tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Graffiti na murach kościoła. 4 tys. zł za wskazanie wandali

Graffiti na murach kościoła. 4 tys. zł za wskazanie wandali
Foto: urząd gminy w Świerklańcu Oszpecony kościół w Świerklańcu

Nie dość, że kościół, to jeszcze zabytkowy w parku Donnersmarcków. Mieszkańców Świerklańca zbulwersowało graffiti, które pojawiło się w nocy na murze świątyni. Nie ma tam kamer. Wójt, radni i mieszkańcy dają nagrodę pieniężną za schwytanie sprawców.

- Brak mi cenzuralnych słów - napisał wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl na swoim fanpage'u, gdy zobaczył w zeszły czwartek kościółek w parku. Ścianę wschodnią zabytkowej budowli i wejście do zakrystii "zdobiły" bohomazy.

- Tragiczne. Barbarzyństwo. Powinni za to wymyć cały kościół - posypały się komentarze.

Ale "malarzy" nie złapano. Działali w nocy, a w parku nie ma kamer.

- Daję 1000 zł osobie, która wskaże sprawcę - napisał do wójta spedytor ze Świerklańca. Nagroda szybko urosła do 4 tys. zł. Z własnej kieszeni dorzucili się jeszcze jeden mieszkaniec, radni oraz wójt. Mają nadzieję, że autor zostanie rozpoznany po kresce i stylu malowania.

Szum, jak pod pomnikiem radzieckim

- Ludziom przykro. Mówili mi: jak zniszczą pomnik radziecki, to w mediach jest szum, a o nasz kościółek kto zawalczy? - opowiada Cyl. Dlatego postanowił zrobić szum.

Świątynię w parku postawiono w 1896 roku. Sam park założyli w XVIII wieku potomkowie rodu Donnersmarcków. Cenne są tu również inne zabytki: Pałac Kawalera, ruiny zamku zwanego Małym Wersalem, amfiteatr, fontanna, rzeźby.

Park był już dewastowany - ktoś storpedował szlabany przy wjeździe z drogi krajowej. Cyl rozmawia z policją o montażu monitoringu.

Park od czasów powojennych jest administrowany przez urząd miasta, kościół przez parafię, która już w poniedziałek usunęła graffiti. - Bo farba mogłaby się weżreć głębiej. I żeby autor nie czuł się dumny z dzieła - mówi wójt.

Wyczyszczenie murów kosztowało 2 tys. zł. Wójt: - A to tylko kilka metrów kw. Dlatego zastanawiamy się nad zabezpieczeniem wszystkich zabytków parkowych specjalną substancją, z której łatwo zmywać spray. To koszt zaledwie 10 zł za m kw.

Wandali szuka policja.

Źródło: urząd gminy w Świerklańcu Zabytkowy kościół w parku w Świerklańcu

Grafficiarze pomalowali zabytkowy kościół w Świerklańcu:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
andrzej_kozakd876

To jedna ściana a ile w mieście jest zniszczonych ścian domów nowo ocieplonych ,grafiti,bazgroły w UM to idzie w miliony zł na renowacje

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje