tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Bobry uprzykrzają życie mieszkańcom. "Na złość nam robią. Uparły się"

Bobry uprzykrzają życie mieszkańcom. "Na złość nam robią. Uparły się"
Foto: Paweł Skalski / TVN24 Katowice | Video: Paweł Skalski / TVN24 Katowice Urzędnicy stawiają tablice ostrzegawcze

W latach 80. było ich na Jurze zaledwie kilkanaście, dzisiaj pojawiają się nawet w centrum miasta. Ostrzą zęby na częstochowskich drzewach i budują coraz więcej tam. - Na złość nam robią... uparły się na nas czy jak? - pytają rozwścieczeni mieszkańcy. Urzędnicy załamują ręce, bo walka z nimi przynosi krótkotrwałe efekty.

Od końca zeszłego roku do urzędu miasta w Częstochowie trafia coraz więcej zgłoszeń o szkodliwej działalności tych zwierząt.

- Jakoś wyjątkowo się uaktywniły. Mieszkańcy intensywnie przekazują nam sygnały dotyczące ich żerowania w wielu miejscach. My je też zauważamy - mówi Sławomir Jończyk, kierownik referatu przyrody i utrzymania zieleni Urzędu Miasta w Częstochowie.

Tablice mają ostrzec mieszkańców

Trudno je przeoczyć, bo dotarły nawet do ścisłego centrum. Przy jednej z głównych arterii, pod mostem "dobrały się" do drzewa.

- Ślady ich działań widać też m.in. w okolicach ulic Krakowskiej i Kaczorowskiej, na tyłach zakładu Stradom, nad Wartą wzdłuż Srebrnej i Drogowców - dodaje Jończyk.

Mimo że tereny te nie są zbyt często uczęszczane przez ludzi, urzędnicy postanowili ostrzec mieszkańców. Zwłaszcza że bobry zaczynają się dobierać do coraz grubszych drzew.

- Bardzo inteligentnie się zachowują, nie ma dla nich przeszkód. A skoro ich szkodliwej pracy nie można łatwo zaradzić, trzeba poinformować ludzi o możliwym niebezpieczeństwie - wyjaśnia urzędnik.

Dlatego wzdłuż rzeki, nieopodal żerowisk postawiono specjalne tablice. Duże żółte znaki ostrzegają spacerujących, że powinni liczyć się z "niebezpieczeństwem złomów drzew".

- Tabliczka o zagrożeniu, że drzewo może się zwalić, jest wskazana. To dla naszego bezpieczeństwa - ocenia jeden z częstochowian.

Walczą z "niewygodnym sąsiadem"

Od dłuższego czasu obawiają się o nie mieszkańcy pobliskich Kłomnic.

- Mój dom oddalony jest od rzeki o zaledwie 10 m, przyjdzie większa woda i od razu mamy problemy. Uparły się na nas czy jak? - pyta rozwścieczony Marian Lara z Kłomnic.

Chciałby, żeby władze gminy zajęły się tym "niewygodnym sąsiadem".

- Bobry nie są u nas rzadkością. Zatruwają życie mieszkańcom, dlatego wraz z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska próbujemy jakoś ten problem rozwiązać. Przede wszystkim, żeby było można bezpiecznie przejechać i przejść, nie czuć się zagrożonym - odpowiada Piotr Juszczyk, wójt gminy Kłomnice.

Gmina dostała pozwolenie, by usuwać tamy stworzone przez te objęte ochroną zwierzęta. To jednak zdaje się nie rozwiązywać problemu na stałe. Wciąż pojawiają się kolejne.

- Naprawdę nie wiem, co można z tym zrobić. Może złapać je i wywieźć? - kończy zmartwiony kłomniczanin.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
aleksandra_zalecka_najman
aleksandra_zalecka_najman

"My je też zauważamy - mówi Sławomir Jończyk, kierownik referatu przyrody i utrzymania zieleni Urzędu Miasta w Częstochowie" Nie wierzę...urzędnicy wyszli poza Urząd =D Bóbr by się uśmiał. Media to jednak potężna władza. A co do bobrów w Częstochowie i okolicach: dajcie im spokój. To cud, że chciały zamieszkać w tym smutnym mieście rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   SEBBAX
   SEBBAX

   a wiele osób z miłą chęcią by zaprosiło bobry do siebie, aby wykosić bez zezwolenia trochę drzew...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje