramienia PO. Potem należał do klubu parlamentarnego PiS.

W 2006 r. ówczesny premier Jarosław Kaczyński powołał go na prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Zrezygnował z tej funkcji po wyborach w 2007 r., kiedy został posłem z listy PiS. W 2010 r. wystąpił z klubu parlamentarnego tej partii i przeszedł do ówczesnego klubu Polska Jest Najważniejsza. Start do Sejmu z list tego ugrupowania w 2011 r. nie przyniósł mu mandatu.

Miłość do historii

Pasją Sośnierza jest historia. Jest założycielem Fundacji Zamek Chudów, do której należy m.in. zamek w miejscowości o tej nazwie pod Gliwicami, częściowo odrestaurowany ze środków fundacji. Jako dyrektor Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie Sośnierz zaktywizował działalność tej placówki, organizując liczne imprezy i stawiając na rozwój działalności naukowej.

[object Object]
Czas decyzji. Ruszyły wybory samorządowetvn24
wideo 2/35

Autor: gp / Źródło: TVN24 Katowice, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24