tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Regulamin: zabezpiecz szal. Wsiadła do gokarta w szalu, walczy o życie

zobacz więcej wideo »
Regulamin: zabezpiecz szal. Wsiadła do gokarta w szalu, walczy o życie
Video: Fakty TVN Dramatycznie skończyła się przejażdżka gokartem dla 21-letniej Aleksandry

Trzy okrążenia, helikopter ratowniczy i trzeci dzień na oddziale intensywnej terapii. Dramatycznie skończyła się przejażdżka gokartem dla 21-letniej Aleksandry. Przez szal na szyi, który wkręcił się w oś koła.

Według zeznań właściciela toru kartingowego w Zwardoniu 21-letnia Aleksandra przed fatalną przejażdżką podpisała oświadczenie, że zapoznała się z regulaminem obiektu.

- Wymaga tego system elektroniczny, inaczej nie wsiadłaby do gokarta - przekazuje wyjaśnienia właściciela Mirosława Piątek, rzeczniczka policji w Żywcu, która prowadzi dochodzenie w sprawie niedzielnego wypadku na torze kartingowym.

- Regulamin wisi w co najmniej dziesięciu miejscach - powiedział portalowi właściciel toru i nie chciał dłużej rozmawiać, bo "nie ma teraz do tego głowy".

Policja potwierdza, że regulamin można znaleźć w wielu miejscach obiektu.

Źródło: Policja w Żywcu Regulamin toru kartingowego w Zwardiniu

Ale czy ktoś z pracowników sprawdza, czy klient przeczytał, czy wie, czego mu nie wolno, rozumie, dlaczego, co mu grozi w razie nieprzestrzegania zakazów?

Czy wystarczy odhaczyć odpowiednie miejsce, złożyć podpis?

Klapki, sznurówki, długie włosy, szaliki

Regulamin jest długi, ma dziewięć rozbudowanych punków.

Podpunkt drugi podpunktu trzeciego punktu siódmego mówi, że:

Przed wejściem do gokarta uczestnik zobowiązany jest zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, wykluczone są klapki, luźne buty, buty z niezawiązanymi sznurówkami itp., dokładnie zabezpieczyć części garderoby i ciała, które mogą zostać wciągnięte przez ruchome części napędu gokarta, np. długie włosy, SZALIKI, chustki, luźne bluzki i spodnie.

regulamin toru kartingowego w Zwardoniu

Jest więc mowa o szalikach.

W niedzielę około piętnastej 21-Aleksandra z Wodzisławia Śląskiego wsiadła do gokarta w szalu na szyi.

Była z grupą znajomych. Z ich zeznań i ustaleń policji wynika, że miała ten szal ściśle owinięty wokół szyi i schowany pod kurtką. Jednak w czasie jazdy, na trzecim okrążeniu wiatr wywiał szal, który wkręcił się w oś napędową koła gokarta, a następnie zacisnął na szyi. Od niedzieli kobieta walczy o życie.

Kask, kombinezon, ochraniacze, szkolenie

- Powinien być kask na głowie, włosy spięte, a szal? Wchodzenie na tor w szalu to dla mnie jakaś abstrakcja - mówi Michał Rogala, właściciel teamu kartingowego dla dzieci.

Rogala zajmuje się profesjonalnym kartingiem. Jego zawodnicy prócz kasków mają specjalne kombinezony, zabezpieczające przed otarciem, wysokie buty, chroniące kostki, ochraniacze na szyi i klatce piersiowej.

W sporcie amatorskim, jego zdaniem, takie zabezpieczenia są rzadko stosowane, bo drogie. Dla bezpieczeństwa wystarczyłoby jednak, gdyby klient toru faktycznie zapoznał się z regulaminem i się do niego stosował.

W regulaminie zwardońskiego toru ostatni punkt mówi, że:

Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody osobiste i majątkowe wyrządzone na skutek niestosowania się do niniejszego regulaminu.

regulamin toru kartingowego w Zwardoniu

- Ale ludzie nie czytają regulaminów, a bezpieczeństwo jest najważniejsze - mówi Rogala.

Dlatego on nie wpuściłby nikogo w ubraniu, które może przyczynić się do wypadku i przed wejściem na tor przeszkolił.

- Pracownik toru powinien wziąć grupę osób na szkolenie, najlepiej pokazać jazdę gokartem na monitorze. Jak wjeżdżamy, podnosimy rękę. Zielona chorągiewka znaczy: jedziemy, czerwona: stop, żółta: zagrożenie, szachownica: koniec jazdy. Nie wysiadamy, kiedy inni jadą. Nie wchodzimy w rozpuszczonych włosach, w szalach, bo to grozi wypadkiem. I tak dalej - wymienia Rogala.

I dodaje: - Po szkoleniu pracownicy powinni cały czas obserwować, co się dzieje na torze i w razie czego natychmiast zatrzymać ruch.

Trzeci dzień pod respiratorem

Aleksandra została przetransportowana helikopterem medycznym do szpitala wojewódzkiego w Sosnowcu. Była nieprzytomna, w ciężkim stanie. Do dzisiaj nie odzyskała świadomości, leży cały czas na oddziale intensywnej terapii, we wtorek przeszła drugą, czterogodzinną operację ortopedyczną.

- Nadal jest w ciężkim stanie, ale stabilnym - powiedział nam Mirosław Rusecki, rzecznik sosnowieckiego szpitala.

W Augustowie włosy, w Sosnowcu szczęka

Michał Rogala na palcach jednej ręki potrafiłby policzyć amatorskie tory kartingowe, które w jego ocenie są w miarę bezpieczne. O zwardońskim nie słyszał. A te z Augustowa i Sosnowca zna tylko z wypadków.

Oglądaj
Dziewczyna oskalpowana na gokarcie. Zarzuty dla właściciela toru
Wideo: Fakty TVN Dziewczyna oskalpowana na gokarcie. Zarzuty dla właściciela toru

Na początku lipca 2016 roku na torze kartingowym w Augustowie 17-letnia Patrycja M. nie założyła kasku (regulamin wymagał kask tylko od osób do 16. roku życia) i nie spięła włosów (w regulaminie było, że należy zabezpieczyć długie włosy, wystające elementy garderoby, biżuterię).

Włosy wkręciły się w oś koła, jak szalik Aleksandry. Patrycja straciła włosy razem z połową skóry na głowie. Już nie odrosną.

Właściciel toru tłumaczył się śledczym, że dziewczyna zapoznała się przed jazdą z regulaminem toru i że gdy zobaczył jej włosy powiewające na wietrze, pobiegł po gumkę, żeby je związać, ale było już za późno.

Mimo to prokuratura oskarżyła go o nieumyślnie oszpecenie dziewczyny, bo pozwolił jej prowadzić gokart niezgodnie z regulaminem. Sprawa toczy się w Sądzie Rejonowym w Augustowie.

Oglądaj
Wypadek na torze kartingowym
Wideo: Dariusz Kmiecik/Fakty TVN Wypadek na torze kartingowym

W połowie września 2013 roku w Sosnowcu 18-letnia Sandra uderzyła gokartem w inny pusty, stojący na torze gokart, odbiła się od niego, przeleciała przez ścianę z blachy i spadła kilka metrów na niższy poziom budowli.

Tak jak Aleksandra trafiła na oddział intensywnej terapii szpitala w Sosnowcu, przeszła operacje ortopedyczne ręki i szczeki - miała zęby w drogach oddechowych. Cierpiała na niedowład lewej części ciała, przechodziła długą rehabilitację.

Prokuratura prowadziła śledztwo w kierunku narażenia na utratę życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiłkując się nagraniem z monitoringu z chwili wypadku, a także opiniami biegłych z ruchu drogowego i budownictwa. Śledczy podkreślali, że to nietypowy przypadek, że przecierają szlaki.

- Sprawa została umorzona z powodu braku znamion czynu zabronionego - mówi Zbigniew Pawlik, szef prokuratury rejonowej Sosnowiec Północ.

Przyznaje, że wpływ na wynik śledztwa miał fakt, że Sandra przed wypadkiem piła alkohol i pomyliła gaz z hamulcem. Zamiast zatrzymać się, rozpędziła pojazd. - Miała ilość alkoholu we krwi o wartości wykroczenia - uściśla Pawlik. Czyli poniżej 0,5 promila.

A regulamin toru zabrania korzystania z gokartów osobom będącym pod wpływem alkoholu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
MACIERZANKA1x5o
MACIERZANKA1x5o

Tak zginęła w kabriolecie Isadora Duncan. Miejmy nadzieję,że Aleksandra wyzdrowieje. Życzę z całego serca zdrowia.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    2
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Anja_B

   To jest bardzo trudna sytuacja. Czy naprawdę każdego dorosłego trzeba traktować jak 5-latka? Jeśli nawet obsługa zażąda zatrzymania się jeżdżących, a ktoś jednak nie posłucha, czyja to wina? Dorosłego, czy obsługi opiekującej się 'dorosłym dzieckiem'? A może nareszcie należy wziąć odpowiedzialność za siebie? Dzieciństwo się rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     9
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     mirw

     Można zawsze zamontować zdalne odcięcie zapłonu i jak delikwenci się nie stosują do poleceń to wyłączyć zabawę. Wiem że to nakłada dodatkowe obowiązki i koszta na właścicieli torów a nie na bawiących się. Inną rzeczą jest to, że obsługa toru mogła by poważniej podejść do zagadnienia i faktycznie osobiście przeszkolić i rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       cavok
       cavok

       Popieram. Po to jest rozumek, żeby go używać.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje