tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kardynał O'Malley: słowa papieża źródłem bólu dla ofiar pedofilii

Przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich kardynał Sean Patrick O'Malley ocenił, że słowa papieża Franciszka o biskupie z Chile, oskarżanym o tuszowanie pedofilii, są "źródłem bólu". Według mediów kardynał z USA zdystansował się od Franciszka.

Kardynał O'Malley wydał oświadczenie po tym, gdy w czasie wizyty w Chile papież powiedział dziennikarzom, że nie widział dotąd żadnych dowodów przeciwko biskupowi tamtejszej diecezji Osorno, Juanowi Barrosowi Madridowi i że wobec niego "padają kalumnie".


Biskup Barros Madrid jest oskarżany o to, że był wspólnikiem księdza pedofila Fernanda Karadimy i pomagał tuszować jego czyny. Wierni od trzech lat domagają się odwołania biskupa Osorno, mianowanego przez Franciszka.

"To skazanie ofiar na zesłanie w niesławie"

Dwa dni po słowach papieża odniósł się do nich kardynał O'Malley z Bostonu. Stoi on na czele powołanej w Watykanie komisji do walki z pedofilią.

"Zrozumiałe jest to, że wypowiedź papieża Franciszka jest źródłem wielkiego bólu dla ofiar seksualnego wykorzystywania ze strony duchowieństwa czy innych sprawców" - napisał kardynał w nocie rozpowszechnionej przez jego archidiecezję.

Amerykański kardynał wyraził opinię, że z wypowiedzi papieża można wyciągnąć wniosek, że "jeśli nie możesz udowodnić swoich stwierdzeń, nie można ci uwierzyć". Takie słowa - ocenił O'Malley - "to porzucenie" tych, którzy "doświadczyli zasługującego na potępienie pogwałcenia ludzkiej godności" i skazanie ofiar na "zesłanie w niesławie".

"Papież uznaje upadki Kościoła"

"Nie będąc osobiście zaangażowanym, nie mogę stwierdzić, dlaczego Ojciec Święty wybrał w tym momencie takie właśnie słowa"- przyznał kardyndał.

"Wiem natomiast, że papież Franciszek w pełni uznaje ewidentne upadki Kościoła i duchowieństwa, które wykorzystywało dzieci, a także niszczący wpływ, jaki przestępstwa te miały na ofiary i ich bliskich" - zapewnił metropolita Bostonu.

Podkreślił, że uczestnicząc w spotkaniach papieża z ofiarami pedofilii, widział jego ból. Dodał, że w opinii Franciszka "nie ma miejsca w życiu Kościoła dla tych, którzy wykorzystywali dzieci".

W czasie wizyty w Chile papież dwukrotnie jednego dnia wyraził ból z powodu skandalu pedofilii i przeprosił za niego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Plastry zamiast szwów? Bezinwazyjna metoda zszywania ran

Bezbolesne, proste w użyciu i innowacyjne. Plastry trzymają ranę zamkniętą nawet do 10 dni. Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ziobro bierze się za budowę dróg. "Wprowadzimy nowatorskie rozwiązanie"

Ziobro bierze się za budowę dróg. "Wprowadzimy nowatorskie rozwiązanie"

W sprawach między innymi budowy dróg i autostrad wprowadzimy jasną zasadę: dostajesz pieniądze dopiero, jak zapłacisz podwykonawcy - zapowiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Szef resortu przedstawił założenia projektu nowego prawa przeciw nadużyciom koncernów przy budowie dróg i autostrad. czytaj dalej »

Włamał się do escape roomu, nie potrafił się wydostać

W desperacji sam zadzwonił na policję. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Północnokoreańskie media: doniesienia o ukrytych ośrodkach nuklearnych bezpodstawne

Północnokoreańskie media: doniesienia o ukrytych ośrodkach nuklearnych bezpodstawne

Północnokoreańskie media określiły w poniedziałek niedawne doniesienia o działającym w kraju ukrytym ośrodku wzbogacania uranu jako bezpodstawne i wezwały władze USA, by nie zwracały uwagi na plotki rozsiewane przez przeciwników dwustronnego dialogu. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Budynki mieszkaniowe w Wan Chai, jednej z dzielnic Hong Kongu (Jerome Favre /PAP/EPA) czytaj dalej »