tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Katastrofa MiGa

Dowódca: rozmawiałem z pilotem. Wszystkie MiG-i uziemione

zobacz więcej wideo »
Dowódca: rozmawiałem z pilotem. Wszystkie MiG-i uziemione
 • "Rozmawiałem z pilotem osobiście""Rozmawiałem z pilotem osobiście"
 • Reporter TVN24 dotarł do świadka wypadku. Miał widzieć za samolotem "strużkę dymu"Reporter TVN24 dotarł do świadka wypadku. Miał widzieć za...
 • Katastrofa MiG-29. "Pilot leżał w niewielkiej odległości od wraku"Katastrofa MiG-29. "Pilot leżał w niewielkiej odległości od...
 • "Mieliśmy potwierdzoną informację, że pilot żyje""Mieliśmy potwierdzoną informację, że pilot żyje"
 • Miejsce rozbicia się MiG-29Miejsce rozbicia się MiG-29
 • Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie katastrofy MiG-29Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie katastrofy MiG-29
 • Wywiezienie wraku MiG-29Wywiezienie wraku MiG-29
 • Setki godzin lotów, ćwiczeń i wykładów. Tak szkolą się piloci MiG-ówSetki godzin lotów, ćwiczeń i wykładów. Tak szkolą się piloci...
 • Pułkownik Jarosław Kowal: operację przeprowadzono w obrębie stanu skokowegoPułkownik Jarosław Kowal: operację przeprowadzono w obrębie...
 • Myśliwiec dzisiaj nie będzie podjęty z miejsca zdarzeniaMyśliwiec dzisiaj nie będzie podjęty z miejsca zdarzenia
 • Stan zdrowia pilota dobryStan zdrowia pilota dobry
 • Żandarmeria Wojskowa w okolicy miejsca zdarzeniaŻandarmeria Wojskowa w okolicy miejsca zdarzenia
 • Straż Pożarna w akcji. Miejsce katastrofy myśliwcaStraż Pożarna w akcji. Miejsce katastrofy myśliwca
 • Nadleśniczy z Nadleśnictwa Mińsk o katastrofie samolotu MiG-29: cały praktycznie samolot był porozrywanyNadleśniczy z Nadleśnictwa Mińsk o katastrofie samolotu...
 • "Samolot schodził z wielkim łukiem". Świadek zdarzenia o wypadku samolotu MiG-29"Samolot schodził z wielkim łukiem". Świadek zdarzenia o...
 • Rzeczniczka Lasów Państwowych: odnaleziono zaginionego pilota na terenie Nadleśnictwa SiedlceRzeczniczka Lasów Państwowych: odnaleziono zaginionego pilota...
 • Reporter TVN24 nieoficjalnie: maszyna została znaleziona 4 do 5 km na południowy wschód od miasta KałuszynReporter TVN24 nieoficjalnie: maszyna została znaleziona 4 do...
 • Trwają poszukiwania zaginionego samolotuTrwają poszukiwania zaginionego samolotu
 • Wojsko straciło łączność z samolotemWojsko straciło łączność z samolotem
 • Służby poszukują myśliwca w rejonie Przytoki pod Mińskiem MazowieckimSłużby poszukują myśliwca w rejonie Przytoki pod Mińskiem...
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Dowódca podjął decyzję o uzmienieniu MiG-ów 29

Za sterami rozbitego MiG-a 29 siedział doświadczony, 28-letni pilot, o bardzo dobrym stopniu wyszkolenia - powiedział w poniedziałek podczas spotkania z dziennikarzami dowódca Bazy Lotnictwa Taktycznego pułkownik Piotr Iwaszko. Dodał, że do wypadku doszło podczas lotu szkolnego.

W poniedziałek w godzinach wieczornych doszło do wypadku wojskowego samolotu MiG-29. Podczas podejścia maszyny do lądowania na lotnisku w Mińsku Mazowieckim utracono z nią łączność. Samolot pilotował jeden pilot. Zdołał się katapultować przed wypadkiem.

Dowódca: rozmawiałem z pilotem

Dowódca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego płk Piotr Iwaszko poinformował na konferencji prasowej, że za sterami samolotu siedział 28-letni, doświadczony pilot, który miał "ponad 400 godzin dolotu, ponad 200 godzin nalotu na MiG-ach 29, w tym roku niemalże 80 godzin".

- Stopień wyszkolenia można ocenić jako bardzo dobry na chwilę obecną. Najważniejsze dla nas jest w tej chwili to, że pilot jest w stanie dobrym, nie zagraża mu niebezpieczeństwo - powiedział Iwaszko. Wyjaśnił, że pilot brał udział w locie szkolnym, startował z tego samego lotniska, na którym miał wylądować.

Poinformował ponadto, że w poniedziałek odbywały się normalne, standardowe loty, których zwykle jest kilkanaście, do dwudziestu. - To był ostatni wylot w danym dniu, wylot nocny - powiedział.

200 osób szukało pilota

Iwaszko oświadczył, że jednostka utraciła łączność z pilotem o godzinie 17.10. Podkreślił, że pilot nie zgłosił wcześniej żadnych problemów.

- Dla nas informacją było to, że samolot zniknął z radaru, że zmniejszył wysokość, bo to było powodem zniknięcia z radaru - powiedział. Dodał, że natychmiast uruchomiono akcję ratowniczą, w której wzięło udział ponad 200 żołnierzy i strażaków.

Oglądaj
"Mieliśmy potwierdzoną informację, że pilot żyje"
Wideo: tvn24 "Mieliśmy potwierdzoną informację, że pilot żyje"

Po półtorej godzinie wojsko miało potwierdzoną informację, że żyje. Odnalazł go strażak, który powiadomił wojsko. Pilot był przytomny. - Udało mi się porozmawiać z pilotem przez telefon - podkreślił.

Dodał, że nie wie, czy pilot użył radiostacji ratowniczej.

Dowódca: samolot spadł w środku lasu

Dowódca powiedział, że początkowo powstał zamysł, by grupa poszukiwawczo-ratownicza użyła śmigłowca, jednak zachmurzenie nie pozwoliło na to, by maszyna wystartowała. Podkreślił, że myśliwiec lądował w warunkach "zadowalających" i spełniających wymogi podejścia do lądowania.

Dodał, że na razie nie ma informacji o ewentualnych szkodach na ziemi. - Przypuszczalnie możemy stwierdzić, że tych szkód nie było, dlatego że zdarzenie miało miejsce w środku lasu: około dwóch kilometrów od drogi w głąb lasu. Szczęśliwie, mam nadzieję, nie mamy żadnych strat dodatkowych - powiedział.

MiG-i uziemione

Pułkownik Iwaszko powiedział, że w momencie, kiedy samolot zniknął z radarów, podjął decyzję o wstrzymaniu lotów i uziemieniu wszystkich 16 MiG-ów w jednostce. Podkreślił, że wojsko używa tych maszyn od 25 lat, ale są one "sukcesywnie remontowane" i wojsko będzie mogło na nich latać jeszcze 10-12 lat.

Pytany o stan techniczny samolotu, płk. Iwaszko powiedział, że wszystkie samoloty, które mają latać w danym dniu, są sprawdzane bezpośrednio przed każdym lotem i bezpośrednio po. - Samolot startując na pewno był w stanie technicznym dobrym - zapewnił. Dodał też, że pilot przed wypadkiem nie zgłaszał żadnych problemów.

Powołując się na informacje od grupy prowadzącej działania na miejscu wskazał, że samolot jest zniszczony.

Pułkownik powiedział, że miejsce, w którym znaleziono maszynę, znajduje się około dwóch kilometrów na południe od miejscowości Marysin, "zaraz za Kałuszynem, kilkanaście kilometrów od lotniska - na prostej podejścia do lądowania lotniska Mińsk Mazowiecki".

Podkreślił, że w Polsce nigdy nie doszło do wypadku lotniczego z udziałem myśliwca MiG-29.

Działania wojska - jak wyjaśnił - polegają teraz na zabezpieczeniu miejsca upadku samolotu, by mogli działać eksperci Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Zapowiedział, że wojsko przygotowało dokumentację dotyczącą lotu, paliwa, pilota i przekaże ją ekspertom.

Kownacki: pilot przetransportowany do Warszawy

Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, który wziął udział w konferencji prasowej razem z pułkownikiem Iwaszko, powiedział, że pilot samolotu wojskowego MiG-29 został przetransportowany do szpitala wojskowego przy ulicy Szaserów w Warszawie.

- Kilka godzin temu, po godz. 17, doszło do incydentu lotniczego z udziałem MiG-29. Samolot podchodził do lądowania i chyba na 8. kilometrze przed pasem doszło do tego incydentu - mówił wiceszef MON podczas konferencji.

Kownacki poinformował, że wszystkie odpowiednie służby zostały natychmiast uruchomione, zgodnie z procedurami: zarówno służby wojskowe, jak również służby cywilne, policja, straż pożarna.

- Tak się szczęśliwie złożyło, że pilot przeżył w trakcie tego zdarzenia. Został przetransportowany do szpitala wojskowego na Szaserów w Warszawie - mówił. Dodał, że życiu pilota nie zagraża niebezpieczeństwo. - Na chwilę obecną rodzina jest objęta opieką, przebywają z nią wojskowi, więc są na bieżąco informowani. Nie jesteśmy upoważnieni do tego, żeby udzielać szerszych informacji na temat stanu zdrowia - zaznaczył Kownacki.

Minister podziękował służbom

Według wiceszefa MON, na kilkadziesiąt minut po odnalezieniu miejsca, w którym doszło do zdarzenia trudno "wyrokować, jakie były przyczyny i przebieg tego incydentu".

Podkreślił, że Komisja Badania Wypadków Lotniczych podjęła już działania, zabezpiecza miejsce zdarzenia, będzie ustalała jego przebieg i przyczyny. - Musimy na to poczekać przynajmniej kilka dni - dodał.

Kownacki podziękował służbom za pomoc w poszukiwaniach. Jak zaznaczył, teren, na którym były prowadzone poszukiwania, jest zalesiony i zajmuje kilkaset hektarów.

- W takich sytuacjach każda pomoc jest niezbędna. Jest potrzebna dlatego, że decydują czasem minuty o życiu i zdrowiu człowieka, a więc trzeba używać wszelkich dostępnych środków. To zrobiliśmy i szczęśliwie udało się ten incydent lotniczy zakończyć bez ofiar śmiertelnych - dodał wiceminister.

Oglądaj
Kownacki: to były loty szkoleniowe
Wideo: tvn24 Kownacki: to były loty szkoleniowe

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Katastrofa MiGa

Komentarze (9)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
michel40
michel40

To jakaś tragifarsa.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Michałezjk

   Dobrze, że przeżył bo w takiej sytuacji piloci często zachowują się irracjonalnie i kierują się ambicją. Chcą ratować samolot za wszelką cenę bo boją się plamy na honorze w postaci utraty maszyny. Bardzo często zamiast się katapultować zwlekają do końca.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     VaII Govrylo
     VaII Govrylo

     Bezpiecznik mu wyskoczył.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       jotgie1

       Przy 80 godzinach rocznie i wieku pilota (28 lat) można powiedzieć, że jest doświadczony?! I tak się zastanawiam, za co płacą pilotom za pozostały czas? Przecież nie sprzątają samolotów? Tak, wiem, są jeszcze trenażery ale ile tam dni można spędzić?
       Ja rozumiem, że nie można latać codziennie 8 godzin ale chociaż tygodniowo rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          2
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zestaw Kaczkofana
         Zestaw Kaczkofana

         "Tak się szczęśliwie złożyło, że pilot przeżył w trakcie tego zdarzenia" więc będzie można zrobić jego proces pokazowy i oskarżyć o niestworzone rzeczy.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           2
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Kurumii
           Kurumii

           Macierewicz powinien powołać komisje śledczą.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             2
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             neropl

             mysle ze moze gdyby byl 38-letni to mozna by powiedziec byl doswiadczony pilot.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               2
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                1
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               cavok
               cavok

               ...oraz nie ma wojny i pilot używając lokalizatora osobistego nie ryzykuje, że wpadnie w ręce wroga. Nie miał takiego sprzętu?
               Jest XXI wiek, a żołnierz najbardziej zaawansowanego technicznie rodzaju sił zbrojnych leży w temperaturze około 0C 3 godziny. Mógł zginąć z wychłodzenia. Może lotnictwo wyciągnie właściwe wnioski z rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 1
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 cavok
                 cavok

                 Nie kwestionuję umiejętności pilota, ale piloci w NATO wylatują 350 godzin rocznie. O ile wiem w polskim lotnictwie problemem nie jest nafta, którą wojsko może sobie kupić, ale żywotność sprzętu, przy takiej eksploatacji większość wylatałaby godziny w ciągu paru lat.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   2
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Zasady forum
                   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                   Pozostałe informacje

                   Marzyła o szczeniaczku od lat. Gdy go dostała, emocje wzięły górę

                   Łzy szczęścia dziewczynki wzruszają i bawią jednocześnie. Zobacz TOTERAZ.

                   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

                   TVN Meteo

                   INFORMACJE BIZNESOWE »

                   Poważne zastrzeżenia wobec pomysłu rządu

                   Poważne zastrzeżenia wobec pomysłu rządu

                   Proponowany kształt Polskiego Instytutu Ekonomicznego może naruszać niezależność Narodowego Banku Polskiego, gdyż dopuszcza wymóg przekazania przez prezesa banku danych kluczowych między innymi do prowadzenia polityki pieniężnej, przed ich wykorzystaniem do realizacji ustawowych zadań - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. czytaj dalej »

                   INFORMACJE ZE ŚWIATA »

                   "Decydujący moment 
w historii państwa Izrael

                   "Decydujący moment
                   w historii państwa Izrael

                   Kneset uchwalił w czwartek ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego". W nowym prawie zapisano, że "rozwój osadnictwa żydowskiego leży w interesie narodowym", a "cała i zjednoczona Jerozolima" jest stolicą państwa. - To decydujący moment w historii państwa Izrael - oświadczył premier Benjamin Netanjahu. zobacz więcej »

                   INFORMACJE SPORTOWE »

                   Legia zna kolejnego rywala w walce o elitę

                   Legia zna kolejnego rywala w walce o elitę

                   Spartak Trnawa będzie rywalem Legii Warszawa w drugiej rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. W środę mistrz Słowacji zremisował w Mostarze ze Zrinjskim 1:1, a w dwumeczu wygrał 2:1. Dzień wcześniej mistrz Polski wyeliminował irlandzką drużynę Cork City. zobacz więcej »

                   Wieża, która ożywa. Niezwykły pokaz 3D w Stambule

                   Video mapping to audiowizualny pokaz, podczas którego mamy wrażenie, że obiekty się ruszają. Zobacz TOTERAZ.

                   W 24. rocznicę terrorystycznego ataku na mniejszość żydowską w Argentynie rodziny domagają się sprawiedliwości. (Fot. Carlota Ciudad/PAP/EPA) czytaj dalej »