tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Nie przyjęli jej na SOR, zmarła w innym szpitalu. Sprawą zajmuje się Śląska Izba Lekarska

Nie przyjęli jej na SOR, zmarła w innym szpitalu. Sprawą zajmuje się Śląska Izba Lekarska
Foto: Paweł Rusinek / TVN24 Katowice | Video: Paweł Rusinek / TVN24 Katowice Szpital odsyła pacjentów do innych miast

Problemy Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej zaczęły się w lutym. Wpierw zamknięto oddział chorób wewnętrznych, a potem powoli zaczęli odchodzić lekarze, którzy nie dostali pensji. Konta placówki zajął komornik. Teraz przestał działać Szpitalny Oddział Ratunkowy. Pacjenci odsyłani są do innych miast. Jedna z odesłanych pacjentek zmarła. Sprawą zajęła się Śląska Izba Lekarska.

- Ponieważ w tej chwili prowadzone jest dochodzenie ws. zdarzenia, nie chciałbym się wypowiadać bardziej szczegółowo w tej sprawie - słyszymy od doktora Marka Jeremicza, dyrektora Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu, które swym zasięgiem obejmuje całe Zagłębie.

Chodzi o sprawę pani Marii, która z obrzękiem płuc została przywieziona do Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej. Kobieta była we wstrząsie, dlatego nie nadawała się do transportu - czytamy na łamach "Gazety Wyborczej", która pierwsza opisała ten przypadek. Szpitalny oddział ratunkowy odmówił jej mimo to przyjęcia.

Jak donosi "Gazeta", z notatki sporządzonej przez ekipę karetki wynika, że lekarz dyżurny nawet nie chciał jej zobaczyć. W skrajnie ciężkim stanie została przewieziona do szpitala w Będzinie. Tam zmarła.

- W ostatnich dniach wpłynęły do nas dwa wnioski dotyczące możliwości popełnienia przewinienia zawodowego. Jeden z nich dotyczy bezpośrednio dyrektora szpitala w Dąbrowie Górniczej, który zdaniem wnioskodawców naruszył zasady Kodeksu Etyki Lekarskiej - tłumaczy Alicja van der Coghen, rzecznik Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach. Sprawą zajmie się rzecznik odpowiedzialności zawodowej przy ŚIL.

Pacjenci odsyłani do innych miast

To nie jedyny przypadek odesłania pacjenta.

- W nocy z soboty na niedzielę, pacjentka, której odmówiono przyjęcia na dąbrowski SOR, przez 4 godziny jeździła z zespołem ratownictwa medycznego po ościennych miastach. Na szczęście przyjęto ją w drugim czy trzecim szpitalu. I to w znacznej odległości od miejsca, z którego wyruszyła - opowiada dr Marek Jeremicz z Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu.

Powodem tych problemów jest dramatyczna sytuacja jedynego w mieście szpitala. Od początku lutego, w placówce nie działa oddział chorób wewnętrznych. Miesiąc później dyrekcja poinformowała Narodowy Fundusz Zdrowia o tym, że nie ma możliwości pełnienia świadczeń nie tylko w ramach interny, ale też Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Fundusz nie wyraził na to zgody, bo to niezgodne z przepisami.

- Daliśmy szpitalowi termin do 14 marca na wznowienie leczenia na internie. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni w trybie natychmiastowym rozwiązać kontraktu i na internę, i na SOR - mówi Małgorzata Doros, rzecznik śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Dyrektor wysłał do wojewody wniosek o zawieszenie leczenia na internie do końca kwietnia. Wojewoda jeszcze nie podjął decyzji. Czeka na opinię NFZ.

"Nawet nie ma kto dokumentów podpisać"

Szpital wciąż jednak otrzymuje środki od NFZ-u, dlatego teoretycznie powinien przyjmować wszystkich chorych. Tak się jednak nie dzieje. - SOR jest zamknięty praktycznie dla wszystkich. Rzecz dotyczy przede wszystkim zespołów ratownictwa medycznego, ale też karetek, które przywożą pacjentów, np. z przychodni czy z interwencji lekarzy rodzinnych w domu. Pacjenci nie są przyjmowani, nie są badani i nie są kwalifikowani ani do hospitalizacji, ani do ewentualnego przekazania na inne oddziały - wylicza dyrektor sosnowieckiego pogotowia.

Przyznaje, że nawet spotkał się z sytuacją, iż ratownicy nie mogli znaleźć w szpitalu nikogo, kto mógłby podpisać się pod decyzją o odmowie przyjęcia pacjenta do szpitala. Zespoły, za pośrednictwem dyspozytorni, muszą na własną rękę szukać w okolicy miejsca, gdzie mógłby trafić chory.

"Nie widzę perspektyw na poprawę"

- To dezorganizuje pracę systemu ratownictwa medycznego. Bo zespoły, zamiast być w gotowości do udzielenia pomocy potrzebującym, muszą w tym czasie transportować pacjentów, którzy powinni zostać przyjęci w tej pierwszej placówce - mówi oburzony Jeremicz.

- Nie widzę perspektyw na poprawę sytuacji, przynajmniej na razie... - kończy dyrektor.

Dzisiaj około południa, gdy z nami rozmawiał, otrzymał kolejną informację od dyspozytorów, że pomimo małego ruchu karetek w rejonie Dąbrowy Górniczej, trzech pacjentów nie zostało przyjętych na szpitalny oddział ratunkowy.

Szpital sprawy nie komentuje. Tak samo jak urząd miasta, do którego placówka należy.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Kwis

Placówka miała zamknięty Oddział Ratunkowy, czyja to wina? Reanimacja w karetce ma podobną wartość jak na oddziale - to że kobieta zmarła, może nie mieć związku z zamknięciem Oddziału. To będzie wstyd, jeśli odpowie za to lekarz, który opiekował się w tej chwili pacjentami na swoim Oddziale.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   tokmada
   tokmada

   Tragedia... Dąbrowa Górnicza to duże miasto - brak w pełni działającego szpitala i pogotowia ratunkowego to jakies nieporozumienie...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     AG1

     Mam tylko jedno stwierdzenie: Komornik jest wazniejszy od ludzkiego zycia. Tylko w Polsce, w USA instytucji komornika po proistu nie ma. I nie ma problemow z dlugami...

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       nickname29

       Najważniejsze że wyborcy dostaną 500 zł na dziecko

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         2
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje