tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"To nie były łatwe rozmowy". Pracownicy socjalni napisali książkę o bezdomnych

"To nie były łatwe rozmowy". Pracownicy socjalni napisali książkę o bezdomnych
Foto: Paweł Skalski / TVN24 Katowice | Video: Paweł Skalski / TVN24 Katowice Pracownicy socjalni napisali książkę o bezdomnych

Troje pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie przez kilkanaście tygodni spotykało się z bezdomnymi, by wysłuchać historii ich życia. O swoich losach opowiadali, m.in. była fryzjerka, stolarz i piekarz. Ich biografie, w formie krótkich opowiadań, przelano na papier. Książkę „Opowiem Wam swoją historię” można pobrać ze strony internetowej MOPS.

Książka powstała w ramach projektu socjalnego, którego głównym celem była aktywizacja osób bezdomnych.

- Posłużyła do tego metoda biograficzna. Bezdomni, którzy skończyli 60 lat, opowiadali naszym pracownikom o swoich przeżyciach. Początki nie były łatwe. Bardzo dużo czasu zajęło im zdobycie ich zaufania – przyznaje Olga Dargiel, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie.

"To dla nich ważne, że ktoś ich zauważył"

Praca była niezwykle żmudna i wymagająca, bo projektem objęte zostały osoby, które od dawna borykają się z problemem bezdomności. Przez to często są "wycofane i bierne".

- Te rozmowy pomogły im spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Miały szansę zastanowić się, dlaczego znalazły się w takim miejscu – dodaje Dargiel.

Niektórym z nich, dzięki spotkaniom, udało się zamknąć pewne życiowe rozdziały. Byli i tacy, którzy zdecydowali się skontaktować z rodziną.

- Wszyscy poczuli się niesamowicie docenieni. To dla nich niezwykle ważne, że ktoś w końcu ich zauważył – tłumaczy rzecznik ośrodka.

"Nie były to łatwe rozmowy"

Celem projektu była także chęć pokazania, że osoby bezdomne niekoniecznie muszą pochodzić z tzw. „marginesu”. Bywa, że to splot różnych zdarzeń czy nieprzemyślanych decyzji decyduje o tym, że ktoś znajduje się na ulicy.

- Długo myślałam o tym po powrocie do domu. Ich historie przez cały czas towarzyszyły mojemu życiu. To była dla mnie ogromna odpowiedzialność – przyznaje Monika Szczypior, jedna z autorek.

Bo wraz z Anną Szarek i Wiesławem Monkiewiczem była jedną z pierwszych osób, przed którymi od bardzo dawna otworzyli się bezdomni.

- Nie były to łatwe rozmowy. Zarówno dla jednej, jak i dla drugiej strony – dodaje Szarek.

Pomogli studenci polonistyki

Autorzy spotykali się z wieloma osobami. Ostatecznie udało się opublikować historię sześciu z nich. Cztery opowiadania pomogli opracować studenci polonistyki Uniwersytetu Śląskiego, dwa są autorstwa pracownika socjalnego.

- Mieliśmy nadzieję, że dzięki naszej uwadze, czasowi, który poświęcamy i możliwości przejścia raz jeszcze przez ich losy, uda się im pomóc – podkreśla Wiesław Monkiewicz, autor.

Książkę "Opowiem Wam swoją historię" wydano symbolicznie w 50 egzemplarzach. Jej elektroniczna wersja dostępna jest na stronie internetowej częstochowskiego MOPS.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje