7. rocznica katastrofy smoleńskiej

7. rocznica katastrofy smoleńskiej

"Co przemilcza podkomisja?" PO odpowiada na tezy Macierewicza

Posłowie Platformy Obywatelskiej i dr Maciej Lasek zaprezentowali we wtorek film, będący odpowiedzią na ubiegłoroczną prezentację rządowej podkomisji do spraw wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Wskazali w nim kwestie, które, według nich, podkomisja ta przemilczała lub dopuściła się fałszowania faktów.

Kaczyński: Smoleńsk musi być pamięcią wspólną

- Smoleńsk musi być elementem budowy naszej wspólnoty, budowy wspólnoty Polaków - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w piątek, w Łodzi podczas uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika ofiar katastrofy w Smoleńsku.

"To jest Wawel, nie Nowogrodzka" vs. "Biała róża – rozróba duża"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyjechał w czwartek wieczorem na Wawel, gdzie złożył kwiaty na grobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. Na trasie jego przejazdu u stóp wzgórza wawelskiego zebrały się kilkudziesięcioosobowe grupy przeciwników i zwolenników tej partii.

"Zobaczyłem wybuch garażu". Eksperci analizują film podkomisji smoleńskiej

10 kwietnia podczas oficjalnych obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej powołana przez Antoniego Macierewicza podkomisja smoleńska zaprezentowała swoje ustalenia w formie filmu. Na najbardziej prawdopodobną przyczynę katastrofy wskazano wybuch bomby termobarycznej. Zdaniem innych ekspertów z dziedziny lotnictwa, w filmie fakty mieszają się z błędami i niespójnościami. Materiał "Czarno na białym"

Kaczyński dziękował Wojskowej Akademii Technicznej. Uczelnia nie chce powiedzieć za co

Jak informuje lektor w filmie zaprezentowanym przez podkomisję Antoniego Macierewicza zajmującą się katastrofą w Smoleńsku, Wojskowa Akademia Techniczna odpowiada przynajmniej za część eksperymentów, które posłużyły do sformułowania tezy o możliwej eksplozji na pokładzie prezydenckiego Tu-154M. Poprosiliśmy tę renomowaną uczelnię o udzielenie informacji na temat jej zaangażowania w prace podkomisji. Poprosiliśmy też o odpowiedź na pytanie, czy WAT zgadza się z jej wnioskami.

"Trudno to w ogóle nazwać badaniami". Naukowcy o komisji Macierewicza wolą milczeć

"To wyrwane z kontekstu eksperymenty", "w ten sposób można ustalić wszystko", "spraw politycznych nie komentuję", "nie oglądałem, nie słuchałem", "nie skomentuję" - mówią naukowcy, których pytaliśmy o próbę oceny tego, na ile prace zaprezentowane przez podkomisję Antoniego Macierewicza są wiarygodne. Zadzwoniliśmy do ponad 20 naukowców. 13 z nich z nami porozmawiało. Tylko jeden chciał merytorycznie ocenić prezentację.

Smoleńska tablica bez Jarugi-Nowackiej. Rzecznik rządu komentuje

Nie będzie zmiany smoleńskiej tablicy pamiątkowej w kancelarii premiera - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek w rozmowie z RMF FM. Sprawę skomentował także w programie "Kropka nad i" w TVN24 Maciej Komorowski, syn zmarłego pod Smoleńskiem wiceministra obrony narodowej Stanisława Komorowskiego. - To jest po raz kolejny brak klasy politycznej. To się odbije na tych politykach - ocenił.

Miller: ktoś wnosi do samolotu bombę takich rozmiarów i nikt nie zauważa?

- Nigdy nie pozwoliliśmy sobie na to, żeby ogłosić hipotezy, których nie byliśmy pewni - mówił w "Kropce nad i" Jerzy Miller, przewodniczący komisji badającej katastrofę smoleńską. Jak ocenił, działająca obecnie podkomisja "najpierw stawia tezę, a później dobudowuje do niej pseudofakty". Prezentację wyników prac zespołu kierowanego przez Wacława Berczyńskiego skrytykował także Maciej Komorowski, syn zmarłego pod Smoleńskiem wiceministra obrony narodowej.

Sikorski: teorie spiskowe zostały przyjęte na sztandary partii rządzącej

- Jeżeli Rosja zamordowała nam prezydenta przy pomocy bomby termobarycznej, to w dawnych czasach odpowiedzią na taki akt agresji byłoby wypowiedzenie wojny - powiedział w "Faktach po Faktach" były szef MON i MSZ Radosław Sikorski, komentując hipotezy podkomisji smoleńskiej powołanej przez Antoniego Macierewicza. - Mówię to z niejaką tremą, bo mamy ministra obrony, który może by się nie zawahał - zaznaczył.

"To, co robi podkomisja, jest poza systemem prawnym"

- Prawo międzynarodowe, europejskie i polskie przewiduje inny sposób badania przyczyn katastrof lotniczych - mówił o działaniach podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej prof. Marek Żylicz. - Są do tego wyznaczane komisje ekspertów spełniających określone wymagania - tłumaczył specjalista w zakresie międzynarodowego prawa lotniczego i członek komisji Jerzego Millera. W jego ocenie prace podkomisji są obecnie "czymś poza systemem prawnym".

Miller: jeśli doszło do wybuchu, premier powinna powiadomić NATO

Jeżeli okaże się, że prezydent i inni pasażerowie Tu-154M zostali zabici w przestrzeni powietrznej Rosji, a polski rząd nie podejmie żadnych działań na arenie międzynarodowej, to Polska się ośmieszy - stwierdził w rozmowie z TVN24 były premier Leszek Miller. Jego zdaniem rząd powinien powiadomić NATO.

Dlaczego na tablicy brak nazwiska Jarugi-Nowackiej? Wicepremier "nie wie"

Rozłożenie rąk i milczenie - tak wicepremier i minister kultury Piotr Gliński przyjął wiadomość o tym, że na tablicy pamiątkowej odsłoniętej w poniedziałek w kancelarii premiera uwzględniono tylko polityków PiS, pomijając Izabelę Jarugę-Nowacką, która była wicepremierem w rządzie Marka Belki.

"Niestety Jarosław Kaczyński nic się nie zmienił"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński buduje podział na katastrofie smoleńskiej, chce z niego czerpać polityczne zyski - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Według niego, chodzi o "czystą politykę" prowadzoną "na nieszczęściu, na tragedii, na katastrofie smoleńskiej".

Tablica bez Jarugi-Nowackiej. Wicemarszałek tłumaczy

- Jestem o tym przekonany, że pani minister Beata Kempa rozważy jakiś element uhonorowania również pani premier Jarugi-Nowackiej w siedzibie kancelarii premiera - mówił w "Jeden na jeden" wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński (PiS). Skomentował w ten sposób brak nazwiska Izabeli Jarugi-Nowackiej na tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.